Tatiana Okupnik - polska zagraniczna gwiazda

Tatiana Okupnik - niezwykła piosenkarka, charakterystyczny głos polskiej estrady. W naszym kraju kojarzona głównie ze współpracy z zespołem Blue Café i z piosenką "Do nieba, do piekła", która wzbudziła dużo kontrowersji. Niedoceniana w rodzimym kraju. Osiągająca sukces, za sukcesem za granicą. Jej piosenki zdobywają wysokie pozycje na listach przebojów m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Danii, Grecji, a nawet na Cyprze! W Polsce ciężko w radiu usłyszeć jej utwory. Jak to się stało, że mimo wszystko wróciła do nas z Londynu i postanowiła zastąpić Maję Sablewską na fotelu Jurora w programie X Factor?

Tatiana Okupnik - niezwykła piosenkarka, charakterystyczny głos polskiej estrady. W naszym kraju kojarzona głównie ze współpracy z zespołem Blue Café i z piosenką "Do nieba, do piekła", która wzbudziła dużo kontrowersji. Niedoceniana w rodzimym kraju. Osiągająca sukces za sukcesem za granicą. Jej piosenki zdobywają wysokie pozycje na listach przebojów m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Danii, Grecji, a nawet na Cyprze! W Polsce ciężko w radiu usłyszeć jej utwory. Jak to się stało, że mimo wszystko wróciła do nas z Londynu i postanowiła zastąpić Maję Sablewską na fotelu Jurora w programie X Factor?

 

Tatiana Okupnik - polska zagraniczna gwiazda.

Głośniej w Polsce o Tatianie zrobiło się kiedy młoda artystka postanowiła zrobić niezwykły prezent urodzinowy dla swojej matki. Nagrała wówczas piosenkę - wiersz Tuwima do muzyki Erica Claptona z filmu "Rush". Jej rodzice zachwyceni talentem córki postanowili rozwijać jej karierę. Pchnęli ją na szerokie wody, prosto w ręce  Elżbiety Adamiak będącej organizatorką "Próby Talentu" w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia. Tam dostrzegł ją Jarosław Grzelka, który zaproponował jej współpracę w kabarecie Chichot 2. Uparłem się na Tatianę - cytuje Grzelkę "Gala". - Umiała wszystko zaśpiewać i miała temperament. W tym samym czasie wokalistka spełniała się w licealnym zespole Carpe Dream. Już wtedy widziano w niej kogoś niezwykłego. Niektórzy porównywali ją wtedy do Kaliny Jędrusik, polskiej skandalistki, która zachwycała głosem i talentem, w czasie komunizmu.                                                                                                                   Fot. MW. Media

 

Jej głos, niezbyt życzliwie, został porównany przez Bohdana Gadomskiego do "rechotu blaszanej, rozdeptanej żaby". Przyjęło się ogólnie nazywanie jej specyficznej barwy głosu "rechotem żaby" albo po prostu "żabim" głosem. Złośliwi krytykowali jej zdolności wokalne znajdując różne przykre określenia dla jej niesamowitego talentu.

 

Paweł Rurak-Sokal - kompozytor i skrzypek. To właśnie przez niego Tatiana odeszła zarówno z kabaretu, jak i z zespołu Carpe Dream. Kiedy wspólnie nagrywali muzykę do filmu kolegi Pawła zrodził się pomysł stworzenia zespołu i w roku 1999 powstało Blue Café.

 

Seksbomba o nieziemskim głosie. Zdobywczyni nagrody Miss Fotoreporterów podczas festiwalu w Opolu. Płyta "Fanaberia", wydana przez Blue Cafe, doczekała się platyny. Piosenką "Do nieba, do piekła", wygrali konkurs premier w Opolu w 2003 roku. A piosnką "Love Song", z którą wystartowali na Eurowizji, zajęli 17 miejsce w ścisłych finałach. 

 

Jej współpraca z zespołem zakończyła się dość gwałtownie i mimo, że plotkowano na temat niezdrowych stosunków jej i kierownika zespołu Sokolaka, dość nieoczekiwanie. W 2005 roku, po występie zespołu na Miss Polonia, piosenkarka zniknęła na 9 miesięcy. Ukończyła w tym czasie studia z romanistyki.

 

W kwietniu 2007 roku wydała solową płytę "On My Own", której producentem był Lenny White. Jej głos przestał być żabi, a stał się wielowymiarowy i po prostu zachwycający, jednak nie dla wszystkich. W Polsce rzadko pokazywała się ze swoją muzyczną twórczością na wielkim ekranie.

