Dbamy o serce

4 i 11 marca w największych miastach Polski odbędą się bezpłatne badania pozwalające ocenić kondycję układu krążenia.
/ 16.03.2006 16:57
Z najnowszych badań społecznych wynika, że ponad 65% Polaków nie dba o poziom cholesterolu we krwi. Zadaniem rozpoczynającej się kampanii jest promowanie odpowiednich zachowań prozdrowotnych, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Głównym elementem działań jest edukacja szerokich grup wiekowych na temat całościowej opieki nad sercem, zgodnie z myślą, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Poprzez szereg podejmowanych przedsięwzięć Instytut Flory ma na celu zwrócenie uwagi Polaków na to, że opiekę nad sercem należy rozpocząć jak najwcześniej.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną około połowy wszystkich zgonów w Polsce. Mimo to większość Polaków nie przestrzega zasad zdrowego trybu życia, nie dopuszczając do siebie myśli, że mogą mieć kiedykolwiek kłopoty z układem krążenia. Kampania na Rzecz Zdrowego Serca rozpoczyna się od bezpłatnych badań w centrach handlowych, dzięki temu chcemy przekonać wszystkich, że o serce należy dbać w każdych okolicznościach, nawet podczas robienia zakupów z rodziną – mówi dr n.med. Piotr Jędrusik.

4 i 11 marca br. w pięciu miastach Polski zorganizowane zostaną bezpłatne badania poziomu cholesterolu we krwi, ciśnienia oraz BMI (Body Mass Index). Są to podstawowe badania, które pozwalają określić, w jakiej kondycji znajduje się nasze serce oraz układ krążenia. Konsultacje odbywać się będą w godzinach od 10.00-20.00, na terenie galerii handlowych.

4 marca konsultacje odbędą się w:
- Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie
- Centrum Handlowym Madison w Gdańsku
- Centrum Handlowym Plaza w Poznaniu

11 marca konsultacje odbędą się w:
- Galerii Kazimierz w Krakowie
- Centrum Handlowym Silesia City Center w Katowicach

Na badania można zapisywać się, dzwoniąc pod numer telefonu 0 801 333 053.
Infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Badania zostały zorganizowane przez Instytut Flory we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym.

Codziennie z powodu zawału serca umiera około 100 osób. Instytut Flory został powołany, aby zapobiegać tak wysokiej śmiertelności. Choroby układu krążenia należą do najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych, można ich jednak uniknąć, wprowadzając zmiany w trybie życia. Prowadząc szeroko zakrojone działania informacyjno-edukacyjne, Instytut Flory dąży do budowania świadomości społecznej na temat czynników ryzyka chorób serca i ich wpływu na zdrowie, jak również kreowania mody na zdrowy tryb życia, prowadzący do jego przedłużenia.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zostało powołane w 1954 roku. Towarzystwo jest członkiem European Society of Cardiology. Jego głównym celem statutowym jest profilaktyka wśród społeczeństwa i zwalczanie chorób serca i naczyń oraz promocja zdrowia w zakresie kardiologii i dziedzin medycyny z nią związanych. Oprócz tego PTK odpowiedzialne jest za upowszechnianie wiedzy o postępach kardiologii, inicjowanie i wspieranie badań naukowych, współdziałanie z administracją państwową oraz współudział w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych kadry medycznej.