Narkotyk zombie (flakka) - najważniejsze fakty

Magdalena Żuk fot. Magdalena Żuk
Zażywający go ludzie stają się agresywni, nadludzko silni i odporni jak ból - jak zombie. Czym jest flakka? Poznaj 9 najważniejszych faktów!
/ 24.05.2017 10:04
Magdalena Żuk fot. Magdalena Żuk

Według opinii jednego z egipskich lekarzy biorących udział w sekcji zwłok Magdaleny Żuk to własnie ten narkotyk został podany kobiecie przed śmiercią:

Człowiek, który go zażyje, zachowuje się, jakby postradał zmysły. Jest jak szalony, nie można z nim nawiązać kontaktu. Podobnie zachowywała się Magda. Polka również krzyczała w dziwny, niezrozumiały sposób. Właściwie wyła. To kolejna poszlaka, że mogła być pod wpływem flakki.

Czy Magdalena Żuk była pod wpływem narkotyku zombie?

Narkotyk zombie (flakka) - 9 najważniejszych faktów:

  1. Flakka to potoczna nazwa związku alfa-PVP (alfa-Pirolidynopentiofenonu), którego struktura podobna jest to pirowaleronu, leku o działaniu stymulującym.
  2. Narkotyk zombie pojawił się na nielegalnym rynku narkotyków na początku XXI wieku.
  3. Narkotyk z wyglądu przypomina żwirek akwariowy, stąd jedna z jego potocznych nazw - "żwir".
  4. Flakka ma działanie pobudzające, empatogenne (zażywający stają się bardziej empatyczni,otwarci emocjonalnie) i euforyczne. Pojawiają się też wzmożona czujność, bezsenność.
  5. Nazwa "zombie" związana jest z jednym z efektów, jakie wywołuje zażycie narkotyku. Osoby pod wpływem flakki stają się agresywne, "nadludzko silne" pobudzone ruchowo i odporne na ból - jak filmowe zombie.
  6. Narkotyk może być przyjmowany w różny sposób: palony, wstrzykiwany, wciągany nosem lub połykany.
  7. Nie znamy dokładnego mechanizmu działania flakki. Wiadomo natomiast, że narkotyk oprócz spodziewanych efektów zażyciu flakki towarzyszy wiele niepożądanych efektów ubocznych.
  8. Od 2015 narkotyk zombie widnieje na liście substancji zakazanych.
  9. W Polsce zarówno dystrybucja jak i posiadanie flakki jest nielegalne.

Flakka jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Osoby pod wpływem narkotyku zombie tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, podejmując często niebezpieczne działania. Czy podano go przed śmiercią Magdalenie Żuk? Z pewnością dowiemy się tego po ogłoszeniu wyników badań toksykologicznych.

Kiedy poznamy wyniki sekcji zwłok Magdaleny Żuk?

Redakcja poleca

REKLAMA