 

Jako seksowna, uśmiechnięta i niezwykle mile prezentująca się osoba publiczna zaczęła spełniać się m.in. w roli konferansjerki na festiwalu w Opolu. Prowadziła show "Gwiazdy tańczą na lodzie". Mimo nominacji do Wiktorów i Telekamer, za tę ostatnią rolę, złośliwi nie pozostawiali na niej suchej nitki. Oskarżano ją o odejście od swoich wokalnych korzeni, wróżono jej zakończenie kariery muzycznej. Jakże się w tym względzie pomylili. Okupnik nie dość, że kariery nie zakończyła, to swoimi piosenkami podbiła serca zagranicznym słuchaczom, a jej piosenki stały na szczycie list muzycznych przebojów w wielu krajach (Wielka Brytania, Cypr, Włochy).

 

Tatiana Okupnik - polska zagraniczna gwiazda.

Fot. MW. Media

Jej udział w reklamie pasty do zębów był tematem do żartów. Uważano, że Okupnik zbankrutowała i sięga dna. Jej komentarz na ten temat, który był zamieszczony na łamach "Gali" świadczył nie tylko o jej niezwykłym poczuciu humoru, ale także o wysokiej inteligencji. "Ja po prostu dbam o zęby. Jest to moje pozytywne uzależnienie. Uważam, że uśmiech jest bardzo ważny. Jest moim znakiem firmowym. Poza tym zdrowe zęby to nie tylko ładny uśmiech czy - mówiąc wprost - świeży oddech, ale też pewność siebie, która bardzo pomaga w kontaktach z ludźmi."

 

Kiedy Tatiana opuściła Polskę i wyjechała do Londynu uważano, że wokalistka świata nie zawojuje. A tymczasem, z piosenką Spider Web, która była singlem promocyjnym albumu o tym samym tytule, Okupnik wystąpiła w Chris Evans Breakfast Show w BBC 2 - największym radiowym show Wielkiej Brytanii. Żaden polski artysta nie miał na Wyspach tak spektakularnego wejścia.

 

Czy piosenkarka jest zawiedziona Polską i krajami, którzy nie poznali się na jej talencie? Na szczęście dla nas, jest to kobieta niezwykle optymistycznie nastawiona do świata. Potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji, a winą za swoje powodzenia, czy ich brak nie oskarża nikogo. Po prostu żyje i prze przez życie do przodu z ogromną siłą. Nie oskarża o nic Polaków, jest dumna z tego kim jest i nigdy się swoich korzeni nie wyparła. Nie chcieli jej talentu tutaj, trudno, może zechcą gdzie indziej. Jej odwaga została doceniona.

 

Obecnie zasiada w fotelu jurora show X Factor. Zdobyła przychylność widzów, a jej wrażliwość jest szczera i autentyczna. Nie wstydzi się łez. Potrafi się dobrze bawić i szczerze uśmiechać. Taka postać była potrzebna polskiej telewizji. Nie tylko pięknie wygląda i robi mądre miny. Jej wypowiedzi są inteligentne i szczere, bez zbędnej uszczypliwości oraz przesadnego słodzenia.

Tatiana Okupnik - polska zagraniczna gwiazda

O jej życiu prywatnym właściwie nie wiadomo nic. Nie znamy jej adresu zamieszkania, miłosnych wzlotów i upadków ani, gdzie piosenkarka spędza wakacje. Uwielbia koty, a w domu ma aż trzy, które, jak sama twierdzi symbolizują jej karierę (pierwszego kota przygarnęła w tym samym dniu, w którym założyła zespół Blue Café) Swoją dietę określiła w wywiadzie dla Gali w następujący sposób: "Moja dieta nazywa się jedz wszystko, co lubisz, co ci nie szkodzi, w ilościach, na jakie masz ochotę i bardzo ją sobie chwalę. Uwielbiam próbować nowe potrawy, mam też ulubione dania, od których jestem uzależniona, np. spaghetti aglio, olio e peperoncino. Makaron, oliwa, czosnek, ostre papryczki, trochę parmezanu i nic więcej do szczęścia nie potrzeba. À propos treningów wyznaję podobną zasadę - słucham swojego ciała. Jeśli ma ochotę na ruch, pozwalam mu na to, jeśli chce spać, to śpi." (...)

Fot. MW. Media 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Bardzo ją lubię... Jej muzyka jest naprawdę super.