Kolor oczu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia fot. Adobe Stock

Kolor twoich oczu może zdradzać, co dzieje się z twoim zdrowiem. Sprawdź, zanim zrobi się poważnie

Okazuje się, że oczy mogą zdradzić więcej niż nam się wydaje. Kolor białka czy tęczówki może ujawnić, jakie problemy zdrowotne zaczęły się w naszym organizmie.
/ 27.07.2020 10:31
Kolor oczu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia fot. Adobe Stock

Mówi się, że oczy to zwierciadła naszej duszy, które odsłaniają prawdę o tym, co czujemy i o czym myślimy. Okazuje się jednak, że mogą ujawniać znacznie więcej, bo ich kolor może świadczyć o tym, że dolega nam jakieś poważne schorzenie. Sprawdź, co kolor twoich oczu mówi o stanie twojego zdrowia. 

Co oznaczają żółte białka oczu? 

Zażółcone białka oczu mogą świadczyć o poważnych problemach z układem pokarmowym, a zwłaszcza o nieprawidłowym funkcjonowaniu wątroby. To może być sygnał, że zaczyna się WZW lub niedrożność przewodu pokarmowego. Tego objawu nie można lekceważyć, więc jeśli widzisz go u siebie, udaj się do lekarza. 

Co oznaczają przekrwione oczy? 

Mocno zaczerwienione oczy to najczęściej objaw zapalenia spojówek czy alergii. Przekrwienie pojawia się także przy przemęczeniu i zbyt długim używaniu elektroniki - narażeniu na niebieskie światło. W rzadkich przypadkach zaczerwienione oczy mogą być objawem poważniejszych schorzeń,  np. jaskry. 

Co oznacza jasna obwódka tęczówki?

Jeśli wokół swojej tęczówki widzisz jaśniejszą obwódkę, może być to sygnał, że coś jest nie tak z twoim metabolizmem. Najczęściej wiąże się ze zbyt dużą ilością tłuszczu w organizmie. To zjawisko pojawia się jednak najczęściej u starszych osób i świadczy o podwyższonym poziomie cholesterolu.

Co oznaczają podkrążone oczy?

Cienie pod oczami to dość oczywisty skutek braku odpoczynku i niewyspania. Jeśli jednak nie znikają mimo wypoczynku i dużej ilości snu, mogą świadczyć o anemii, bądź problemach z tarczycą. Podkrążone oczy mogą też świadczyć o nieprawidłowej diecie. Najczęściej pojawiają się przy nietolerancji laktozy i glutenu. 

Może cię też zainteresować: 
Powszechna dolegliwość, której nie powinnaś ukrywać przed swoim lekarzem
Domowe i apteczne sposoby na oparzenia słoneczne. Komentarz eksperta
Skąd się biorą "przecinki", czyli małe czarne owady znajdowane na skórze?