Właściwości odżywcze miodu
Miód to źródło cukrów prostych, które doskonale są przyswajane przez organizm. Właśnie dlatego jego łyżeczka w kilka chwil stawia na nogi. Ale to nie wszystko. Zawiera również kwasy organiczne, a także enzymy, białko oraz silną substancję bakteriobójczą – inhibinę. W miodzie znajdziesz również witaminy - przede wszystkim z grupy B, a także A, C i K oraz cenne aminokwasy i minerały (np. żelazo, magnez, mangan).Jaki miód wybierać oraz jak go przechowywać?
Najcenniejszy jest świeży miód. Ale jeśli odpowiednio się go przechowuje, nie traci swoich właściwości nawet 2–3 lata. Trzymaj go w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w szklanym lub ceramicznym, szczelnie zamkniętym naczyniu, bo łatwo chłonie wilgoć i zapachy. Ponieważ miód nie jest tani, na rynku pojawia się dużo produktów go udających. Z tego powodu najlepiej kupuj go w znanych lub poleconych pasiekach. Pamiętaj – prawdziwy zawsze krystalizuje. Jeżeli masz wątpliwości co do jakości miodu, zrób test: nabierz miód na łyżeczkę i powoli wylej na talerz. Prawdziwy będzie lał się cienkim strumieniem, a na talerzu utworzy stożek. Sztuczny będzie kapał, a na talerzu rozleje się w „kałużę”.Pamiętaj! Jeśli chcesz w pełni wykorzystać dobroczynne składniki miodu, nie podgrzewaj go powyżej 40 stopni – w wyższej temperaturze traci
lecznicze właściwości.
Pachnące ziołomiody
Ziołomiody to syropy z dodatkiem leczniczych ziół, które zostały przetworzone i zakonserwowane przez pszczoły. Wybrany syrop podaje się owadom, a one – traktując go jako zapas pokarmu – rozkładają zawarte w nim cukry złożone na cukry proste, upodobniając go w ten sposób do miodu. W czasie tego procesu pszczoły wzbogacają ziołomiód w cenne enzymy i składniki organiczne. Do popularnych ziołomiodów należą sosnowy (na przeziębienia), aloesowy (na choroby wątroby, rany), głogowy (na serce), tymiankowy (na kaszel).6 najpopularniejszych rodzajów miodów
WrzosowyJego aktywne składniki działają moczopędnie, bakteriobójczo i przeciwzapalnie – jest więc wykorzystywany w leczeniu chorób nerek, jamy ustnej i przeziębień.
Spadziowy
Wzmacnia serce i poprawia krążenie. Skuteczny przy chorobach dróg oddechowych. Ma najwięcej mikroelementów i pierwiastków śladowych.
Rzepakowy
Wspomaga leczenie stanów zapalnych wątroby, woreczka żółciowego i przewodu pokarmowego. Ma silne właściwości odtruwające i stymulujące przemianę materii.
Akacjowy
Polecany alergikom z racji najmniejszej zawartości pyłków ze wszystkich miodów. Pomocny w nadkwasocie i zaburzeniach przewodu pokarmowego.
Gryczany
Sprawdza się w leczeniu nerwicy serca i żołądka. Odtruwa wątrobę. Skutecznie wspomaga leczenie chorób płuc i oskrzeli, a ponadto wzmacnia kości.
Lipowy
Polecany w stanach zapalnych oskrzeli i płuc. Regularnie spożywany, zapobiega przeziębieniom, anginie i zapaleniu zatok. Działa napotnie i przeciwgorączkowo.