16-latka myślała, że ból brzucha zwiastuje miesiączkę. Zmarła tej samej nocy z powodu poważnej choroby

Myślała, że ból brzucha zwiastuje miesiączkę, zmarła tej samej nocy fot. Adobe Stock
Sara Manitoski narzekała na uciążliwy ból brzucha. Myślała, że są efektem zwykłej menstruacji. Okazało się, że problem był znacznie poważniejszy, a 16-latka zmarła.
/ 06.07.2020 11:01
Myślała, że ból brzucha zwiastuje miesiączkę, zmarła tej samej nocy fot. Adobe Stock

Każda kobieta wie, że menstruacja to naprawdę uciążliwa sprawa. Wiele z nas zmaga się wtedy z bolesnymi skurczami, mdłościami, bólami pleców i głowy oraz huśtawką nastrojów. 16-letnia Sara Manitoski była pewna, że dolegliwy ból brzucha jest spowodowany właśnie zbliżającą się miesiączką. Po kilku godzinach zmagania się z uciążliwymi skurczami, położyła się spać. Następnego dnia jej znajomi znaleźli ją martwą w łóżku. 

16-latka zmarła z powodu TSS

Jak informuje CNN, Sara Manitoski z Kanady pojechała na kilkudniową szkolną wycieczkę. Narzekała na ból brzucha, który uznała za zwykłe bóle menstruacyjne. Po zakończeniu wspólnych atrakcji, wszyscy uczestnicy wyjazdu położyli się spać. Rano Sara już nie żyła. Okazało się, że ból brzucha był spowodowany poważnym schorzeniem, które rozwija się ludzkim organizmie w zawrotnym tempie i łatwo je zbagatelizować. 

Zdaniem lekarzy przyczyną śmierci dziewczynki było TSS, czyli zespół wstrząsu toksycznego wywołany trucizną wydzielaną przez bakterie, które dostały się do organizmu. Choroba powoduje nagły spadek ciśnienia krwi, więc tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, by utrzymać ciało przy życiu. TSS często kończy się amputacją niedotlenionych kończyn lub obumarciem organów wewnętrznych. Niestety zgon następuje równie często. 

Siostra 16-letniej Sary Manitoski umieściła wzruszający wpis na swoim Facebooku, apelując do innych o zwiększanie świadomości.

Minęło 9 miesięcy od śmierci Sary. W końcu potwierdzono, że zmarła ona na zespół wstrząsu toksycznego (TSS). O tej chorobie w sposób szczególny powinny wiedzieć kobiety. Sara była piękną i młodą kobietą i odeszła zdecydowanie zbyt wcześnie... Udostępnijcie tę informację, aby ostrzec innych przed natychmiastową reakcją na dziwne bóle brzucha — napisała siostra zmarłej dziewczyny

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego?

Choroba daje objawy podobne do zwykłego zatrucia pokarmowego takie jak ból brzucha, wymioty, biegunka czy zawroty głowy. Bardzo często wywołany jest u kobiet przez zbyt długo pozostający w drogach rodnych tampon lub inny środek higieniczny. W organizmie rozwijają się wówczas toksyczne bakterie. Tak samo było w przypadku Sary. Podczas sekcji zwłok znaleziono w ciele dziewczyny tampon, który zapoczątkował TSS.

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Więzienie za picie alkoholu w ciąży? Jest propozycja rzecznika praw dziecka. To dobry pomysł?
Wybierasz się na urlop? Pamiętaj żeby zabrać te rzeczy, bo może ich zabraknąć w hotelu
WHO alarmuje: nastąpił rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii
Bakterie odpowiedzialne za listeriozę w popularnym produkcie spożywczym z Biedronki. GIS wycofuje go ze sklepów

Redakcja poleca

REKLAMA