POLECAMY

Znana aktorka zdecydowała się na usunięcie macicy! Przyczyną była poważna choroba, na którą cierpią miliony kobiet

Na co cierpiała aktorka?
/ 7 miesięcy temu
Znana aktorka zdecydowała się na usunięcie macicy! Przyczyną była poważna choroba, na którą cierpią miliony kobiet fot. ONS.pl

Twórczyni kultowego serialu „Dziewczyny” poddała się zabiegowi usunięcia macicy. Oznacza to, że 31-letnia Lena Dunham nigdy nie zajdzie w ciążę.

Dlaczego zdecydowała się na tak radykalne rozwiązanie? O swoich problemach zdrowotnych zdecydowała się opowiedzieć na łamach amerykańskiego wydania magazynu Vogue.

Ma ją co dziesiąta kobieta. Jak leczyć endometriozę?

Na endometriozę choruje co dziesiąta kobieta!

Lena od wielu lat chorowała na endometriozę, która charakteryzuje się przemieszczaniem endometrium do miejsc, w których nie powinno się znaleźć np. do jajników, jajowodów, ścian pęcherza, jelit, pochwy itd. W tych miejscach zachowuje się jak wewnątrz macicy - narasta, a potem się złuszcza. 

Skutkami endometriozy są m.in.:

  • obfite i (lub) nieregularne miesiączki, 
  • niezależne od fazy cyklu bóle podczas współżycia,
  • problemy z zajściem w ciążę, 
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • biegunki, zaparcia, wzdęcia, niestrawność. 

Dunham z powodu endometriozy wielokrotnie trafiała do szpitala. W czasie jednej z hospitalizacji lekarze odkryli, że cierpi również na wsteczną miesiączkę - jej krew menstruacyjna cofa się do brzucha. 

Mam przegrodę biegnącą w dół, co oznacza, że moje miesięczne krwawienie cofa się i mój brzuch wypełnia się krwią. A jeden z moich jajników osiadł na mięśniach wokół nerwów krzyżowych, które pozwalają nam chodzić. - powiedziała Lena Dunham

Niestety żadna terapia nie pomagała, a ciągły ból nie pozwalał jej normalnie funkcjonować. W końcu zdecydowała się na radykalne rozwiązanie - usunięcie macicy wraz z szyjką.

Lena chce zostać mamą!

Aktorka po zabiegu nigdy nie będzie mogła zajść w ciążę. Jednak Lena nie traci nadziei, że zostanie mamą. 

Jak sama przyznała, kiedyś wydawało się jej, że nie ma wyboru. Teraz jest wręcz przeciwnie. Lekarze mają zbadać jej jajniki, aby sprawdzić, czy są w nich jajeczka. A Dunham nie wyklucza również adopcji. 

Do tej uciążliwej choroby przyznaje się również Liv Tyler i Susan Sarandon. 

Więcej na temat endometriozy: 


Myślała, że przytyła. Okazało się jednak, że powiększony brzuch był objawem groźnej choroby

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
jestem porażony tą sensacyjną wiadomością , od dziecka jestem jej fanem!