Najatrakcyjniejsze są te, które mają przeciętną wagę, a stosunek talii do obwodu bioder wynosi 0,7. Gdy poziom męskich hormonów jest zbyt wysoki, tłuszcz gromadzi się w okolicach brzucha, a nie bioder. Dlatego po menopauzie sylwetka kobiety przypomina bardziej męską. Z przeprowadzonych w wielu krajach badań okazało się, że każde 5 cm więcej w tali zwiększyło ryzyko przedwczesnej śmierci o 17% u mężczyzn i 15% u kobiet. Kobiety mające 100 cm w pasie były dwukrotnie bardziej zagrożone rakiem i chorobami serca niż te, które miały (u mężczyzn odpowiednio 120 i 80 cm).
6 sposobów na szczupłą talię
Owoce i warzywa – jeżeli lubisz słodycze zastąp je owocami i warzywami, szczególnie marchewką, papryką, pomarańczą, brzoskwinią, morelą; mają dużo błonnika i antyoksydantów, m.in. witaminy C i beta karotenu, które zapobiegają powstawaniu fałdek na brzuchu.
Zobacz także: Ćwiczenia na płaski brzuch - jak wykonywać?
Dużo białka – jedz dużo białka, kluski i chleb zastąp chudym kefirem, jajami, rybą, piersią z kurczaka; białko nie odkłada się jako tłuszczyk (jak węglowodany) tylko przerabiane jest w tkankę mięśniową.
Selen przyjazny pierwiastek – badania wykazały, że im niższy poziom selenu we krwi, tym większy obwód talii; bogatym źródłem selenu są orzechy, wołowina, dorsz, jajka, ryż.
Dobre tłuszcze – jednonienasycone tłuszcze (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany) oraz kwasy omega-3 (ryby morskie, siemię lniane i orzechy) są bardzo ważnymi składnikami jeżeli chcemy zachować szczupłą sylwetkę.
Lampka wina – alkohol jest kaloryczny, ale wypijanie czerwonego wina w porcjach 120 ml pięć razy w tygodniu pomaga zachować zgrabną sylwetkę.
Woda – picie minimalnie 2 litrów wody dziennie pomaga unikać zaparć, które powodują wzdęcia; wysuszony organizm spowalnia tempo przemiany materii.
Zobacz także: Pić wodę źródlaną czy mineralną?