Karl Lagerfeld fot. ONS.pl

Karl Lagerfeld nie żyje - data i przyczyna śmierci projektanta

Zmarł dyrektor artystyczny marki Chanel.
Marta Kosakowska / 20.02.2019 09:07
Karl Lagerfeld fot. ONS.pl

Zmarł Karl Lagerfeld - podał francuski magazyn „Closer”. Miał 85 lat. Od kilku tygodni słynny projektant miał zmagać się z chorobą. W styczniu nie pojawił się na pokazie Chanel. W poniedziałek wieczorem trafił do szpitala.

Data i przyczyna śmierci Karla Lagerfelda

Karl Lagerfeld zmarł we wtorek nad ranem (19.02.2019) w Paryżu. Na razie nie jest znana przyczyna śmierci legendarnego dyrektora artystycznego marki Chanel. Wiadomo, że od dłuższego czasu miał problemy zdrowotne.

Wspomnienie gwiazd, które zmarły w 2018 roku

W styczniu - po raz pierwszy od czasu objęcia kierownictwa nad domem mody Chanel - nie pojawił się na pokazie. Tłumaczył, że jest zmęczony.

Karl Lagerfeld - historia wizjonera i projektanta

Twórca eklektyczny, ikona, projektant wszech czasów. W epoce oświecenia Karl Lagerfeld z pewnością zaliczałby się do grona umysłów oświeconych.

Karl Lagerfeld z pochodzenia był Niemcem, lecz od lat mieszkał i tworzył we Francji. Urodził się 10 września 1933 roku w Hamburgu. Gdy miał 20 lat wyemigrował z matką do Paryża. W stolicy Francji szybko poznano się na jego nieprzeciętnym talencie.

W 1955 roku wygrał czołowy konkurs mody Woolmark, od którego zaczęła się jego wielka kariera. Płaszcz, który zaprojektował na konkurs i który zaskarbił mu przychylność jurorów, został wykonany przez Pierre'a Balmaina. Ten ostatni poznał się na talencie młodego absolwenta i przyjął go do pracy w charakterze asystenta.

Już w 3 lata później Karl Lagerfeld awansował na dyrektora artystycznego Maison Jean Patou. Karl Lagerfeld ma na swoim koncie współpracę z takimi markami jak m.in.: Balmain, Valentino czy Chloe.

Karl Lagerfeld na pokazie modyFot. ONS

W 1983 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego domu mody Chanel, które piastował nieprzerwanie aż do śmierci. Rok wcześniej przyjął zamówienie na odnowienie wizerunku Chanel - stopniowo zrewolucjonizował elementy stylistyki marki, odmłodził jej wizerunek i wprowadził powiew świeżego powietrza, dzięki czemu marka odzyskała wiodącą pozycję w świecie luksusu i mody. Jednocześnie pracował nad marką pod własnym nazwiskiem, a także współpracował z Fendi.

Karl Lagerfeld był otwarty na pracę dla popularnych marek.

Naprawdę lubię robić tylko to, czego jeszcze nigdy wcześniej nie robiłem
- mawiał.

W jego portfolio znalazł się m.in. projekt nowej butelki dla Coca-Coli Light. W 2004 roku - jako pierwszy z wielkich projektantów - podjął kooperację ze szwedzką sieciówką H&M. Od tego czasu marka regularnie współpracuje z ikonami świata mody.

Był nie tylko wybitnym projektantem, ale także fotografem, wydawcą i artystą w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest autorem wielu legendarnych sesji zdjęciowych gwiazd. Przed jego obiektywem stanęli m.in. Claudia Schiffer, Kim Kardashian, Vanessa Paradise, Kristen Stewart i wiele innych.

Dziś fotografia jest częścią mojego życia. Nie wyobrażam sobie życia bez sposobu widzenia, jaki daje fotografia. Przyglądam się światu i modzie okiem aparatu fotograficznego. Dzięki temu potrafię się krytycznie zdystansować w codziennej pracy, co pomaga mi bardziej niż byłbym sobie w stanie wyobrazić
- mówił w jednym z wywiadów.

Uznawano go za wizjonera, Cechowało go nowatorskie podejście do estetyki i mody, które jednocześnie mieszało się z zamiłowaniem do klasyki.

Karl Lagerfeld - mistrz autokreacji

Jego umiejętność przewidywania i interpretowania trendów przyszłości fascynuje niezmiennie do dziś. Słynął z zamiłowania do detali. Z wielką starannością przygotowywał nie tylko kolejne kolekcje, ale także spektakularne pokazy mody.

Do historii przejdzie jego charakterystyczny wizerunek, któremu był wierny od lat: białe koszule z wykrochmalonymi kołnierzykami, czarne garnitury i ciemne okulary i rękawiczki, których nigdy nie zdejmował publicznie.

Świat mody z wielkim żalem przyjął informację o śmierci Karla Lagerfelda.

Przeczytaj:
Wstrząsające wyznanie Kamila Sipowicza po śmierci Kory
Niezwykły hołd dla zmarłej Kory

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)