pomoc dla Ukraiców fot. Adobe Stock

Pomagamy Ukrainie. Lista sprawdzonych zbiórek i akcji charytatywnych

Pomoc dla Ukraińców może przybrać różne formy. Od czasu, gdy na terenie tego kraju pojawiły się pierwsze rosyjskie wojska, to każdy zastanawia się co może zrobić dla tego narodu. Organizowane są protesty, cały świat śle słowa otuchy i wsparcia. Jest wiele sposobów na to, jak pomóc osobom w potrzebie. Od oferowania noclegu, po różne zbiórki artykułów pierwszej potrzeby do przesyłania pieniędzy, na akcje humanitarne. Sprawdź, jak możesz pomóc.
/ 02.03.2022 11:48
pomoc dla Ukraiców fot. Adobe Stock

Nie tylko na Facebooku, Instagramie i Twitterze możesz wyrazić swoje wsparcie. Owszem, słowa otuchy, zmiana zdjęcia profilowego na takie z nakładką, czy udostępnianie prawdziwych i sprawdzonych informacji też jest ważne. Są jednak inne sposoby na okazanie pomocy w realu.

Spis treści

 1. Strony rządowe - sprawdzone źródło informacji
 2. Lista najpotrzebniejszych artykułów
 3. Zweryfikowane zbiorki pieniędzy
 4. Pomoc dla uchodźców w polskich kościołach
 5. Pomoc z noclegiem i transportem dla uchodźców z Ukrainy
 6. Oddawanie krwi w Polsce
 7. Wolontariat dla Ukrainy
 8. Pomoc medyczna dla Ukrainy
 9. Pomoc prawna dla Ukrainy 

Strony rządowe – sprawdzone źródło informacji o pomocy dla uchodźców

Wiele osób z potrzeby serca samodzielnie zaczęło organizować zbiórki. Pojawiły się liczne posty na mediach społecznościowych, które informują, jak i gdzie można pomóc. W takich chwilach nie brakuje również oszustów. Pierwszym źródłem informacji powinny być przede wszystkim strony rządowe. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło w niedzielę stronę pomagamukrainie.gov.pl, dzięki której koordynowana jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Można na niej zgłaszać chęć pomocy: Organizacje pozarządowe; Samorządy; Firmy. Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl.

Lista najpotrzebniejszych artykułów

Pierwszą podstawową pomocą jaką można okazać jest przyniesienie darów w określone miejsca zbiórek. Potrzebne są:

Odzież i okrycie

Koce zwykłe i termiczne; Śpiwory; Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej; Materace; Ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie); Płaszcze przeciwdeszczowe.

Środki higieny i czystości

 • Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło;
 • Dezodoranty;
 • Pasta do zębów;
 • Szczoteczki do zębów;
 • Grzebienie;
 • Bielizna damska, męska, dziecięca;
 • Podpaski;
 • Pampersy;
 • Pieluchy dla dorosłych;
 • Papier toaletowy i ręczniki papierowe;
 • Ręczniki (w tym z mikrofibry);
 • Worki na śmieci;
 • Środki dezyfekujące / alkohol do dezynfekcji;
 • Maski filtrujące lub jednorazowe.

Żywność

 • Woda;
 • Żywność do szybkiego przygotowania (instant);
 • Batony (w tym energetyczne);
 • Bakalie, orzechy;
 • Konserwy;
 • Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania;
 • Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).

Inne

 • Zapałki;
 • Baterie, powerbanki;
 • Oświetlenie, w tym latarki;
 • Świece;
 • Zestawy pierwszej pomocy.

UWAGA! Ważne, aby ofiarowane rzeczy były w dobrym stanie. Tego typu zbiórki nie są okazją do wiosennych porządków, a niezbędną pomocą dla osób potrzebujących! Seksowne koszulki nocne, czy buty bez podeszwy dokładają tylko pracy wolontariuszom.

Zweryfikowane zbiórki pieniędzy

W tych trudnych czasach to niezwykle budujące, że tyle osób chce pomóc. Jednak nawet w takich chwilach nie brakuje oszustów, którzy próbują wzbogacić się na czyimś nieszczęściu. Jeżeli chcesz wpłacać pieniądze to decyduje się przede wszystkim na sprawdzone zbiórki charytatywne. Poniżej przedstawiamy listę organizacji wraz z numerami kont, lub stronami do wpłacania pieniędzy.

