Pomysły na ekspresowe prasowanie

Prasowanie jest nieodłącznym elementem każdego, dobrze zorganizowanego domu. Problem powstaje wówczas, gdy zaliczymy je do najbardziej znienawidzonej czynności. Oto co zrobić, aby prsowanie poszło nam szybko i gładko!
/ 15.07.2013 06:36

Prasowanie jest nieodłącznym elementem każdego, dobrze zorganizowanego domu. Problem powstaje wówczas, gdy zaliczymy je do najbardziej znienawidzonej czynności. Oto co zrobić, aby prsowanie poszło nam szybko i gładko!

Pomysły na ekspresowe prasowanie

Fot. depositphotos

Nie każda pani domu lubuje się w prasowaniu. O zmorze prasowania wiedzą doskonale szczególnie te kobiety, które mają małe dzieci, tu stosy wypranych ubranek piętrzą się w zaskakującym tempie.

Aby jednak zamienić obowiązek w czystą przyjemność, warto zastosować kilka niezawodnych technik:

Pomysły na ekspresowe prasowanie

  • Jeśli masz wrażenie, że prasowanie ciągnie się w nieskończoność, a efekty wciąż są niezadowalające warto zacząć od zakupu porządnego żelazka. Inwestycja w dobrej klasy żelazko może odczuwalnie zwiększyć komfort i efektywność każdego prasowania.
  • Porządne żelazko powinno zawierać: system pary, który skutecznie zmiękczy tkaninę oraz specjalną nieprzywierającą stopkę. To podstawa, która nie tylko ułatwi nam prace, ale również uchroni ubranie przez zniszczeniem. Dla wygody warto wyposażyć się również w specjalny stojak na żelazko, który można wygodnie zamontować na szafie, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce.
  • Nie bez znaczenia jest również deska do prasowania. Obowiązkowo musi posiadać regulacje wysokości i dobrze, jeśli ma oddzielny uchwyt na kabel (nie będzie nam przeszkadzał w trakcie pracy). Warto sprawdzić czy pokrowiec jest wykonany z tkaniny oddającej ciepło, która sprytnie odbije temperaturę, wykonując za nas część mozolnej pracy.

UWAŻAJ: częste pranie i prasowanie w wysokiej temperaturze niszczy ubrania i powoduje płowienie kolorów.

Dobre nawyki prasowania:

  • Jeśli nie jesteśmy pewni co do zachowania się tkaniny w danej temperaturze, sprawdźmy ją na szwie.
  • Aksamit i sztruks zawsze prasujemy na lewej stronie. Podobnie postępujemy z materiałami zawierającymi naklejki, które pod bezpośrednim dotykiem żelazka zwyczajnie się rozpuszczą.
  • Prasowanie koszul zaczynamy od kołnierzyka (od brzegów do środka), a następnie prasujemy rękawy (obowiązkowo od dołu do góry), na koniec zostawiamy przód i tył koszuli.
  • Aby zaoszczędzić na prądzie zacznijmy prasowanie od rzeczy wymagających najniższej temperatury.
  • W przypadku prasowania pościeli o grubej strukturze np. bawełnianej kory warto zastosować dodatkowo preparaty zmiękczające dostępne w większości drogerii. Nie tylko ułatwiają prasowanie, ale również nadają delikatny, świeży zapach.
  • Aby ułatwić sobie prasowanie, warto zadbać o odpowiednie pranie, nie łączyć delikatnych tkanin z ciężkimi materiałami, które już w bębnie pralki mocno je wygniotą. Pamiętajmy, aby je strzepać przed wywieszeniem.

Fot. deoveritas.com

Redakcja poleca

REKLAMA