Coraz więcej dzieci cierpi na chorobę PIMS-TS fot. Adobe Stock

Coraz więcej dzieci cierpi na PIMS-TS. Ta „pocovidowa” choroba może prowadzić nawet do zawału

Objawami przypomina chorobę Kawasakiego, jednak dotyczy tylko tych dzieci, które były zakażone koronawirusem. Czym charakteryzuje się PIMS-TS?
/ 25.11.2020 11:23
Coraz więcej dzieci cierpi na chorobę PIMS-TS fot. Adobe Stock

Naukowcy niemal od samego początku pandemii koronawirusa informują o możliwych powikłaniach po przejściu COVID-19. Lista jest naprawdę długa i obfituje w dość poważne problemy zdrowotne. Jeden z nich dotyczy dzieci. 

Coraz więcej dzieci choruje na PIMS-TS

Jak informuje RMF FM, w ciągu ostatnich dziesięciu dni do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziewięcioro dzieci z ciężkimi objawami choroby PIMS-TS.

Przypomina chorobę Kawasaki, jednak PIMS dotyczy tylko tych dzieci, które przeszły COVID-19, również bezobjawowo. Profesor Przemko Kwinta z Krakowa podkreśla, że PIMS atakuje dopiero po kilku tygodniach od zakażenia koronawirusem. 

Wszyscy rodzice muszą się mieć na baczności, bez względu na to, w jakim wieku są ich dzieci. Dzieci przechodzą koronawirusa bardzo łagodnie. Dopiero po kilku tygodniach - najczęściej pomiędzy 4 a 6 tygodniem - zaczynają się objawy - mówi profesor

Jakie objawy daje PIMS-TS?

Niestety, choroba może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla życia dziecka. W skrajnych przypadkach prowadzi bowiem do zawału serca i niewydolności naczyń wieńcowych. 

Najczęściej pierwszym objawem jest nieustępująca gorączka. Jeśli trwa ona więcej niż trzy dni, a ponadto pojawiają się takie objawy jak biegunka, malinowy język, wysypki skórne, wymioty, nastrzyknięcie spojówek, to koniecznie trzeba szukać pomocy - wyjaśnia prof. Kwinta

Lekarz obawia się również, że mimo wyzdrowienia, PIMS-TS może powodować szereg problemów zdrowotnych, które uaktywnią się dopiero po kilku latach. Wśród nich mogą być np. choroby psychiczne. 

Nie mamy na razie informacji, na ile się to cofnie, a na ile będzie problemem za na przykład 10 lat. Z definicji to choroba wieloukładowa, zdarzają się objawy psychiatryczne, zmiany w mózgu, problem z nerkami czy wątrobą - dodaje ekspert

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Planujesz Wigilię w gronie większym niż 5 osób? Uważaj, możesz dostać nawet 30 tys. zł kary
Brakuje miejsc w kostnicach. "W ostateczności możemy stawiać namioty i trzymać ciała na powietrzu"
Masowe testy na koronawirusa w Polsce? Wytypowano województwa, które zostaną przebadane jako pierwsze
"Przekroczyliśmy próg narodowej kwarantanny". Czy statystki dotyczące zakażeń koronawirusem są zaniżone?