Zmiana stylu życia
Przede wszystkim należy się zatroszczyć o zmniejszenie masy ciała, zredukowanie nadwagi lub otyłości. U osób otyłych konieczne jest indywidualne ustalenie programu obejmującego ograniczenie energii (kcal) w diecie i właściwą modyfikację jej składu oraz wdrożenie regularnej, dopasowanej do możliwości pacjenta aktywności fizycznej. Systematyczne ćwiczenia z pewnością przyniosą oczekiwane skutki.
Jakie produkty można spożywać?
Przy nadciśnieniu należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych (pochodzenia zwierzęcego). Zamiast tłustego, czerwonego mięsa wybierajmy drób i świeże ryby. Zalecane są potrawy gotowane, duszone bez tłuszczu, pieczone w folii lub w pergaminie, łatwo strawne, które nie powodują wzdęć. Z diety powinniśmy wykluczyć kawę, mocną herbatę i alkohol, gdyż podnoszą one ciśnienie krwi. Dieta bogata w węglowodany sprzyja redukcji nadciśnienia. Wysoki poziom ciśnienia możemy zatem obniżyć jedząc warzywa, takie jak: buraki, pomidory, papryka, rzodkiewka, cebula, czosnek, pietruszka, brokuły i kalafior a także owoce cytrusowe i żurawinę.
Przeczytaj: Jak radzić sobie z nadciśnieniem tętniczym
Spożycie soli a nadciśnienie tętnicze
Liczne badania, dane epidemiologiczne oraz obserwacje kliniczne wskazują na związek pomiędzy podażą soli w diecie a obecnością nadciśnienia tętniczego. U większości chorych z nadciśnieniem konieczne jest mniejsze lub większe ograniczenie spożycia sodu z przyjmowanym pożywieniem. W sprzedaży dostępna jest sól dietetyczna z obniżoną zawartością sodu do ok. 30% w porównaniu z tradycyjną solą kuchenną. Sól dietetyczna powinna być stosowana jako zamiennik przy przygotowywaniu różnego rodzaju potraw. Może być stosowana do mięs, ryb oraz jaj. Doskonale sprawdzi się jako przyprawa do zup, bulionów i sosów. Smak wielu potraw można ponadto uatrakcyjnić używając aromatycznych ziół i przypraw, stosując czosnek, bazylię, majeranek, estragon, koperek oraz oregano.
Należy ograniczyć spożycie serów topionych i dojrzewających, kiszonek, konserw, wędlin, wędzonego mięsa i ryb. Można zastąpić je pieczonym mięsem z dodatkiem aromatycznych ziół lub smacznymi pastami mięsno-warzywnymi lub jajeczno-warzywnymi.
Potas
Według wyników badań, dieta bogata w owoce, warzywa oraz błonnik z jednoczesnym ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych może obniżyć ciśnienie u chorych z nadciśnieniem tętniczym. Należy zwiększyć zatem spożycie owoców i warzyw w postaci surowej, zwłaszcza bogatych w potas, takich jak banany, czarne porzeczki, brukselka, czosnek, natka pietruszki, szpinak, nasiona roślin strączkowych oraz otręby pszenne. W celu uniknięcia strat potasu, przygotowując posiłek pamiętajmy, aby obranych warzyw i owoców nie moczyć w wodzie, warzywa i owoce przeznaczone do gotowania wkładać do wrzącej wody, surówki przygotowywać krótko przed podaniem, doprawiając do smaku naturalnymi przyprawami lub ziołami.
Dowiedz się: Dlaczego warto jeść błonnik?
Magnez
Bardzo ważne jest także spożycie we właściwych proporcjach wapnia i magnezu. Najlepszym źródłem wapnia dla człowieka jest mleko i jego przetwory. Mleko możemy spożywać jako dodatek do płatków śniadaniowych. Jogurty mogą stanowić samodzielną przekąskę oraz być podstawą do sosów, dressingów, czy też w formie „zabielaczy” do zup. Zapotrzebowanie na magnez można natomiast uzupełniać spożywając soję, orzechy, kasze, otręby pszenne, nasiona dyni oraz słonecznika a także sięgając od czasu do czasu po kilka cząstek gorzkiej czekolady. Warto także pamiętać o właściwej podaży witaminy C, która podczas stosowania leków moczopędnych wydalana jest z moczem. Produkty stanowiące źródło tej witaminy to: czarna porzeczka, czerwona papryka, kapusta, ziemniaki, brukselka, kalafior oraz szpinak.