Polska Akcja Humanitarna

Wobec wzrostu napięcia i spodziewanej eskalacji konfliktu zbrojnego w Ukrainie rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne najbardziej zagrożonych wojną mieszkańców obwodów donieckiego i Ługańskiego – czytamy na stronie pomagam.pl. Zbiórka trwa od 1 marca. Pieniądze można wpłacać na stronę pomagam.pl 

Polski Czerwony Krzyż

Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia – zapewnia Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

UNICEF

Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych – czytamy na stronie organizacji. Płatności można dokonać jednorazowo lub cyklicznie co miesiąc poprzez stronę UNICEF

SOS Wioski Dziecięce

Programy SOS Wiosek Dziecięcych są na miejscu od ponad 20 lat. Działamy w dwóch lokalizacjach – w obwodzie Kijowskim, a także obwodzie Ługańskim na objętym konfliktem wschodzie kraju. - Prosimy o wsparcie, abyśmy mogli zapewnić bezpośrednią pomoc dla opuszczonych dzieci i rodzin zastępczych w Ukrainie – apeluje stowarzyszenie. 

Caritas Polska

Caritas Polska zdecydowała o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy. Środki zostaną przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na najpilniejsze potrzeby, jakie pojawią się w sytuacji kryzysowej. Potrzebne są kolejne wpłaty. Można wpłacać pieniądze bezpośrednio przez stronę internetową Caritas Polska lub na podane konta: Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 lub Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

Narodowy Bank Ukrainy

Zbiórka pieniędzy na finansowanie Sił Zbrojnych Ukrainy na zakup niezbędnego sprzętu. Konto utworzone przez Narodowy Bank Ukrainy jest wielowalutowe i otwarte na przelewy od międzynarodowych darczyńców. Pieniądze można wpłacać w dolarach, złotówkach, euro, funtach, frankach szwajcarskich, dolarach australijskich i kanadyjskich oraz juanach, i jenach. Bezpośrednio przez stronę internetową Narodowego Banku Ukrainy

Fundacja “Nasz wybór”

- Uruchamiamy oficjalną zbiórkę, która jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu –czytamy na stronie Fundacji. Zbiórka została utworzona przez Fundację Pomagam.pl we współpracy z Fundacją "Nasz Wybór", która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku. Obie organizacje będą czuwać nad podziałem środków i informować o sposobie ich wydatkowania. 

Fundacja Mały Duży Człowiek

Wszystkie środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup odzieży, pampersów, jedzenia, koców, butelek, mleka modyfikowanego i innych niezbędnych do przetrwania produktów dla dzieci, które trafiły do Polski z terenów objętych wojną. Wpłatę można dokonywać przez stronę zrzutka.pl 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Fundacja PCPM pomaga dotkniętym wojną mieszkańcom Ukrainy. Wspiera przy ewakuacji, organizacji dachu nad głową i wsparcia psychologicznego dla dzieci. Do potrzebujących przez PCPM trafia żywność i pakiety pomocowe. Całość odbywa się przez platformę Allegro. To właśnie tam można kupić cegiełki, których dochód pójdzie na pomoc dla uchodźców. Pieniądze również można wpłacać bezpośrednio na stronę Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej lub na konto bankowe mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001

Polska Misja Medyczna

Dla osób, które uciekły z terenów objętych wojną potrzebna jest pomoc medyczna, antybiotyki czy zestawy opatrunkowe. Można wpłacić jednorazową darowiznę lub postawić na długoterminową pomoc i ustawić comiesięczne stałe zlecenie. Darowiznę można wpłacać bezpośrednio na stronę organizacji Polskiej Misji Medycznej lub na konto bankowe: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

Zweryfikowane zbiórki na Facebooku podane przez rządową stronę

Batalion Medyczny "Hospitalieri"

Zebrane pieniądze zostaną przekazane na działania medyczne prowadzone na froncie na Ukrainie. Konta bankowe do wpłacenia darowizny w dowolnej walucie znajdziecie na ich stronie fanpage. 

Fundacja Ukraina

Fundacja Ukraina w porozumieniu z prezydentem Wrocławia - Jackiem Sutrykiem uruchamiała zbiórkę w celu wspierania Ukrainy w czasie wojny z Rosją. Konto bankowe: PL 39109023980000000149804904

Pomoc dla uchodźców w polskich kościołach

W najbliższą Środę Popielcową po każdej mszy świętej będą zbierane pieniądze do puszek. Następnie za pośrednictwem Caritas Polska fundusze zostaną przekazane na pomoc humanitarną na Ukrainie. - W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą – apeluje arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia – dodaje.

