Bezproblemowe podłogi drewniane

Nieprawidłowe przygotowanie podkładu przed montażem podłogi drewnianej może być dużym utrapieniem dla jej użytkowników. Czego powinniśmy wymagać od wykonawcy, zanim zdecydujemy się na montaż podłogi drewnianej? O tym rozmawiamy ze specjalistą.
/ 03.09.2008 22:53
Nieprawidłowe przygotowanie podkładu przed montażem podłogi drewnianej może być dużym utrapieniem dla jej użytkowników. Czego powinniśmy wymagać od wykonawcy, zanim zdecydujemy się na montaż podłogi drewnianej? O tym rozmawiamy ze specjalistą.

Jakie najczęściej powstają wątpliwości przed montażem podłogi drewnianej?Jakie wiążą się z tym obawy klientów?
Bezproblemowe podłogi drewniane
Pierwsze pytanie jakie zadają klienci dotyczy wymogów, jakie powinien spełnić podkład, by zagwarantować prawidłowy montaż podłogi drewnianej. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zwrócić uwagę: na stabilność podłoża i twardość podkładu. Sprawdzić, czy podkład nie jest spękany, czy napięcia dylatacyjne „nie klawiszują”, czy istnieje dylatacja obwodowa i izolacja przeciwwilgociowa. A następnie określić jego parametry.

Jakie wyróżniamy podkłady? Czy jego właściwości możemy określić sami?

W naszym budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym stosowane są podkłady drewniane : płyty OSB, sklejki wodoodporne, płyty wiórowe, płyty stolarskie i podkłady deskowe.
A także jastrychy: cementowe, anhydrytowe, magnezjowe, z lanego asfaltu. Najczęściej w budownictwie mieszkaniowym mamy do czynienia z podkładem cementowym.
Oczywiście bez odpowiednich wiedzy i przyrządów trudno to ocenić samemu, dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego fachowca – parkieciarza, który dokona oględzin podkładu i oceni, czy można montować na stałe posadzki drewniane na badanym podkładzie. Każdy parkieciarz jest zobowiązany sprawdzić wilgotność podkładu i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To pomiar obowiązkowy, bez którego nie powinien czynić dalszych kroków. Najlepiej wykonać taką czynność metodą „CM”, ponieważ w warunkach budowlanych przedstawia nam najbardziej wiarygodne wyniki oraz dlatego, że przy odkuwaniu próbki jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki przekrój ma jastrych, czy jest monolitem, czy znajduje się pod nim folia, czy jest w nim zbrojenie przy przekroju do 40 mm.

Jakie właściwości powinien charakteryzować odpowiedni podkład?

Dopuszczalna wilgotność podkładu cementowego przy instalacji posadzki drewnianej powinna wynosić maksymalnie do 2% (H2O) , w przypadku ogrzewania podłogowego do 1,8% . Dla podkladów anhydrytowych (gipsowych) wilgotność nie może przekraczać 0,5%.
W pomieszczeniu o temperaturze 18-22 C wilgotność powietrza powinna wynosić od 45 do 65 % , Przy tych parametrach podkład powinien mieć temperaturę min 18 C.
Dopiero po spełnieniu w/w wymagań na takim podkładzie możemy montować posadzki drewniane.

Bezproblemowe podłogi drewnianeNa co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Musimy byś świadomi , że przed montażem posadzki drewnianej należy jeszcze podkład obowiązkowo przeszlifować i zagruntować.
Klient przed rozpoczęciem przyklejania posadzki z kamienia , gresu , terakoty itd. już powinien znać grubość posadzki drewnianej , aby ustalić jeden poziom posadzki na całej powierzchni podłogi.

Dziękuję.

Porady udzielił Karol Górki, specjalista ds. sprzedaży w Galerii Parkietu
Fotografia: Galeria Parkietu

Redakcja poleca

REKLAMA