Eva – stanik, który wykrywa raka piersi

biustonosz fot. Fotolia
Jest lepszy niż mammografia?
Marta Słupska / 15.05.2017 10:43
biustonosz fot. Fotolia

Dopiero stał się pełnoletni – przynajmniej według naszego prawa – a już ma na swoim koncie wynalazek, który może ratować życie.

Czuły stanik

Motywacją dla 18-letniego Juliana Rosa Cantu była choroba jego matki, u której zdiagnozowano kilka lat temu raka piersi. Nastolatek, obserwując jej zmagania z nowotworem, postanowił wymyślić coś, co pomoże innym kobietom i sprawi, że choroba będzie wcześniej wykrywalna. Wykorzystując więc dotację opiewającą na 20,000 dolarów, przygotował projekt niezwykłego biustonosza, który jest w stanie wykryć zmiany nowotworowe w piersiach.

W projektowaniu pomogło mu troje przyjaciół. Stworzyli prototyp stanika „Eva”, który ma wbudowanych 200 sensorów mierzących wagę, kształt i temperaturę biustu. Dane sczytuje aplikacja, która – w przypadku niepokojących zmian – wysyła kobiecie informację, by skontaktowała się z lekarzem.

Nastolatek przekonuje, że takie rozwiązanie jest szybsze, tańsze i łatwiejsze niż mammografia – nie trzeba zapisywać się na badanie i oczekiwać miesiącami na swoją kolej. Tym bardziej, że „Evę” wystarczy zakładać na godzinę tygodniowo.

Eksperci nie są jeszcze pewni, na ile stanik zaprojektowany przez młodych Meksykan będzie skuteczny (poddają w wątpliwość miarodajność takiego badania piersi), jednak pomysł Juliana spodobał się na tyle, że „Eva” wygrała główną nagrodę studenckiej przedsiębiorczości Global Student Entrepreneur Awards.

Nie wiadomo zatem, czy biustonosze projektu nastolatka będą produkowane, mamy jednak nadzieję, że pomysł zostanie udoskonalony i wprowadzony w życie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że nie wszystkie panie regularnie badają piersi, a wczesna wykrywalność raka to podstawa skutecznego leczenia.

Ilu powinniśmy mieć partnerów seksualnych?

Redakcja poleca

REKLAMA