Złamana królowa

W wieku 67 lat Jane Fonda wciąż doradza, co zrobić, by wyglądać młodziej. Za to niechętnie wspomina o tym, że aerobik doszczętnie zniszczył jej zdrowie.
/ 16.03.2006 16:57
Po raz pierwszy poszła pod nóż kilka miesięcy temu, by ratować kolano. Teraz czeka ją kolejna operacja. Po trasie promującej biografię „My Life So Far” Jane przed powrotem na ekran po 15 latach nieobecności będzie musiała poddać się poważnej operacji biodra. Lekarze nieoficjalnie mówią, że problemy zdrowotne aktorki nie wynikają z jej wieku, lecz wyniszczających ćwiczeń, na których zbiła fortunę.
Fonda zaczęła swoją przygodę z aerobikiem w wieku lat 50. „Bardzo długo nie mogłam zaakceptować swego ciała. Mój ojciec nieustannie przypominał mi, że muszę dobrze wyglądać. Byłam pewna, że jeśli przytyję, nie będę nic warta”, zwierzała się Fonda i dodawała, że do 37. roku życia walczyła także z bulimią.
Z wiekiem te problemy pogłębiły się. Jane postanowiła znaleźć nowy sposób na życie. „Zastanawiałam się wtedy, co ja tak naprawdę umiem robić. Doszłam do wniosku, że oprócz grania potrafię się jeszcze gimnastykować i opracowałam nowatorski program ćwiczeń”, wspomina Fonda. Choć tak naprawdę termin „aerobik” znany był już wcześniej. Dotyczył podstawy treningu wytrzymałościowego stworzonego z myślą o wojskowych jednostkach specjalnych. Fonda jako pierwsza spopularyzowała tę formę ćwiczeń, dodała do tego kolorowe stroje i muzykę.
Początkowo sama nie wierzyła w swój sukces. Oglądającym ją kobietom dała nadzieję, że dzięki ćwiczeniom w wieku 50 lat mogą wyglądać tak jak ona. Jak się jednak potem okazało, Jane nie tylko gimnastykowała się, lecz także poddała kilku operacjom plastycznym: usunięciu dwóch żeber, które wysmukliły jej talię, liftingowi twarzy i zabiegowi powiększenia biustu.
Sukces przeszedł wszelkie oczekiwania. Przez 18 lat Fonda nagrała 23 kasety wideo z ćwiczeniami, 13 słuchowisk i napisała 6 książek. Zarobiła 200 milionów dolarów.
Teraz jednak, kiedy musi zapłacić za swój sukces wysoką cenę, zastanawia się, czy było warto. Z coraz większą goryczą wspomina swoje wyczyny sportowe: „Nie wiem, po co ja się tak męczyłam z tym aerobikiem”.
„Pamiętajcie, że wykonywanie ćwiczeń może odmienić wasze życie”, mówi Fonda na jednej ze swoich kaset z ćwiczeniami. Rozpoczynając swoją przygodę z aerobikiem sama jednak chyba nie przypuszczała, do jakiego stopnia.

Iza Bartosz/ Viva