Książę William i Kate Middleton - Protokół zaręczyn

Książę William, Kate Middleton fot. ONS
Czy książę William i Kate Middleton zaręczą się tak, jak by sami chcieli, czy zwycięży tradycja? To pytanie, którym żyje cała Anglia.
/ 29.09.2009 11:04
Książę William, Kate Middleton fot. ONS
Daty zaręczyn i ślubu, miejsce ceremonii, stroje i liczba gości na weselu... Tym wszystkim na brytyjskim dworze rządzi sztywna etykieta. Choć epoka wiktoriańska dawno za nami, nie zostawia to młodym pola manewru.

The Sun”: „William i Kate zaręczeni?”.
„The Daily Mail”: „O krok od ślubu”.
„Hello”: „Bardziej zakochani niż kiedykolwiek”.

Od siedmiu lat brytyjskie tabloidy prześcigają się w spekulacjach na temat zaręczyn księcia z Kate Middleton. Niemal od chwili, gdy wyszło na jaw, że książę spotyka się z koleżanką ze studiów na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, trwają wyścigi, kto pierwszy poda tę sensacyjną informację. Trzy lata temu, gdy Kate została zaproszona do spędzenia świąt na zamku w Sandringham, było już niemal pewne, że dojdzie do oświadczyn. Miłość na skostniałym brytyjskim dworze ma jednak mało wspólnego z romantycznymi porywami serca. Dostosowana do kilkuwiekowej tradycji, rozwija się w tempie, na jakie pozwala dworski „harmonogram”. Historia Williama i Kate nie jest wyjątkiem.

Czy zaręczyny będą w tym roku?
To wykluczone. W Clarence House, skąd wychodzą oficjalne informacje dotyczące rodziny królewskiej, nie planuje się ogłoszenia zaręczyn Williama i Kate w ciągu najbliższych tygodni. Potwierdza to między innymi nadworny fotograf Arthur Edwards. „Rozmawiałem z księciem o małżeństwie. I wiem, że chce się ożenić. Ale jeszcze nie teraz”. William jest zbyt młody i zbyt zajęty przygotowaniami do objęcia korony po ojcu, by wiązać się teraz na stałe. W przypadku niespodziewanej śmierci księcia Karola on bowiem stałby się automatycznie następcą tronu. „Najlepszy czas jest między 28. a 30. rokiem życia”, potwierdza sam książę. Jego ojciec ożenił się dopiero w wieku 32 lat. I tyle wynosi średnia wieku Brytyjczyków w chwili ślubu.

Książę William objął już kilka oficjalnych stanowisk. W 2006 roku został komandorem Royal Navy w Szkocji i komandorem flotylli łodzi podwodnych oraz przewodniczącym Angielskiej Federacji Piłki Nożnej. Rok potem – wiceprezesem Walijskiej Unii Rugby. Coraz częściej reprezentuje też swoją babkę, królową Elżbietę II, która zleca mu mnóstwo zadań.

Co mówi protokół?
Nim wiadomość o zaręczynach pary zostanie podana do publicznej wiadomości, powiadomieni zostają w ścisłej kolejności: premier, lider partii opozycyjnej oraz członkowie rządu. Zwyczajowo powiadamia się także głowy rządów państw należących do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, głowy innych rządów oraz arcybiskupa Canterbury. Informacja trafia też do najbliższych członków rodziny z zastrzeżeniem dyskrecji.

Jak można się domyślić, utrzymanie tak sensacyjnej informacji w sekrecie jest niezwykle trudne. Kiedy książę Karol zdecydował się na zaręczyny z Dianą Spencer, pałacowi nie udało się utrzymać tajemnicy. Ktoś z dworu dał cynk prasie i 24 lutego 1981 roku „The Times” ogłosił: „Zaręczyny zostaną ogłoszone dzisiaj”. I rzeczywiście, o 11.00 tego samego ranka pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Porozmawiajmy o gwiazdach - forum >>


Kiedy ogłaszane są królewskie zaręczyny?
Ojciec księcia Williama, książę Karol, oraz jego obaj stryjowie, książęta Andrzej i Edward, ogłosili zaręczyny we wczesnych miesiącach roku, a brali ślub w czerwcu lub lipcu tego samego roku. Kilka miesięcy to bowiem minimum – tyle czasu potrzebują Lord Chamberlain oraz Master of the Household, czyli osoby odpowiadające za oprawę uroczystości na dworze królewskim, by zorganizować tak wystawną ceremonię. Jak nakazuje tradycja, William powinien ogłosić zaręczyny między 10 a 17 lutego, kiedy to królowa wraca po świętach ze swojej posiadłości w Sandringham do Londynu.

Jak zmieni się życie Kate Middleton?
Natychmiast zostanie jej przydzielona 24-godzinna obstawa Scotland Yardu. Dzięki niej Kate będzie także chroniona przed paparazzimi. Scotland Yard będzie mógł podejmować legalne kroki przeciwko natrętom, jak to już się zdarzyło w przeszłości, gdy Kate była napastowana przez nich po przeprowadzce do mieszkania w dzielnicy Chalsea w Londynie. Ze względów bezpieczeństwa Kate będzie musiała się przeprowadzić do St. James Palace w Londynie, który znajduje się nieopodal Clarence House, rezydencji księcia Karola. Apartamenty pałacu często służą bliskim Elżbiety II podczas ich wizyt w mieście. Już księżna Diana zaraz po zaręczynach z księciem Karolem oraz Sophie Rhys-Jones po zaręczynach z księciem Edwardem przeniosły do pokoi pałacu Buckingham w pobliżu apartamentów swoich narzeczonych. William i Kate zamieszkają zresztą ze sobą nie po raz pierwszy. Przez niemal cztery lata w trakcie studiów w St. Andrews wynajmowali ten sam dom w mieście. Kate była też wielokrotnie widywana w Clarence House między ósmą a dziewiątą rano. Rzecznik prasowy pałacu zaprzeczył jednak kategorycznie, by Kate mieszkała tam na stałe.

Od chwili zaręczyn Kate będzie spędzała każde święta z rodziną Williama. Ale tylko najbliżsi krewni królowej są zapraszani do Sandringham, w tym także narzeczona przyszłego króla. Wśród nich nie będzie na pewno nikogo z członków rodziny Kate.

Kiedy para może się pobrać?
Nie ma wprawdzie szans na przewidzenie dokładnej daty, ale czerwiec, kiedy to Windsorowie udają się do Ascot i na turniej Wimbledonu, odpada. Wówczas odbywają się także liczne garden party, które nie mogą konkurować z weselem księcia. Sierpień nigdy nie jest brany pod uwagę, ponieważ z końcem lipca królowa Elżbieta II opuszcza Londyn i udaje się do Szkocji. Wyjątek zrobił Peter Phillips, który ogłosił zaręczyny jesienią, a ślub odbył się w czerwcu następnego roku. Najlepszym miesiącem jest zatem lipiec, najlepszym dniem – sobota, by umożliwić wszystkim poddanym uczestnictwo w tak ważnej uroczystości. Według pewnych źródeł na dworze najbardziej prawdopodobnymi datami wydają się więc 17 lub 24 lipca 2010 roku.

Gdzie para może się pobrać?
Najwięcej ślubów w brytyjskiej rodzinie królewskiej miało miejsce w kaplicy Świętego Jerzego na zamku w Windsorze. To pozwala uniknąć zamieszania związanego z przejazdem przez miasto.

Kiedy książę Karol żenił się z Camillą Parker-Bowles, wybrał Guildhall, czyli ratusz w Windsorze. Słusznie obawiając się ze strony sympatyków księżnej Diany niechęci wobec Camilli, poprosił ją także, aby włożyła niebieską suknię i płaszcz i nie występowała wraz z nim na balkonie pałacu Buckingham, co nakazuje tradycja od 1920 roku.


Biorąc jednak pod uwagę zainteresowanie ślubem Williama, najprawdopodobniej ceremonia odbędzie się w Londynie. Miasto przeżyje wówczas totalne oblężenie. Tylko tam znajduje się jednak wystarczająca liczba hoteli, by pomieścić gości z całego świata.

W grę wchodzą dwa miejsca. Pierwsze to katedra Świętego Pawła, która jest najsłynniejszym kościołem w Londynie, brali w niej bowiem ślub książę Karol i Diana Spencer. William może też poprowadzić Kate do ołtarza w szacownym opactwie westminsterskim, gdzie ponad 60 lat temu na ślubnym kobiercu stanęła królowa Elżbieta II z księciem Edynburga Filipem. Elżbieta II wyszła tu za mąż w 1947 roku, jej siostra księżniczka Małgorzata – w 1960 roku.

Od czasów wiktoriańskich wesele należy już do prywatnych uroczystości. Mają na nie wstęp tylko najbliższa rodzina i przyjaciele. I z pewnością w ceremonii nie będzie uczestniczył niedawno skompromitowany wujek panny młodej, Gary Goldsmith. Goldsmith, który gościł Kate i Williama w swoim domu na Ibizie w 2006 roku, słynie bowiem z organizowania alkoholowo-narkotykowych orgii i... krytykowania królowej.

Kto będzie asystował?
Na pewno drużbą księcia zostanie jego brat, książę Harry. Jednak jak nakazuje tradycja, podczas ślubów osób błękitnej krwi drużbów powinno być dwóch. Najprawdopodobniej książę poprosi więc także swojego najlepszego przyjaciela Thomasa van Straubenzee. „Szefową” druhen będzie bez wątpienia siostra Kate, Pippa. Oprócz niej w orszaku druhen znajdą się Margarita, mała córeczka lorda Linleya, oraz córka księcia Edwarda, lady Louise.

Gdzie odbędzie się wesele?

Około setki gości zostanie zaproszonych do Clarence House lub do pałacu Buckingham, gdzie para będzie się mogła pokazać na balkonie milionom widzów zgromadzonych wokół rezydencji.

Jakie tytuły im przypadną?
Dopóki książę Karol nie zostanie królem, Kate będzie nosiła tytuł księżniczki, ponieważ sam William nie ma żadnych tytułów. Dopiero potem przejmie po ojcu tytuł księcia Walii, a jego żona – księżnej Walii. Przysługiwać im wtedy będzie także tytuł księcia i księżnej Cambridge albo Connaught. Te tytuły nie są już jednak dziś w użyciu.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy pałacu Buckingham: „Wszystkie tytuły są darem królowej”. William i Kate mogą więc równie dobrze otrzymać od niej tytuły księcia i księżnej Clarence, Sussex, Avondale czy Teviotdale.

Gdzie para zamieszka?

Jako przyszły król William będzie spędzał większość czasu w Londynie. Musi mieć zatem apartamenty w pałacu St. James. Pałac znajduje się w pobliżu siedziby księcia Karola, Clarence House, gdzie William przeniesie się, gdy jego ojciec zostanie królem i osiądzie w pałacu Buckingham.

Jako miłośnik wsi William będzie też potrzebował wiejskiej rezydencji. Wiadomo, że jego ulubioną jest Harewood Park, zbudowany dla księżnej Kornwalii. Przedstawiciele księcia są jednak przeciwni, by tam osiadł, ponieważ rezydencja jest zbyt często celem turystycznych wycieczek.

...

Wśród pytań, jakie cisną się dziś Brytyjczykom na usta, jest też pytanie o to, czy William i Kate będą żyli długo i szczęśliwie. I czy przerwą ciąg rozstań i skandali, jakie miały miejsce na brytyjskim dworze w ostatnich latach. Na to pytanie nikt jednak nie zna odpowiedzi. A dworski protokół też milczy w tej sprawie.

Opracowała Magda Łuków
na podstawie tygodnika „Hello”

Redakcja poleca

REKLAMA