Spowiedź na parkingu - ksiądz spowiada kierowców fot. Adobe Stock

Parkingowa spowiedź cieszy się ogromną popularnością. Na czym dokładnie polega?

Pomysł parkingowej spowiedzi pochodzi najprawdopodobniej z USA, w Polsce także cieszy się zainteresowaniem. Księża z tej parafii spowiadają na parkingu przed kościołem - nie trzeba nawet wysiadać z auta.
/ 10.04.2020 10:56
Spowiedź na parkingu - ksiądz spowiada kierowców fot. Adobe Stock

Spowiedź w czasie pandemii koronawirusa nie jest wprawdzie zakazana, ale wielu wiernych obawia się, czy jest bezpieczna. Tradycyjna spowiedź w konfesjonale to przecież bliski kontakt, nawet mimo przesłony dzielącej spowiednika i penitenta.

Już jakiś czas temu głośno było o księdzu, który spowiadał wiernych w amerykańskim stanie Waszyngton. W jego ślady poszli inni, także polscy księża. Przykładem jest Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Tak, to właśnie tam w połowie marca br. mimo zaleceń o tym, by nie organizować zgromadzeń, odbyła się uroczysta msza św. z okazji wyboru papieża Franciszka.

Gdzie wyspowiadasz się nie wysiadając z auta w Warszawie?

Spowiedź odbywa się na parkingu przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na warszawskim Wilanowie. Można podjechać do księdza spowiednika samochodem i uchylić okno, lub usiąść w bezpiecznej odległości na przygotowanym krześle.

Spowiedź odbywa się codziennie w godzinach 10:00 - 14:00, także w Wielką Sobotę. Księża spowiednicy mają na twarzach maseczki, zmieniają się co 2 godziny.

Spowiedź cieszy się dużym zainteresowaniem, kolejka chętnych nie ma końca. Można podejść pieszo lub podjechać autem. 

Na nieco inny sposób spowiadania wiernych wpadł z kolei ksiądz z bielańskiej parafii przy ul. Dewajtis 3. Nie wychodząc ze swojej pustelni, spowiada od poniedziałku do soboty od 9:00 do 15:00.

Okno jest oczywiście odpowiednio zabezpieczone, a duchowny na oryginalną spowiedź zapraszał już w marcu.

Spowiedź drive-thru w innych miastach w Polsce

Nie tylko w Warszawie można skorzystać z tej mobilnej formy spowiedzi. Kolejnym miejscem, w którym możesz wyspowiadać się w samochodzie jest podpoznański Rogalin, a konkretnie Parafia pw. św. Marcelina.

Proboszcz Adam Pawłowski jest w stałym kontakcie z wiernymi - w Niedzielę Palmową objeżdżał okolice by poświęcić palmy. O aktualnym miejscu pobytu na bieżąco informował wiernych za pomocą mediów społecznościowych.

Jeśli mieszkasz w Lublinie, także możesz przystąpić do sakramentu pokuty w podobny sposób. Taką możliwość oferuje np. ks. Artur Portapeluk z Parafii Matki Bożej Królowej Polski. Duchowni zachowują bezpieczny odstęp od penitentów, są także wyposażeni w maseczki i płyny odkażające.

Trzeba przyznać, że pandemia koronawirusa wymaga kreatywności w wielu dziedzinach życia, także w organizacji przeżywania świąt Wielkanocy.

To też może cię zainteresować: