Maria Kaczyńska – prawdziwa Dama Polski

Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz. Urodzona w 1943 roku w Machowie. Z wykształcenia magister nauk ekonomicznych. Żona prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej.
/ 13.04.2010 09:07
Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz. Urodzona w 1943 roku w Machowie. Z wykształcenia magister nauk ekonomicznych. Żona prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej.

Maria Kaczyńska – prawdziwa Dama Polski
fot. wikipedia.pl

Po zakończeniu nauki w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, podjęła pracę w Instytucie Morskim. Właśnie tam poznała swego męża. W 1980 roku urodziła im się córka Marta. Po długim urlopie macierzyńskim nie wróciła już do pracy zawodowej. Udzielała jedynie korepetycji, zajmowała się tłumaczeniami. Bardzo dobrze znała kilka języków: angielski, francuski, a także hiszpański oraz rosyjski. W między czasie pomagała również mężowi w działalności opozycyjnej i podziemnej.

Gdy w 2005 roku jej mąż został Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, ona stała się Pierwszą Damą. Dzięki temu mogliśmy ją bliżej poznać.

Maria Kaczyńska – prawdziwa Dama Polski

Początkowo krytykowana była z wielu stron. Przez społeczeństwo, przez media. Za to co mówi, za to co robi, że nie powinna, że na Pierwszą Damę się nie nadaje. Nazywana czarownicą, wyśmiewana za przesadną troskliwość w stosunku do męża. Wytykano jej różne potknięcia, zachowania (słynna reklamówka z kanapkami wnoszona na pokład samolotu). A gdy zgodziła się z sprzeciwem kobiet nie godzących się na zaostrzanie ustawy antyaborcyjnej, stała się również obiektem ataków PiS i zwolenników o. Rydzyka, który kazał nie nazywać "szamba perfumerią".

Ale jako silna kobieta nie bala się krytyki. Godnie reprezentowała Głowę Państwa, uczestniczyła w wielu uroczystościach międzynarodowych.
Udzielała się społecznie, czynnie uczestniczyła w akcjach dobroczynnych, o czym świadczy wiele odznaczeń, które jej przyznano m.in. tytuł i statuetka Człowiek Otwartego Serca, która przyznawana jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Osób i Dzieci Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń, tytuł honorowego Anioła Kliniki Budzik, który został nadany przez Fundację Ewy Błaszczyk Akogo? za zaangażowanie w budowę Kliniki Budzik, statuetka Mecenasa Polskiej Ekologii, odznaczenie Bursztynowej Róży - w uznaniu za działalność charytatywną pod hasłem Miej serce i patrzaj w serce - przeciw obojętności.
Imieniem i nazwiskiem prezydentowej Marii Kaczyńskiej – nazwano oficjalnie nową odmianę holenderskiego tulipana. To pierwsza osoba z Polski, która została w ten sposób uhonorowana.

Maria Kaczyńska – prawdziwa Dama Polski

Maria Kaczyńska – prawdziwa Dama Polski

Była dobrą, mądrą, inteligentną i bardzo skromną osobą. Nie chciała być na pierwszych stronach gazet. Nie zabiegała o popularność. Mówiła o sobie, że zasługuje na uwagę jedynie jako żona swego męża. Często w wywiadach powtarzała, że jest osobą mało poważną. I być może odrobinę prawdy w tym było, ponieważ Pierwsza Dama miała wyjątkowe poczucie humoru. Gdy na temat jej i słynnej reklamówki żartował publicznie znany showman Szymon Majewski, Pani Maria postanowiła w bardzo inteligenty sposób odgryźć się. Wysłała Majewskiemu reklamówkę z kanapkami, jajkami na twardo i z załączoną notatką: "Teraz wie Pan, co jest w środku, proszę nie nakruszyć".

Maria Kaczyńska – prawdziwa Dama Polski

Była autentyczna, zarówno wtedy gdy troskliwie poprawiała garnitur, krawat Prezydenta, ale także wtedy gdy wypowiadała się na temat aborcji, in vitro, Rospudy. I chyba właśnie za taką prawdziwość była tak często krytykowana.

Była Damą, prawdziwą Damą Polski, wspaniałą kobietą. Kochała, szanowała ludzi i to było widać. Wiele zagranicznych osobowości ze świata polityki i nie tylko, uważało ją za wyjątkową kobietę. Prezydent Gruzji - Michail Saakaszwili - podczas składania kondolencji po tragicznej śmierci pary prezydenckiej powiedział:" (...) Jego żona Maria była wspaniałą, ciepłą osobą".
W pamięci bliskich pozostanie jako kochająca żona, matka, babcia. Zawsze radosna. Zawsze uśmiechnięta.

Maria Kaczyńska – prawdziwa Dama Polski

Pani Maria Kaczyńska to wyjątkowa osobowość. Niech w naszych pamięciach pozostanie taka na zawsze.

Fot. prezydent.pl
SM