Barbara Kurdej-Szatan fot. ONS.pl

Barbara Kurdej-Szatan o samotnym macierzyństwie w kontekście nowej roli

Aktorka nie ma podobnych doświadczeń, ale musiała przygotować się do roli samotnej matki w serialu. Opowiedziała cenną historię.
Edyta Liebert / 14.09.2017 13:50
Barbara Kurdej-Szatan fot. ONS.pl

Barbara Kurdej-Szatan serialu ,,W rytmie serca" musi zmierzyć się nie lada wyzwaniem - wciela się w rolę pielęgniarki, która jako samotna matka usiłuje ułożyć sobie życie. Prywatnie aktorka jest szczęśliwą żoną i matką, jednak gros kobiet w Polsce wychowuje dzieci samotnie. Basia wyznała jak przygotowywała się do tej roli.

Nie mam męża ani dzieci, ale mam za to kochanka i dobrze mi z nim

„Gdy chłopiec dorósł, okazało się, że ta trauma stała się powodem wielu życiowych problemów”

- Poznałam kiedyś kobietę, która samotnie wychowała syna. Nie dość, że chłopiec nie znał swojego ojca, to jeszcze nie miał pojęcia kim był, co robił i dlaczego zniknął z ich życia. Kiedy próbował szukać taty, matka pytała go, dlaczego chce nawiązać kontakt z kimś, kto go nie kocha. Gdy chłopiec dorósł, okazało się, że ta trauma stała się powodem wielu życiowych problemów. Kiedyś rozmawiałam z tą kobietą i powiedziałam jej, że to milczenia na temat ojca dziecka jest źródłem jego wszystkich problemów. Usłyszałam wtedy: "A co ja mam powiedzieć? Dlaczego mnie nikt nie chce zrozumieć?".

 

#miłość #najpiękniejsza #Gdańsk #jarmarkdominikański #córcia #trójmiasto #wakacje #wianki

Post udostępniony przez Basia Kurdej-Szatan (@kurdejszatan)

Samotne matki Polki

Czy samotne macierzyństwo to problem czy naturalna kolej rzeczy? W wielu przypadkach wiąże się z kryzysem instytucji małżeństwa. Coraz więcej par nie decyduje się na ślub, ale na dziecko - tak. Szacuje się, że w naszym kraju jest blisko 1,3 mln samotnych matek, a ta liczba z roku na rok rośnie. Tym, co najbardziej przeraża samotne matki, jest najczęściej niepewność dotycząca przyszłości dzieci, zarówno od strony materialnej, jak i wychowawczej. Często bowiem reagują one na rozstanie rodziców buntem, wypowiedzeniem posłuszeństwa lub stają się lękliwe i płaczliwe. Do tego dochodzi konflikt z ojcem dziecka lub całkowity brak ojca.

Macierzyństwo się zmienia: coraz więcej kobiet to samotne matki

Kurdej -Szatan o byciu samotną matką

Żadna kobieta nie marzy o tym, by wychowywać dziecko samotnie, bez pomocy drugiej osoby, partnera, męża. Z tym tematem zmaga się postać grana przez Barbarę Kurdej-Szatan.

- Dziś, wcielając się w Marię w "W rytmie serca", bardzo dobrze pamiętam tę rozmowę i jestem świadoma, z iloma niewyobrażalnie trudnymi problemami i wyborami borykają się samotne matki. Zastanawiałam się dlaczego niektóre kobiety decydują się na takie rozwiązanie i często powód jest bardzo prosty - kobieta czuje się zraniona i nie chce aby mężczyzna uczestniczył w jej życiu. Bywa też tak, że rozstaje się z ukochanym w kłótni, nie mówiąc mu o ciąży, ale liczy na to, że ten będzie o nią zabiegał. A kiedy tak się nie dzieje, wmawia sobie, że mężczyzna nie chce, ani jej, ani dziecka i lepiej będzie przemilczeć temat ciąży. To bardzo duży dylemat. Ludzie często nie potrafią się wzajemnie zrozumieć, a wszystko wynika z braku dobrej komunikacji - opowiada Barbara Kurdej-Szatan.

Trzeci odcinek „W rytmie serca” pojawi się na antenie 17 września o g. 20:00.

Źródło: Polsat