POLECAMY

Nie szczepisz dziecka? To nie dostaniesz 500+, czyli nowy pomysł polskiego radnego

Wszystko po to, by zachęcać do szczepień.
Marta Słupska / 8 miesięcy temu
Nie szczepisz dziecka? To nie dostaniesz 500+, czyli nowy pomysł polskiego radnego fot. Fotolia

Radny miasta Krakowa, Łukasz Wantuch, napisał list do minister Elżbiety Rafalskiej z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, w którym zwraca się z propozycją „uzależnienia wypłaty 500 Plus od dołączenia ksero książeczki zdrowia lub zaświadczenia od lekarza o odbyciu obowiązkowych, bezpłatnych szczepień”. Innymi słowy: nie szczepisz dziecka, nie dostaniesz pieniędzy. Dobry pomysł?

Wzrasta liczba nieszczepionych dzieci

Pomysł Łukasza Wantucha jednych oburza, innym wydaje się strzałem w dziesiątkę. Jego inicjatywa nawiązuje do – głośnych ostatnio – rodziców postulujących nieszczepienie dzieci i ruchów antyszczepionkowych. Nie tylko zresztą aktywnych w Polsce, ale i w całej Europie. Wystarczy przypomnieć, że kilka tygodni temu Włosi wprowadzili prawo zakazujące nieszczepionym dzieciom uczęszczanie do prywatnych i państwowych żłobków. Radny z Krakowa, w swoim liście do minister Elżbiety Rafalskiej, przypomina, że „odsetek dzieci pozbawionych opieki ochronnej wzrasta z roku na rok o kilkadziesiąt procent”. Jego zdaniem zagrożenie, że rodzice, którzy nie szczepią dzieci, nie otrzymają świadczenia 500+, może pomóc zahamować ruch antyszczepionkowy.

Od kilku lat w Polsce narasta problem nieszczepienia dzieci przez rodziców wprowadzanych w błąd fałszywymi informacji medycznymi i prasowymi, w szczególności związkami między autyzmem a szczepionkami. Na razie sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale odsetek dzieci pozbawionych opieki ochronnej wzrasta z roku na rok o kilkadziesiąt procent.
Zwracam się zatem z propozycją uzależnienia wypłaty 500 Plus od dołączenia ksero książeczki zdrowia lub zaświadczenia od lekarza o odbyciu obowiązkowych, bezpłatnych szczepień. Dokument taki byłby składany raz w roku od 2018 roku wraz z innymi przy wniosku o wypłatę 500 Plus
– pisze radny.

Nie ma na razie informacji, co o tym pomyśle uważa adresatka listu, Elżbieta Rafalska. Mamy jednak przeczucie, że jeszcze nieraz usłyszymy o inicjatywie Łukasza Wantucha.

A co wy myślicie o jego pomyśle?

Udają samotne matki, żeby pobierać pieniądze na pierwsze dziecko z programu Rodzina 500 plus

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)