Pomoc z noclegiem i transportem dla uchodźców z Ukrainy

Oprócz leków, pieniędzy czy darów rzeczowych każdy może zaoferować nocleg. W sieci i w mediach społecznościowych powstały grupy, na których można zgłaszać się jako tymczasowy dom dla uchodźców z Ukrainy. Poniżej podajemy zweryfikowane grupy na Facebooku, na których można wyrazić chęć pomocy, ale także znaleźć transport lub nocleg dla siebie lub członków rodziny, którzy uciekają przed wojną.

Pomoc dla Uchodźców z Ukrainy

Grupa stworzona dla ludzi, którzy są w stanie zaoferować prace uchodźcom, transport lub dach nad głową. Co kilka minut pojawiają się kolejne ogłoszenia. 

Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel

- Ta grupa została utworzona dla osób z Ukrainy, które zmuszone są uciekać i szukać bezpiecznego schronienia poza granicami swojego kraju. Znajdziecie tu ogłoszenia o użyczeniu/wynajmie Wam mieszkań, pokoi, domów w całej Polsce oraz innych formach pomocy – czytamy na stronie grupy na Facebooku. 

Grupa transport - UA/PL, Транспортна група - Україна – Польща

To grupa prywatna, do której można się zapisać. Znajdziecie tu mnóstwo ogłoszeń od osób, które mają możliwość przywieźć kogoś spod granicy lub z samej Ukrainy. 

Ukraina Services

Można również zgłosić się na specjalnie stworzoną stronę Ukraina Services, na której można dać ogłoszenie z dostępnym pokojem, domkiem dla osób, które potrzebują schronienia, ale także zaoferować transport w wybrane miejsce w Polsce. 

Oddawanie krwi w Polsce

Banki krwi w Polsce cały czas przygotowują się na pomoc poszkodowanym w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Jeżeli chcesz pomóc to zgłoś się do najbliższego punktu oddawania krwi. Poniżej podajemy lokalizację najważniejszych punktów:

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 23,

15-950 Białystok

tel. (85) 744 70 02 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy

ul. Ks. Markwarta 8,

85-015 Bydgoszcz

tel. (52) 52 322 18 71 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku

ul. J. Hoene-Wrońskiego 4,

80-210 Gdańsk

tel. (58) 520 40 20 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu

ul. Kaszubska 9 ,

62-800 Kalisz

tel. (62) 767 66 63 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

ul. Raciborska 15,

40-074 Katowice

tel. (32) 208 73 00

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach

ul. Jagiellońska 66,

25-734 Kielce

tel. (41) 335 94 00  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie

ul. Rzeźnicza 11,

31-540 Kraków

tel. (12) 261 88 20  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

ul. Żołnierzy Niepodległej 8,

20-078 Lublin

tel. (81) 532 62 75

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi

ul. Franciszkańska 17/25,

91-433 Łódź

tel. (42) 616 14 00  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie

ul. Malborska 2,

10-255 Olsztyn

tel. (89) 526 01 56

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu

ul. Kośnego 55,

45-372 Opole

tel. (77) 441 06 00

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu

ul. Marcelińska 44,

60-354 Poznań

tel. (61) 886 33 00

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu

ul. Sienkiewicza 3 A,

47-400 Racibórz

tel. (32) 418 15 92  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu

ul. Limanowskiego 42,

26-600 Radom

tel. (48) 340 05 20 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie

ul. Wierzbowa 14,

35-310 Rzeszów

tel. (17) 867 20 30 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku

ul. Szarych Szeregów 21, 76-200 Słupsk

tel. (59) 842 20 21 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie

al. Wojska Polskiego 80/82,

70-482 Szczecin

tel. (91) 424 36 00 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu

ul. Chrobrego 31,

58-303 Wałbrzych

tel. (74) 664 63 10 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

ul. Saska 63/75,

03-948 Warszawa

tel. (22) 514 60 00 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu

ul. Czerwonego Krzyża 5-9,

50-345 Wrocław

tel. (71) 371 58 10  

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze

ul. Zyty 21,

65-046 Zielona Góra

tel. (68) 329 83 60 

UWAGA! Sprawdź wcześniej, jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc oddać krew.

