Oni odeszli w 2020. Machalica, Stańkówna, Królikowski... To nie koniec znanych nazwisk

Rok 2020 zabrał wielu znanych i cenionych artystów. Jakie polskie i zagraniczne gwiazdy pożegnaliśmy w ostatnich miesiącach?
/ 31.12.2020 10:29

Rok 2020 był trudny dla nas wszystkich. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób życzy sobie, by ten rok wreszcie dobiegł końca. Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach odeszło wielu podziwianych na całym świecie artystów.

Gwiazdy, które odeszły w 2020

W lutym zmarł Paweł Królikowski. Aktor miał 58 lat, odszedł po długiej walce z chorobą neurologiczną. Od grudnia 2019 roku przebywał w szpitalu. 5 marca br. odbył się jego pogrzeb, który miał charakter państwowy. Trumna z ciałem aktora spoczęła na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Pośmiertnie został uhonorowany za zasługi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tato, wiemy, że patrzysz na nas z góry, pewnie się uśmiechasz tak jak na tym zdjęciu. Wierzę, że pan Bóg powierzył Ci tam, najpiękniejszą z ról.
– powiedział syn zmarłego, Antoni Królikowski.

W lutym pożegnaliśmy także reżysera Jerzego Gruzę i muzyka Romualda Lipkę, basistę i lidera zespołu „Budka Suflera”. Także w lutym w wieku 103 lat zmarł amerykański aktor Kirk Douglas.

W marcu zmarł znany polski duchowny, ks. Piotr Pawlukiewicz, autor książek o tematyce religijnej, a prywatnie przyjaciół wielu gwiazd. Aktorka Małgorzata Kożuchowska z nostalgią wspominała dzień, w którym udzielał jej ślubu.

Także w marcu pożegnaliśmy wspaniałego aktora Emila Karewicza, którego widzowie pokochali za rolę Hermanna Brunnera w serialu „Stawka większa niż życie”. Pogrzeb aktora miał charakter państwowy i świecki, ze względu na pandemię koronawirusa odbył się dopiero 23 czerwca.

W maju zmarł pisarz Jerzy Pilch. Autor powieści „Pod Mocnym Aniołem”, „Miasto utrapienia” i „Spis cudzołożnic” cierpiał na chorobę Parkinsona, która ujawniła się na skutek nadużywania alkoholu. Zmarł w wieku 67 lat. Także w maju pożegnaliśmy aktora Jerzego Łapińskiego.

W lipcu pożegnaliśmy Andrzeja Strzeleckiego. Aktor cierpiał na nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli, ratunkiem miała być dla niego droga terapia. Niestety, aktor zmarł w wieku 68 lat. Urna z jego prochami spoczęła na warszawskich Powązkach Wojskowych.

W sierpniu odeszli: Ewa Demarczyk i Piotr Szczepanik. We październiku pożegnaliśmy aktorów Wojciecha Pszoniaka, który zmagał się z chorobą nowotworową i Dariusza Gnatowskiego, znanego z roli Arnolda Boczka w serialu „Świat według Kiepskich”.

Aktor chorował na cukrzycę, powodem jego hospitalizacji było zapalenie płuc i ciężka niewydolność oddechowa. Po śmierci okazało się, że był zarażony koronawirusem. Zmarł w wieku 59 lat.

Także w październiku tego roku odszedł Sean Connery, znany z kultowej roli Jamesa Bonda.

15 listopada zmarł aktor Witold Sadowy, przeżywszy 100 lat. 

14 grudnia 2020 w wieku 65 lat zmarł Piotr Machalica. Aktor był zakażony wirusem SARS-CoV-2. Został pochowany na Cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Zaledwie 3 miesiące wcześniej wziął ślub.

W grudniu zmarła także Katarzyna Łaniewska, odtwórczyni niezapomnianej roli matki Solskiej w filmie „Kogel-Mogel” i jego kontynuacjach, a także gospodyni księdza w serialu „Plebania”. Także w grudniu pożegnaliśmy Hannę Stankównę, znaną z roli doktor Tekli w „Seksmisji”. Aktorka miała 82 lata.

Czytaj więcej o gwiazdach:
Oliwia i Łukasz ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” rozwodzą się. „Nie ma szans na naprawę naszego małżeństwa”
Minęło 21 lat od śmierci syna Zdzisława Beksińskiego. Czy nad jego rodziną ciąży klątwa?
Ostatni wywiad Piotra Machalicy. „Oswajam się z tym, że mam bliżej niż dalej”