Weronika Marczuk o utracie bliźniąt fot. ONS.pl

Weronika Marczuk przeszła przez piekło. Straciła bliźnięta przez „błąd medyczny”

Celebrytka otworzyła się w wywiadzie dla magazynu „Viva” i opowiedziała o traumie i długiej, bolesnej drodze do macierzyństwa.
Edyta Liebert / 10.06.2020 09:11
Weronika Marczuk o utracie bliźniąt fot. ONS.pl

48-letnia Weronika Marczuk jest od kilku miesięcy szczęśliwą mamą, ale nim to się stało, straciła dwójkę dzieci. „Nic nie wskazywało na problemy. Nagle jednego dnia wszystko się skończyło” - wyznała. Co jeszcze powiedziała?

Weronika Marczuk straciła bliźnięta przez „błąd medyczny”

W wywiadzie dla dwutygodnika „Viva” była żona Cezarego Pazury poruszyła kilka niewygodnych wątków, które uchodzą za tematy tabu: starania o dziecko, późne macierzyństwo, związek z partnerem, poród oraz poronienie. To ostatnie wstrząsnęło jej światem kilka lat temu: jak wyznała, zabrakło 3-4 tygodni, by mogła powitać na świecie maluchy i powiedzieć im, że wszystko będzie dobrze. W styczniu po narodzinach córki Ani przyznała, że wcześniej pochowała dwoje dzieci

Nie mieliśmy na to wpływu. Urodziłam przedwcześnie, zabrakło tylko trzech, czterech tygodni, by nasze bliźniaki mogły przeżyć... Wszystko było dobrze, cudownie się rozwijały, miały swoje imiona. Nic nie wskazywało na problemy. Nagle jednego dnia wszystko się skończyło. (...) Mamy filmik z USG nagrany dwa dni przed porodem. Ale gdy zaczęły się skurcze, nie zdążyliśmy nawet dojechać z domu do szpitala, i odeszły wody – tak szybko się to stało - wyznała.

Tylko druga matka, która poroniła, może zrozumieć ból, jaki przeżywała Marczuk wierząc, że jej dzieciom uda się przeżyć. Szczęśliwie spotkała ona na swojej drodze - całkiem przypadkiem - lekarza, który wsparł ją psychicznie i obiecał, że za rok znowu zajdzie w ciążę. Tak też się stało.

Nie mógł uratować naszych bliźniaków, ale uratował mnie psychicznie. Po trzech dniach mojego powolnego umierania razem z dziećmi w szpitalu zaprowadził mnie do swojego gabinetu i przez ponad godzinę prowadził ze mną głęboką rozmowę - czytamy w wywiadzie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Weronika O. Marczuk privat (@weronika.olena)

Sama ciąża z córeczką była dla Marczuk trudna - wiek celebrytki wzmagał dolegliwości ciążowe i był trudnym okresem. Tu też aktorka podkreśliła, że ciążę i jej szczęśliwe zakończenie w dużej mierze zawdzięcza lekarzom:

Lekarze uprzedzają o konsekwencjach, ale nie mogli mi odradzać, bo sami podtrzymywali mnie od siedmiu lat w tej walce, wiedzieli o mojej wytrwałości i podziwiali mój upór - stwierdziła.

Weronika Marczuk o stracie dzieci

Ale niestety tak, jak pomógł jej lekarz odbierający poród uporać się ze śmiercią dzieci, tak samo Weronika Marczuk wyznała, że jej zdaniem zawinili lekarze. Nie wiemy, czy producentka pociągnęła kogoś do odpowiedzialności za to, co się stało, ale ona sama wyciągnęła wnioski przy kolejnej ciąży i walczyła, by lekarze uwzględnili jej sugestie.

Błąd medyczny. Skrócenie szyjki macicy, czego nie zauważono. (...) Teraz więc, kiedy przy ciąży z Anią sytuacja się powtórzyła, założono mi szew, dzięki czemu byłam w stanie szczęśliwie donosić tę ciążę. Mam gęsią skórkę. To jest smutne, bo właściwie to ja ją uratowałam. Pomimo tragedii niemal zmusiłam lekarzy do sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. To był dokładnie ten sam okres ciąży! Planowo miałam mieć badania za ponad tydzień. Zatem miałam czekać, ale ja się uparłam. (...) Starałam się więc być ostrożna i mocno pracowałam nad sobą. Na szczęście poznałam już temat dogłębnie i trochę wzięłam stery w swoje ręce - powiedziała Marczuk.

Skracająca się szyjka macicy

Skracająca się szyjka macicy w ciąży to częsty problem ciężarnych: wiele kobiet po 30. tygodniu ciąży musi leżeć w łóżku i odpoczywać, wstając jedynie do toalety czy w nagłych wypadkach.

To uciążliwe zwłaszcza, jeśli ma się już dzieci wymagające opieki, ale niezbędne, by ciążę utrzymać. Skracająca się szyjka może doprowadzić do porodu przedwczesnego, a im później ten nastąpi, tym lepiej dla matki i dzieci. 

Czytaj także: Skracająca się szyjka macicy - konsekwencje dla matki i dzieckaPoród przedwczesny - jak nie urodzić przed terminem?