dodatkowe wolne na wszystkich świętych fot. Adobe Stock

Dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych? Rząd rozważa taką możliwość

Rzecznik GIS Jan Bodnar zdradził, że aby uniknąć tłumów na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych, rząd planuje wprowadzić dodatkowe dni wolne od pracy w okolicach 1 listopada.
Urszula Wilczkowska / 13.10.2020 08:45
dodatkowe wolne na wszystkich świętych fot. Adobe Stock

Od kilku tygodni tegogorczne Święto Zmarłych stoi pod dużym znakiem zapytania. Pojawiają się głosy, że w okolicach 1 listopada mają zostać wprowadzone dotkliwe obostrzenia, które będą dotyczyły przede wszystkim ograniczenia w przemieszczaniu się. Nie byłoby w tym nic dziwnego. Eksperci od dawna biją na alarm, że ten weekend może poskutkować jeszcze większym przyrostem zakażeń, niż do tej pory.

Jan Bodnar w rozmowie z Polsat News zdradził, jaki jeszcze rząd ma plan, by zredukować kumulację ludzi na cmentarzach. GIS apeluje, by odwiedziny u zmarłych bliskich zaplanować na inny dzień niż 1 listopada - dlatego właśnie rozważa się wprowadzenie dodatkowych dni wolnym w tym okresie.

Dodatkowe wolne dni w okolicach Wszystkich Świętych

Rzecznik GIS uspokaja, że póki co nie ma planów, by w tym roku odwoływać Wszystkich Świętych, jednak rząd apeluje o rozwagę w tym trudnym okresie - nie tylko podczas wizyty na cmentarzu, ale i u bliskich. Często odwiedzamy rodziców i dziadków, którzy są w podeszłym wieku, mierzą się z wieloma chorobami, a zakażenie koronawirusem mogłoby się dla nich skończyć tragicznie.

W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć. (...) Często jest tak, że odwiedzamy swoich rodziców, dziadków - nie mówimy, żeby tego nie robić, natomiast należy zachować zasadę ostrożności - nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko; pewien dystans jest teraz wyrazem miłości
- mówi Jan Bodnar w rozmowie z Polsat News.

Jan Bodnar zdradził też, że trwają rozmowy na temat wprowadzenia dodatkowych dni wolnych w tym okresie, które pomogłyby rozłożyć ruch na drogach i cmentarzach. Chociaż ten projekt jest dopiero w fazie wczesnych dyskusji, rzecznik GIS mówi już, że chodziłoby o pierwsze dni listopada. Według jego słów to nie jedyne rozwiązania, nad jakimi zastanawia się rząd - nie mówi jednak póki co o szczegółach.

Z dużą rezerwą do tego pomysłu podchodzi rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Jego zdaniem dodatkowe wolne dni w tym okresie nie sprawią, że Polacy będą wyjeżdżać i dystansować się mniej, a wręcz przeciwnie - będą jeszcze bardziej zachęceni do długich podróży.

Źródło: polsatnews.pl

To też może cię zainteresować:
Nie żyje 31-latek zakażony koronawirusem. Był nauczycielem w szkole podstawowej
Szef GIS ostro komentuje działalność antycovidowców: dewastują pracę personelu medycznego
Ponure przewidywania polskiej specjalistki chorób zakaźnych: pandemia może potrwać nawet do 2024 roku