Jak pomóc Ukrainie? „Potrzebujemy lekarzy z zagranicy. Udostępniajcie wideo z frontu, aby cały świat poznał prawdę”

Jak pomóc Ukrainie fot. Adobe Stock, salajean
Ukraińcy, którzy pozostali w ojczyźnie, apelują o wsparcie armii i ochrony zdrowia. A także aktywne rozpowszechnianie prawdziwych wydarzeń z frontu, które przedrą się przez rosyjską propagandę i podniosą świadomość problemu na całym świecie.
/ 28.02.2022 15:06
Jak pomóc Ukrainie fot. Adobe Stock, salajean

Wojna Rosja-Ukraina trwa od 24 lutego. W tym czasie polskie organizacje charytatywne, a także tysiące ochotników wyposażyły setki konwojów humanitarnych w leki, akcesoria higieniczne, odzież, żywność, koce, śpiwory i inne najpotrzebniejsze artykuły dla obywateli Ukrainy uciekających do Polski przed agresją rosyjską. Oficjalne zbiórki stale zaopatrują uchodźców, a także Ukraińców, którzy nie chcieli bądź nie mogli opuścić kraju i dostarczają im najpotrzebniejszych rzeczy.

Otrzymaliśmy kontakt od ekipy ukraińskiego oddziału Edipresse, wśród której liczni dziennikarze i dziennikarki pozostali na terenie atakowanej ojczyzny. Nieustannie pracują ze schronów i piwnic, pomimo codziennego zagrożenia, częstego braku internetu, zasięgu czy zapasów. Przekazali nam, czego najbardziej potrzebują Ukraińcy, aby zwiększyć szanse na szybkie zakończenie wojny.

Ukraińcy z frontu apelują o pomoc

„24 lutego 2022 o godzinie 4 nad ranem Rosja zaatakowała nasz kraj zrzucając bomby na całym terytorium Ukrainy, od morza aż po ląd. W tym momencie zaczęła się wojna, która zapoczątkowała zagładę ludności ukraińskiej. Celem jest zniszczenie nas jako kraju i wymazania naszej tożsamości narodowej. W tym momencie, Rosja atakuje naszych żołnierzy i ludność cywilną z lądu, powietrza i z morza. Bez przerwy słyszymy syreny i wybuchy, mieszkamy w schronach przeciwbombowych, nie możemy spać ani jeść” – donosi dziennikarka Inna Geletiuk.

Geletiuk opublikowała apel, w którym zawiera wszystkie najważniejsze formy pomocy, które mogą wesprzeć Ukrainę w walce z najeźdźcą i przyspieszyć koniec wojny.

Jak skutecznie pomóc Ukrainie?

„WSPÓŁCZUCIE TO NIE WSZYSTKO! POTRZEBUJEMY POMOCY!”

Co możesz zrobić?

1. Udostępnij to wideo wszędzie tam, gdzie możesz. WSZYSCY dziennikarze i politycy muszą zobaczyć prawdę.

2. Wspomóż finansowo naszą armię, jeśli możesz. Oficjalna rządowa zbiórka prowadzona jest pod tym linkiem.

3. Podpisz te petycje:

4. Wyjdź na ulicę w swoim mieście. Przyciągaj uwagę mediów z całego świata, aby jak najwięcej osób zyskało świadomość na temat wojny w Ukrainie.

Prawdziwe, rzetelne informacje znajdziesz tu:

Potrzebni lekarze z zagranicy

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia apeluje o pomoc zagranicznych lekarzy, którzy mogą zostać ulokowani w szpitalach znajdujących się w miejscach nieobjętych atakami.

„Od początku rosyjskiego ataku na wielką skalę, wojska wroga nie tylko odebrały życie i zdrowie wielu cywilom, ale także zniszczyły elementy infrastruktury, placówek państwowych czy instytucji edukacyjnych. Codziennie coraz więcej dorosłych i dzieci potrzebuje pomocy medycznej. Żołnierze z pierwszej linii frontu potrzebują bardzo pilnej opieki lekarskiej.

Ukraińscy lekarze pracują przez całą dobę. W tym ciężkim czasie, system medyczny potrzebuje dodatkowych zasobów. Pracownicy medyczni potrzebni są zarówno na linii frontu, jak i w innych częściach systemu ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy jest wdzięczne wszystkim przyjaciołom i partnerom z wielu krajów i międzynarodowych instytucji za ich chęci w organizacji pomocy humanitarnej.

Zapraszamy naszych zagranicznych kolegów, którzy chcieliby pomóc w obronie Ukrainy razem z ukraińskimi lekarzami, aby skontaktowali się z instytucjami dyplomatycznymi Ukrainy w swoich krajach. Można również wypełnić ten formularz.

Cały komunikat Ministerstwa Zdrowia znajdziecie tutaj.