Czy to sprawiedliwe? Jedna z firm postanowiła dać niepalącym pracownikom dodatkowe 6 dni urlopu!

Czy niepalący powinni mieć więcej urlopu niż ci wymykający się na papierosa?
Edyta Liebert / rok temu
Czy to sprawiedliwe? Jedna z firm postanowiła dać niepalącym pracownikom dodatkowe 6 dni urlopu! fot. Fotolia

Nie palisz? Cóż, pewnie niejednokrotnie wkurzył cię ktoś, kto co i rusz wymyka się na kwadrans z biura na tzw. papieroska. Szef przymyka oko, a ciebie to drażni? Cóż, miejmy nadzieję, że niebawem skończy się ta niesprawiedliwość.

Firma daje 6 dni urlopu więcej dla niepalących

Kolejne firmy wychodzą przed szereg i prześcigają prawników w tworzeniu rozwiązań pracowniczych, które mają nie karać palących za bycie nałogowcami, a wynagradzać niepalących, za pełnowymiarową godzinowo pracę. Jak?

Jak donosi "Huffington Post", firma Piala Inc. wystosowała pomysł wynagradzania niepalących pracowników dodatkowymi 6 dniami urlopu. To dwutorowe działanie, które ma  na celu nie tylko rekompensować abstynencję tytoniową pracownikom niepalącym, lecz także zmotywować palaczy do rzucenia nałogu. Same korzyści? Owszem, bo długofalowo wpłynie to także na oszczędności finansowe dla firmy, a pracownicy będą zdrowsi. Dodatkowy urlop ma rozwiązać problem, z jakim zmagają się aktywni zawodowo Japończycy: przepracowanie i chroniczny stres związany z pracą, których efektem jest zwiększająca się liczba przedwczesnych zgonów, także w wyniku samobójstw. 

Karoshi, czyli śmierć z przepracowania

Więcej urlopów dla niepalących - w Polsce też?

Każdy pracodawca ma możliwość przyjrzenia się problemowi w swojej firmie. Firma marketingowa Piala Inc. dostrzegła, że w jej szeregach jest zaskakująco duża liczba nałogowców, co może być także przyczyną licznych stresów w pracy. Nowa polityka firmy spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony pracowników, skorzystało z niej już 30 ze 120 zatrudnionych w japońskiej agencji osób. 4 pracowników rzuciło palenie. Wystarczyła dobra motywacja. 

Podoba wam się pomysł większego wymiaru urlopu dla osób niepalących? Naszym zdaniem każda firma powinna wprowadzić stosowne regulacje, ustalić regulamin i określić jasno swoją politykę, czy stoi po stronie nałogu, czy zdrowia. Owocowe piątki itp. to nie wszystko.

Źródło: The Huffington Post

Świat chce, byś rzucił palenie. Te kampanie robią wrażenie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
chwila na papierosa, a jak widać to dużo czasu. więc takie benefity jak najbardziej:D a póki nie ma tego u nas pozostaje mi wykorzystać czas na papierosa inaczej - ja nie palę:D :blog.impel.pl/4252-2/
/rok temu
A co w wypadku kiedy pracownik wykorzystuje swoją prywatną przydzieloną przez pracodawcę przerwę? Przecież wtedy wszyscy pracownicy pracują taki sam czas. Jak dla mnie pomysł wcale nie jest korzystny.
/rok temu
Jasne ekstra 6dni bo nie pale ciekawe co mój szef na to?🤔 sprzada sie .😀 to bedzie juz w tedy hmm 42dni urlopu