Dziecko dostało udaru po locie samolotem. Jak do tego doszło?

Dziewczyna doznała udaru mózgu fot. Archiwum prywatne
Gemma i Mark Alcock wraz z dwójką swoich dzieci i teściami wybrali się w wakacyjną podróż do Portugalii. Zamiast błogiego lenistwa, na miejscu spotkał ich jednak prawdziwy horror. 3-letnia Holly po wyjściu z samolotu zaczęła skarżyć się na bardzo złe samopoczucie. Po przewiezieniu do szpitala, lekarze zdiagnozowali u dziecka udar.
Magdalena Bury / 21.06.2018 15:30
Dziewczyna doznała udaru mózgu fot. Archiwum prywatne

Holly przed wakacjami chorowała na zapalenie migdałków. Lekarz przepisał więc dziecku antybiotyk, który miało zażywać w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia. Przed wyjazdem Holly nie odczuwała jednak innych, gorszych objawów.

Sytuacja zmieniła się tuż po podróży samolotem i wylądowaniu w Portugalii. Dziewczynka była bardzo senna. Rodzice przeczuwali, że  to może być zapalenie migdałków. Zaniepokojeni pojechali z Holly do pobliskiego szpitala. Tam zdiagnozowano u niej udar.

Gdy dziewczynka zasnęła, lekarze starali się przygotować rodziców dziecka na najgorsze. W niektórych przypadkach mali pacjenci z udarem mózgu budzą się nawet po tygodniu. U Holly było inaczej - wybudziła się znacznie wcześniej. Teraz stara się uśmiechać. Nie zdaje sobie sprawy z tego, co ją spotkało.

Gemma i Mark nie wiedzą, czy Holly wyzdrowieje. Udar mógł bowiem spowodować nieodwracalne zmiany w jej mózgu. Małżeństwo wierzy jednak, że wszystko będzie dobrze.

To mała wojowniczka, z której jesteśmy bardzo dumni. Wybudziła się wcześniej, może z resztą postępów pójdzie tak samo. To straszne, gdy widzisz swoje własne dziecko na szpitalnym łóżku…
- mówi Mark.

Lekarze nie wiedzą, co mogło spowodować u dziecka udar mózgu. Być może miał na to wpływ lot samolotem. Trwa dalsza diagnostyka.

Udar mózgu

Według Fundacji Udaru Mózgu, choroba ta rocznie występuje u ok. 3 na 1 mln osób. Niestety, w 20-30 % przyczyny zachorowania na udar mózgu nie są do końca znane.

Przyczyny udaru mózgu

Najczęściej wymienia się:

  • wrodzone i nabyte wady serca,
  • układowe choroby naczyń,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby zapalne,
  • urazy głowy.

Na co zwracać uwagę u dzieci?

Najczęstsze objawy udaru mózgu

  • zaburzenia świadomości,
  • problemy z mową,
  • zaburzenia czucia,
  • osłabienie siły mięśniowej.

Pamiętaj - udar mózgu jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Nie bagatelizuj pierwszych objawów!

Zobacz także:Co to jest udar mózgu?
Czy wiesz, jak rozpoznać niedokrwienny udar mózgu?

Redakcja poleca

REKLAMA