Jak bezpiecznie zdejmować rękawiczki fot. Adobe Stock

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki jednorazowe? Wideo krok po kroku

Chcesz mieć pewność, że nie zarazisz się koronawirusem - wideo jak bezpiecznie zdejmować rękawiczki rozwieje wątpliwości.
Edyta Liebert / 01.04.2020 11:55
Jak bezpiecznie zdejmować rękawiczki fot. Adobe Stock

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady poruszania się w sklepach - każdy obowiązkowo musi mieć rękawiczki. Jednak na nic się zna noszenie maseczek czy rękawiczek, jeśli nie umiemy z nich bezpiecznie korzystać. Pobierz grafikę, jak zdejmować rękawiczki w sklepie oraz obejrzyj wideo instruktażowe. 

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki jednorazowe

 • Umyj dokładnie ręce - rękawiczki zakłada się na umyte, czyste dłonie. 
 • Rękawiczki wyjmij z opakowania dopiero wtedy, gdy masz zamiar wyjść na zewnątrz lub tuż przed np. chwyceniem klamki publicznych drzwi. 
 • Staraj się nie dotykać rękawiczkami siebie, nie wiąż butów w rękawiczkach itp., nie jedz, nie poprawiaj okularów, nie wyjmuj telefonu w trakcie zakupów. Wybieraj rzeczy zapakowane w folie. Warzywa i owoce wyparzaj w domu.
 • Zdejmując rękawiczki złap za zewnętrzną część wywijając rękawiczkę na drugą stronę.
 • Drugą rękawiczkę zdejmuj wkładając palce pod spód (nie dotykaj wierzchniej części) i wywiń podobnie podważając ją od środka palcami. Rękawiczki wyrzuć.
 • Czystą ręką sięgnij po portfel, kartę płatniczą, telefon i zapłać za zakupy. Możesz też wsunąć kartę pod rękawiczkę - to bardzo sprytny trik.
 • Po powrocie do domu umyj dokładnie ręce zgodnie z zaleceniami WHO. Zdezynfekuj zakupy.
Jak bezpiecznie zdejmować rękawiczki po zakupach

fot. ECDC

Polecamy też obejrzenie krótkiego wideo nagranego przez dr Magdalenę Krajewską:

Najczęstsze błędy przy zakładaniu i zdejmowaniu rękawiczek:

 • Zakładanie rękawiczek ich na nieumyte dłonie.
 • Zakładanie ich przedwcześnie, np.podczas spaceru do sklepu, kiedy to poprawia się okulary na nosie, czapkę czy sięga po telefon.
 • Zdejmowanie ich w sposób nieprawidłowy - dotykając dłonią zewnętrznej części rękawiczek,
 • Wkładanie zużytych rękawiczek do kieszeni płaszcza, torebki czy siatki z zakupami, czyli tzw. wyrzucanie ich po drodze do domu lub dopiero w domu.

Jakie rękawiczki chronią przed koronawirusem?

Rękawiczki same w sobie nie chronią przed koronawirusem, a stanowią barierę i hamują odruch dotykania twarzy ręką, na której może znajdować się patogen. Podobną funkcję spełniają maseczki (koniecznie sprawdź, jak używać maseczek w dobie epidemii).

Rękawiczki nie zastąpią mycia i dezynfekcji rąk. Nie istnieje też skala „bezpieczeństwa”, a raczej wytrzymałości rękawiczek: możesz wybrać lateksowe, winylowe, nitrylowe. Największą popularnością z racji wytrzymałości, elastyczności hipoalergiczności cieszą się rękawiczki winylowe. 

Więcej w temacie dbania o zdrowie w dobie epidemii:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)