Jak się zdrowo odchudzać?

Otyłość w dzisiejszych czasach jest problemem wielu ludzi. Boryka się z nią ponad 50% społeczeństwa. W świecie medycyny została uznana za chorobę. Statystyki są przerażające i co najgorsze mają tendencję rosnącą.
/ 24.11.2010 15:02

Śniadanie najwazniejszy posiłek dnia.

Bezskutecznie odchudzamy się, stosując coraz to nowsze diety. Niestety bez rezultatów. Co zrobić, żeby wreszcie starania przyniosły efekty? Jak zbilansować posiłki, żeby dostarczały nam energii na cały dzień, nie dodając przy tym niechcianych kilogramów? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać odpowiednią wagę.

Nie rezygnuj z jedzenia

Głodzenie się to najgorsze, co możesz zrobić. Jeśli dostarczysz zbyt małą ilość posiłków, Twój organizm przestawi się na tryb oszczędzania i zacznie odkładać zapasy, w postaci tkanki tłuszczowej.

Jeśli będziesz zjadać 5-6 małych posiłków w ciągu dnia, Twój metabolizm będzie zmuszony do ciągłej pracy, co jest oczywiście korzystne dla Ciebie. Jedząc często, unikniesz również napadów głodu.

Zobacz także: Czy głodówka jest zdrowa?

Ponadto, jeśli nie będziesz czuć głodu, trzymanie się zasad żywieniowych będzie dla Ciebie dużo łatwiejsze.

Pamiętaj o śniadaniu

Dzisiejszy tryb życia sprawia, że zjedzenie śniadania czasami jest praktycznie niemożliwe. Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, musisz pamiętać jak ważną rolę pełni śniadanie w Twoim planie dnia. Postaraj się wstać kilka minut wcześniej i zadbaj o dobrze zbilansowany pierwszy posiłek.

Po nocy, Twój organizm potrzebuje uzupełnić utracone zasoby energii. Dodatkowo, kiedy śpisz Twój metabolizm jest spowolniony. Jeśli nie zjesz, nie pobudzisz go do działania. Zadbaj o śniadanie, a szybciej zaczniesz spalać kalorię.

Postaraj się, aby pierwszy posiłek był bogaty w węglowodany złożone, które znajdziesz przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach. Dostarczą Ci energii na cały dzień. Zadbaj również o odpowiednią ilość białka. Pamiętaj również o witaminach. Jedz dużą ilość świeżych warzyw i owoców.

Zobacz także: Zwróć uwagę na drugie śniadanie

Jedz dużą ilość protein

Proteiny, inaczej białka, są podstawowym budulcem każdej komórki. Potrzebujesz ich do większości procesów zachodzących w Twoim organizmie. Zadbaj o to, aby Twoja codzienna dieta zawierała minimum 1 gram białka na kilogram masy ciała. Jeśli jesteś osobą aktywną, możesz dostarczyć go nawet 2 gramy.

Białko posiada największą moc sycącą i potrzebujesz dużo energii, żeby je strawić. Postaraj się wybierać pełnowartościowe białko. Znajdziesz je między innymi w białku jaja kurzego, w białym mięsie, rybach, w mleku i jego przetworach, w roślinach strączkowych.

Ogranicz węglowodany

Węglowodany są dla Ciebie podstawowym źródłem energii. Zadbaj jednak o to, aby nie jeść prostej ich formy. Całkowicie zrezygnuj z cukru, słodyczy, słodkich napojów oraz produktów z białej mąki. Wywołują one wahania insuliny we krwi, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Wybieraj jedynie węglowodany złożone, w szczególności w pierwszej części swojego dnia. Znajdziesz je między innymi w produktach z mąki razowej, w brązowym ryżu i w pełnoziarnistym makaronie. Wyklucz je jednak ze swoich posiłków wieczorem.

Nie rezygnuj z kolacji. Możesz ją zjeść nawet przed spaniem, jeśli będzie ona bogata tylko w proteiny.

Wybierz zdrowe tłuszcze

Tłuszcz kojarzy nam się z wysokokalorycznymi posiłkami. Rzeczywiście, 1 gram tłuszczu to aż 9 kalorii. Dla porównania gram białka lub węglowodanów to jedynie 4. Potrzebujesz go jednak do codziennego funkcjonowania. Sprzyja on odchudzaniu i poniekąd uczestniczy w rozpadzie tkanki tłuszczowej. Musisz jednak nauczyć się wybierać zdrowe tłuszcze. Całkowicie zrezygnuj z tłuszczu zwierzęcego. Jest on niezdrowy i bardzo tuczący. Wybieraj w szczególności produkty bogate w kwasy omega 3. Znajdziesz je między innymi w rybach, oliwie z oliwek i orzechach. Używaj również olejów roślinnych. Dobrym wyborem będzie olej canola czy olej rzepakowy.

Jedz dużo warzyw

Są one nisko kaloryczne i dostarczą Ci wielu witamin i minerałów. Ponadto są bogate w błonnik pokarmowy, który pomoże Ci na dłużej utrzymać uczucie sytości. Wpływają również na przyspieszenie metabolizmu. Wybieraj świeże warzywa lub gotowane na parze. Zachowasz w ten sposób najwięcej substancji odżywczych.

Zadbaj o odpowiednie przyrządzanie potraw

Smażąc dodajesz do swoich potraw niepotrzebnych kalorii. Przyrządzaj potrawy na grillu lub gotuj na parze. Jeśli zdarzy Ci się jednak smażyć, unikaj panierek i zawiesistych sosów.

Dodawaj do swoich potraw dużą ilość przypraw, czosnku i cebuli. Nie tylko dodasz smak swoim potrawom, ale i przyspieszysz swój metabolizm.

Unikaj soli. Zbyt duża jej ilość może spowodować zatrzymanie wody w organizmie i zaburzy procesy spalania tkanki tłuszczowej.

Pij dużo wody

Postaraj się dostarczyć dziennie minimum 2 litry wody. Jest ona podstawowym środowiskiem dla procesów zachodzących w organizmie. Ponadto, jeśli wypijesz szklankę wody przed posiłkiem, naturalnie zapełni ona Twój żołądek. Unikaj słodkich napojów gazowanych oraz soków owocowych. Zazwyczaj zawierają one dużą ilość cukru. Postaraj się pić dużą ilość herbatek ziołowych. Pij zieloną herbatę, przyspieszy ona Twój metabolizm i korzystnie wpłynie na zdrowie.

Często nawet najmniejsze zmiany w Twojej diecie mogą spowodować utratę wagi. Nie wierz w tak zwane „diety cud”. Jedynie wprowadzenie nawyków żywieniowych, na całe życie może dać Ci efekty na dłużej.

Dieta to prawie 80 % sukcesu, jednak żeby w pełni cieszyć się z rezultatów potrzebujesz 100%. Pamiętaj, więc o aktywności fizycznej. Ćwiczenia również mogą zdziałać cuda, a w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą, sprawią, że pozbędziesz się zbędnych kilogramów szybciej niż myślisz.

Redakcja poleca

REKLAMA