Współczesny mistrz jogi – BKS Iyengar

Współczesny mistrz jogi – BKS Iyengar

Obecnie ma około 90 lat, ale sprawności fizycznej energii mogą mu pozazdrościć nawet nastolatkowie. BKS Iyengar to jeden z największych współczesnych ekspertów w sztuce jogi i inspiracja dla uczniów z całego świata.
Współczesny mistrz jogi – BKS Iyengar

BKS Iyengar jest największym współczesnym nauczycielem jogi i wybitną światową osobowością. Uczył m.in. Yehudi Menuhina, królową Belgii Elżbietę, Jiddu Krishnamurtiego, Aldousa Huxleya. Propaguje jogę od siedemdziesięciu lat.

W czasie swej błyskotliwej kariery rozwinął innowacyjną metodę pracy zwaną od jego nazwiska Jogą Iyengara. Sięga ona do źródeł indyjskiej tradycji - Jogasutr Patandżalego.

Wraz z córką Geetą i synem Prashantem naucza i doskonali swą metodę w Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie w Indiach. Jest to miejsce odwiedzane przez setki nauczycieli, którzy zdobyte tu doświadczenie przekazują uczniom w swoich krajach. Metoda ta jest najpopularniejszym rodzajem jogi praktykowanym na świecie.

Joga dla wszystkich

Autor książki „Światło Jogi” – uważanej za biblię jogi oraz książek 'Światło Pranajamy', 'Światło Jogasutr Patandżalego', 'Drzewo Jogi', 'Sztuka Jogi' i 'Światło Asthanga Jogi'. B.K.S. Iyengar jest pionierem w terapeutycznym zastosowaniu jogi w leczeniu wielu schorzeń. Jego wiedza i doświadczenie zostały uznane i docenione przez współczesną medycynę. Dzięki wykorzystaniu do praktyki jogi pomocy (ławek, lin, krzeseł) uczynił ją dostępną dla wszystkich. Umożliwił czerpanie maksymalnych korzyści z ćwiczeń niezależnie od indywidualnych ograniczeń osób ćwiczących.

Swoje życie poświęcił praktyce i samobadaniu. W niezwykły sposób rozwinął sztukę jogi oraz sposób jej nauczania.

Zobacz także: Co powinien jeść jogin?

B.K.S. Iyengar o jodze: „Joga jest dziedziną wieloaspektową. Celem i kulminacją praktyki jogi jest poznanie duszy, jednak po drodze pojawia się mnóstwo korzystnych efektów ubocznych, na przykład zdrowie, szczęście, spokój i równowaga. W tym sensie jogę można nazwać terapią.”