Za chwilę wybory korespondencyjne, a ty nie masz skrzynki pocztowej? Zapłacisz 10 tys. kary

kara za brak skrzynki pocztowej fot. Adobe Stock
Wybory korespondencyjne wymagają dostarczenia pocztą pakietu wyborczego. Listonosz musi wrzucić go do skrzynki. Kiedy jej nie masz - zaczyna się problem. Kara to nawet 10 tysięcy złotych.
/ 09.04.2020 10:14
kara za brak skrzynki pocztowej fot. Adobe Stock

Najprawdopodobniej w maju odbędą się wybory prezydenckie, które w tym roku będą miały formę korespondencyjną i każdy będzie musiał mieć dostarczoną kartę do głosowania pocztą.Tylko, co zrobić, gdy nie ma się skrzynki pocztowej?

Mało kto pamięta, że posiadanie skrzynki pocztowej jest obowiązkowe - tak wynika z ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku o Prawie pocztowym. W kontekście wyborów korespondencyjnych pojawia się jednak pytanie, co w przypadku, jeśli tej skrzynki do tej pory nie masz?

Jaka kara za brak skrzynki pocztowej?

W ustawie „Prawo pocztowe” widnieje zapis dotyczący obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej przed drzwiami wejściowymi (dla domów jednorodzinnych) lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości (dla budynków z ilością lokali przekraczającą 3) .

Za brak skrzynki pocztowej przewidziana jest kara. Wymierza się ją po przeprowadzeniu kontroli poprzedzonej zawiadomieniem o naruszeniu obowiązków:

Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów.
- Art. 127.1 ustawy Prawo pocztowe.

Jak wysoka kara została przewidziana przez ustawodawcę? Jej wysokość to od 50 zł do 10 tysięcy zł. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej może odstąpić od wymierzenia kary, jeśli ten obowiązek (umieszczenia skrzynki) zostanie dopełniony.

Wysokość nałożonej kary zależy od stopnia szkodliwości czynu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z wyborami prezydenckimi, możemy przypuszczać, że nie jest to sprawa błaha. 

Wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10 000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.
- czytamy w Art. 127.3 ustawy Prawo pocztowe.

Co zrobić, jeśli nie posiadasz skrzynki pocztowej?

Jeśli nie masz skrzynki pocztowej i do tej pory listonosz doręczał pocztę wsuwając koperty między skrzydło drzwi a futrynę, zapewne i w tym przypadku nie będzie to stanowiło problemu. Zgodnie z przepisami warto jednak taką skrzynkę zakupić.

Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych precyzuje jak powinna wyglądać i być oznaczona skrzynka:

  • wymiary: powinna zmieścić kopertę o wymiarach 229 mm x 324 mm;
  • materiał wykonania: odporny na działanie ognia;
  • umocowanie: dobrze zabezpieczona przed kradzieżą;
  • konstrukcja otworu wrzutowego musi uniemożliwić wyjęcie przesyłki osobie nieupoważnionej;
  • zamknięcie na niepowtarzalny klucz (dostępny tylko dla adresata);
  • oznaczona cyframi arabskimi zgodnie z numeracją porządkową nieruchomości.

To także może cię zainteresować:

Redakcja poleca

REKLAMA