Proszę wejść!

Drzwi wejściowe to wizytówka domu. Dlatego trzeba je wybierać starannie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.
/ 20.06.2007 12:59

Drzwi wejściowe to wizytówka domu. Dlatego trzeba je wybierać starannie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Sprawdź cechy i parametry drzwi:

- szerokość i wysokość: od nich zależy, czy przez drzwi wygodnie będziesz wchodzić do domu oraz czy łatwo będzie wnieść do środka meble i sprzęty. Szerokość nie powinna być mniejsza niż 90 cm, a wysokość 201 cm.
- izolacja termiczna: określa ją współczynnik przenikania ciepła – U. Jego wartość nie powinna być większa niż 2,6 i zależy przede wszystkim od materiału i konstrukcji drzwi. Drzwi drewniane mają 1,2-2 U, drzwi z PCV 1,3-2,5 U, z aluminium 1,1-2,5 U, z włókna szklanego 1,3-1,6 U.
- izolacja akustyczna: mierzymy ją w decybelach – dB.
Im wartość ta jest większa, tym drzwi będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Drzwi mają najczęściej izolacyjność akustyczną na poziomie 30 dB. Dobrze wygłuszone powinny być szczelne. Warto, by miały uszczelkę (lub nawet dwie). Wtedy będą się też cicho otwierać i nie da się nimi trzasnąć.
- bezpieczeństwo: oprócz dobrych zamków bardzo ważną sprawą są ościeżnice. Powinny być metalowe i starannie umocowane w murze (wmurowane lub głęboko wkręcone). Mocna ościeżnica uniemożliwi złodziejowi wyrwanie jej razem z drzwiami. W sklepach można kupić również specjalne drzwi antywłamaniowe.

Rodzaje drzwi zewnętrznych:
- drzwi drewniane: wytrzymałe, dobrze izolują termicznie oraz akustycznie. Są ciężkie (nawet do 150 kg), muszą mieć mocne zawiasy i być dobrze osadzone w murze. Ich wadą jest wrażliwość na zmiany wilgotności.
- drzwi z PCV: najlepiej dźwiękochłonne, są też dobrą izolacją temperatury. Lekkie, łatwe w montażu, trudno zapalne i samogasnące. Nie wymagają konserwacji. Łatwo je czyścić.
- drzwi aluminiowe: bardziej dźwiękochłonne od drewnianych, łatwe w konserwacji, można zmienić ich kolor. Bardzo trwałe, mają największą wytrzymałość konstrukcyjną. Nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- drzwi z włókna szklanego: bardzo wytrzymałe i sztywne. Mają ramę z drewna, do której przymocowane są płyty z włókna. Drzwi wypełnia sztywna pianka poliuretanowa. Są pokryte laminatami imitującymi wzory i kolory drewna. Bardzo lekkie i odporne, ale drogie.


Kolor można sobie wybrać dowolnie i dokładnie dopasować do wnętrza lub otoczenia. Niektóre firmy oferują drzwi w dwóch kolorach: innym od wewnątrz i od zewnątrz.


Przeszklenia. Ładnie wyglądają i doświetlają wnętrze domu. Szyby mogą być przezroczyste lub kolorowe, witrażowe. A także antywłamaniowe albo kuloodporne.


Drzwi i ściany w jednym stylu: pionowe rowki powtarzają wzór desek.


Drzwi z owalnym okienkiem. Rozwiązanie ładne i praktyczne.


Liczy się styl. Oto przykład drzwi idealnie dobranych do fasady. Uwaga na klamki.



Drzwi antywłamaniowe. To opłacalna inwestycja. Kupując drzwi z odpowiednimi atestami, możesz uzyskać zniżki w firmach ubezpieczeniowych.


Tekst: Ewa Solarz
Zdjęcia: serwis prasowy firm Swedoor i Gerda