Wolontariat dla Ukrainy

Osobą potrzebującym możesz ofiarować nie tylko pieniądze i dary, ale także swój czas i ręce do pomocy. Przede wszystkim potrzebne są osoby, które znają język ukraiński lub rosyjski. Poszukiwani są tłumacze, psychologowie, prawnicy, czy lekarze, ale pomóc może każdy. Jest wiele miejsc do których można się zgłosić. Poniżej podajemy listę:

Grupa Facebook Związku Ukraińców w Polsce

Na granicy pilnie potrzebni tłumacze polsko-ukraińscy do kontaktu z uchodźcami. Dane do kontaktu znajdziesz na ich grupie na Facebooku lub możesz się również zgłosić mailowo na adres przemysl@ukraincy.org.pl

Salma Lab w Małopolsce

Organizacja zajmuje się pomocą w znalezieniu lokali mieszkalnych. Poszukują przede wszystkim tłumaczy języka ukraińskiego i rosyjskiego, ale także prawników czy pomocy psychologicznej. 

Homo Faber dla województwa podkarpackiego i lubelskiego

Poszukują osoby, które:

 • porozumiewają się swobodnie w językach: ukraiński/ rosyjski/ polski;
 • są profesjonalnymi tłumaczami w językach: ukraiński/rosyjski;
 • mają przeszkolenie lub doświadczenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej;
 • są psychologiem/ psycholożką;
 • są grafikiem/ graficzką;
 • są prawnikiem/ prawniczką.  

Urząd Miasta w Rzeszowie

Szukają przede wszystkim wolontariuszy, którzy znają język ukraiński i rosyjski. 

Fundacja Ukraina na Dolnym Śląsku

Zbierają informację, o wszystkich dostępnych opcjach pomocy na Dolnym Śląsku.  

Fundacja Gdańsk

Osoby, które są z Gdańska również mogą pomóc. Można się zgłosić na stronie Fundacji Gdańsk. 

Ukraiński Dom w Warszawie

W stolicy szukaniem wolontariuszy zajmuje się Ukraiński Dom w Warszawie. 

Fundacja Ocalenie

Fundacja Ocalenie pomaga uchodźcom i uchodźczyniom, imigrantom i imigrantkom, repatriantom i repatriantkom budować nowe życie w Polsce.  

Polski Czerwony Krzyż

Do Polskiego Czerwonego Krzyża mogą się zgłosić osoby z całej Polski, którzy chcą zostać wolontariuszami. 

Centrum Wielokulturowe w Krakowie

Szukają lekarzy, prawników, ratowników medycznych, tłumaczy, nauczycieli, jaki i kierowców. 

Polska Akcja Humanitarna

Do Polskiej Akcji Humanitarnej mogą się zgłaszać osoby z całego kraju. Trzeba przygotować sobie CV. 

Pomoc medyczna dla Ukrainy

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy. W żadnej placówce lekarze nie mogą odmówić pomocy osobie w potrzebie. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. W naszym kraju uchodźcy z Ukrainy mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Można się zarejestrować na nie na stronie: https://pacjent.gov.pl/

Pomoc dla uchodźców zapowiedziało Centrum Medyczne Damiana, które zaoferowało między innymi opiekę zdrowotną oraz pracę obywatelom Ukrainy.

Swoją pomoc oferuje także grupa medyczna Lux Med. - Pilna, doraźna bezpłatna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy (potwierdzaniem przyjazdu jest wpis/pieczątka w paszporcie) realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED – informują na swojej stronie. W tym celu powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. (+48) 22 45 87 007 (czynna codziennie w godzinach 9.00 -17.00) oraz adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl. Rozmowy mogą być prowadzone w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

Pomoc prawna dla Ukrainy

Potrzebni są także prawnicy, którzy będą w stanie porozumieć się z uchodźcami, którzy przybyli do Polski. Między innymi. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną dla obywateli Ukrainy w poszczególnych izbach adwokackich w całym kraju. 

Nasza fundacja „Polki mogą wszystko” aktywnie włącza się w pomoc wschodnim sąsiadom. Cały czas zbieramy pieniądze na zakup środków medycznych dla cywili i żołnierzy. Więcej informacji o naszej akcji pomocowej znajdziesz na oficjalnej stronie fundacji „Polki mogą wszystko