Wyglądem malamuty trochę przypominają wilki, ale są niezwykle przyjazne i lubią być pożyteczne. To wulkany energii. Są inteligentne i trzeba je szkolić. Ciekawostką jest, że podczas obu wojen światowych psy rasy malamut pomagały w transportowaniu rannych i sprzętu. Mało szczekają. Alaskan malamute (pełna nazwa rasy) jest odporny na choroby. Czasem miewa skłonności do dysplazji stawów biodrowych lub łokciowych.
10 cech psa rasy malamut
- Odpowiada mu życie z rodziną. Nie powinien być izolowany. Samotne bieganie w ogrodzie i brak serdecznego kontaktu z ludźmi negatywnie wpływa na samopoczucie malamutów.
- Jest niezależny, ma silny charakter. Nigdy nie podporządkuje się całkowicie swojemu panu.
- Jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, ufny i łagodny, także w stosunku do obcych. Dlatego na stróża, domu czy podwórka na ogół nadaje się średnio, choć oczywiście zdarzają się osobniki mniej ufne, bardziej wojownicze.
- Malamut to mistrz ucieczek. W ogrodzie potrafi przeskoczyć nawet dwumetrowy plot, wspiąć po siatce, podkopać się.
- Ma skłonność do polowania. Puszczony na spacerze ze smyczy w plenerze z pewnością pobiegnie za zającem czy innym zwierzęciem. I wcale nie będzie reagował na przywoływanie. Na szczęście szybko wraca sam, znudzony pościgiem.
- Musi mieć dużo ruchu i lubi wyzwania. To doskonały towarzysz dla osób uprawiających jogging czy jazdę na rowerze. Nie jest dobrym psem dla domatorów.
- Nie znosi nudy. Gdy się bardzo nudzi, zostawiony sam w domu na długo, może wyć i niszczyć rzeczy.
- Domowe jedzenie warto uzupełniać preparatami wapniowo – witaminowymi.
- Samiec alaskan malamut linieje raz w roku, latem. Suka wymienia włos dwa razy w roku, kilka tygodni przed cieczką.
-
Malamuty są mylone z psami rasy husky. Znawcy psów przygotowali charakterystykę rasy, dzięki której łatwo je rozpoznać. Malamuty są znacznie większe, potężniejsze, uszy mają osadzone bardziej po bokach głowy. Ich umaszczenie bywa szare, czarne, brązowe, płowe, z charakterystycznymi białymi znaczeniami. Powinny mieć zawsze brązowe oczy.