PMS fot. Adobe Stock

Miesiączka a jedzenie słodyczy

Z trudnymi miesiączkami boryka się aż 75% kobiet. Ty też źle znosisz ten czas i najchętniej zakopałabyś się pod kocem i nic nie robiła? Marzysz, żeby te dni mieć już za sobą? Jest kilka rzeczy, które ułatwią ci przetrwać ten czas.
22.05.2018 13:02
PMS fot. Adobe Stock

Po pierwsze: zwolnij obroty

Jeśli nie wzięłaś wolnego, wyjdź wcześniej z pracy i utnij sobie popołudniową drzemkę. Na dwa-trzy najcięższe dla ciebie w cyklu dni, zwolnij trochę. Możesz mieć wtedy trochę obniżoną odporność, więc nie forsuj się. Podczas miesiączki tracisz żelazo, dlatego masz prawo czuć się osłabiona. To jest właśnie moment, kiedy lepiej odpuścić wszystkie dodatkowe obowiązki i wręcz pozwolić sobie na trochę lenistwa.
 

Po drugie: pozwól sobie na coś słodkiego

W te dni nie ma co patrzeć tak bardzo na kalorie. Chodzi przecież o to, żeby poczuć się lepiej. Czekolada ułatwia przetrwanie trudniejszych dni, bo jak nic innego poprawia nastrój.
 

Po trzecie: zrób ciepły okład

Przyda się poduszka elektryczna. Połóż ją na brzuchu lub na dole pleców, w zależności, gdzie umiejscowiony jest ból i napięcie. Ciepło podziała zbawiennie – rozluźni ciało i zredukuje ból. Podobnie jak poduszka elektryczna działa termofor. Wypełniasz go ciepłą wodą i kładziesz na brzuchu. Po kilku minutach powinnaś poczuć ulgę.
 

Po czwarte: wykorzystaj naturalną moc ziół

Na bóle menstruacyjne pomogą rośliny lecznicze, które mają działanie rozkurczowe lub uspokajające. Sprawdzi się rumianek, mięta, melisa, rozmaryn. W aptekach znajdziesz też specjalne mieszanki ziół, ich działanie może być mocniejsze. Zioła w postaci olejków możesz też wykorzystać podczas kąpieli. Wypełnij wannę ciepłą wodą i dodaj kilka kropli olejku majerankowego albo z rumianku rzymskiego. Pamiętaj jednak, że gorące kąpiele są rozwiązaniem zanim pojawi się krwawienie. 
 

Po piąte: zafunduj sobie trochę ruchu

Jeśli ból nie jest obezwładniający, warto się przemóc i wyjść na spacer albo delikatnie poćwiczyć w domu. Naukowcy dowodzą, że lekka aktywność fizyczna podczas miesiączki pozytywnie wpływa na organizm i zmniejsza odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości. Ruch poprawia krążenie i rozluźnia. Poza tym podczas uprawiania sportu wydziela się tzw. hormon szczęścia, czyli serotonina, która redukuje stres i napięcie, poprawia humor. 
 

 

Materiał powstał z udziałem marki Nestle, producenta batonika KitKat.