Edyta Górniak fot. AKPA

Górniak lepsza niż Abba!

Szok i niedowierzanie w międzynarodowym konkursie
/ 10.01.2012 12:19
Edyta Górniak fot. AKPA

Chyba każdy Polak pamięta zjawiskowy występ Edyty Górniak na Eurowizji w 1994 roku. Jej wykonanie piosenki "To nie ja" przeszło do historii nie tylko polskiej muzyki, ale także samego festiwalu. Ostatnio jeden z zagranicznych portali eurowizyjnych przygotował sondę, w której fani z całego świata wybierali najlepszą piosenkę od początku trwania konkursu (55 lat).

O ile wydawać by się mogło, że nasi nie mają żadnych szans zająć jakiegokolwiek sensownego miejsca, o tyle przeżyliśmy szok. Występ i utwór Edyty nie dość, że zajął 6 miejsce w rankingu (na 1200 piosenek!) to jeszcze był najwyżej ocenioną kompozycją z XX wieku. Niżej nawet oceniono ABBĘ i Celine Dion! Górniak przegrała tylko z utworami z ostatnich lat.

W notowaniu oprócz diwy znlazły się także Anna Maria Jopek (reprezentowała nas w 1997 roku) - 20 miejsce oraz Magdalena Tul (2011 rok) na odległym 130 miejscu. Z pewnością taka informacja jest dobra na otarcie łez dla polskich fanów Eurowizji, którzy w tym roku nie zobaczą naszego reprezentanta na konkursie w Baku (czytaj: Polska rezygnuje z Eurowizji). 

Występ Edyty na Eurowizji w 1994 roku: