Znaczenie wyglądu dla partnera

Czy kilka dodatkowych kilogramów lub niewielki makijaż może zniszczy namiętną i trwałą miłość? By ustrzec się przed opinią”próżniaka” mężczyzna, zapewnia, że kocha bezwarunkowo, ale czy faktycznie tak jest? Niestety, wygląd ma znaczenie i coraz częściej jest przyczyną rozpadu związku!
/ 08.08.2012 07:32

Czy kilka dodatkowych kilogramów lub niewielki makijaż może zniszczyć namiętną i trwałą miłość? By ustrzec się przed opinią ”próżniaka” mężczyzna, zapewnia, że kocha bezwarunkowo, ale czy faktycznie tak jest? Niestety, wygląd ma znaczenie i jest coraz częściej przyczyną rozpadu związku!

Znaczenie wyglądu dla partnera

Fot. Depositphotos

Miłość to cudowne uczucie, które sprawia, że świat staje się piękny, a nasz partner jest wprost ideałem, praktycznie doskonały w każdym calu. W pierwszej fazie związku nasze zauroczenie wzmacnia na sile wszystkie dobre cechy, a tuszuje ewentualne niedociągnięcia naszego charakteru czy wyglądu. Tak działa nasz mózg, za każdym razem gdy się zakochamy. Niestety, nie jest to stan, który trwa wiecznie. A szkoda! Po kilku miesiącach partnerzy zaczynają dostrzegać nowe cechy, które z czasem kłują w oczy i drażnią. Kobiecie łatwiej jest zaakceptować wady partnera (ewentualnie sprytnie i cierpliwie pracować nad nimi) niż mężczyzna. Jeśli facet zarzeka się, że wygląd nie jest priorytetem oszukuje siebie i swoją partnerkę. Mężczyzna jako samiec ma zakodowane, że ładna, zgrabna i proporcjonalna kobieta to idealna matka dla jego dzieci. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to nastawienie w ciągu ostatnich kilku lat znacząco, wręcz skrajnie urosło na sile.

Dlaczego mnie nie szanujesz?

Znaczenie wyglądu dla partnera

Szacunek, zrozumienie i wsparcie to cechy, które powinny być w każdym związku budowanym na twardych fundamentach. Dziś traci na znaczeniu. Jeśli szybko i sprawnie można dostać to co się chce, a nie akceptować stan taki, jaki jest to po co się starać – to teoria, z która utożsamia się wielu mężczyzn. Prawdziwe wartości zostają zastąpione zwykłym materializmem i kultem seksownego ciała, a wraz z obsesyjnym kultem piękna, kobieta zdaje sobie sprawę, że życie to ciągłą walka z sama sobą. Ze swoimi słabościami i mankamentami. A przecież żadna z nas nie jest idealna. Poirytowany mężczyzna potrafi wprost mówić, a nawet strofować swoją kobietę, co mu się w niej nie podoba. Niektórzy nie przebierają w słowach, ubliżają, poniżają. Przygnębiają i wywierają presje. Związek przestaje opiekać się na bezwarunkowych uczuciach, a stare się walką ze sobą i frustracją. Niedowartościowana kobieta, szczególnie jeśli się stara, bardzo szybko pochłonie komplementy z ust innego mężczyzny, który dostrzega w niej to czego nie widzi jej wymagający partner. A to już krok do.... rozstania. A  wystarczy tak niewiele - odrobina wzajemnej akceptacji połączona z kilkoma ciepłymi słowami na pewno zadziała lepiej niż presja.
                                                                                                                        Fot. Depositphotos

Zobacz też: Jakie kobiety są atrakcyjne dla mężczyzn?


Ciało? Chętnie zakonserwuję

Co zrobić, jeśli nasz wybranek będzie bardziej pragnął naszej zadbanej koleżanki niż nas, tylko dlatego, że mamy jedną zmarszczkę więcej, cellulit lub ciut szersze biodra? Jeśli kobieta ma wystarczająco motywacji, podejmuje wyzwanie i walczy do ostatku sił – na siłowni, zabiegach kosmetycznych, katując dietami i restrykcyjnymi zasadami. Kobieta zmienia wygląd a czasem nawet i charakter, tylko po to by być tą „idealną”, wręcz nieskazitelną, której zazdroszczą koledzy (męska rywalizacja o „swoje” sprawia, że bardziej doceniają partnerkę).

Znaczenie wyglądu dla partnera

Nie każda kobieta podejmuje to wyzwanie. Te z żelaznym charakterem wręcz buntują się przed faktem dopasowania się do wymogów swojego partnera, twierdząc, że powinien ją kochać taka jaka jest. Piękna i naturalną, a nie sztuczną i zakonserwowaną.

Co wtedy się dzieje?Jeżeli zetrą się dwa silne charaktery - partnerzy oddalają się od siebie a ich wygląd staje się nowym powodem do kłótni i dodatkowych frustracji, rozglądaniem się za pocieszeniem w innych ramionach, a w konsekwencji poboczną przyczyną zerwania.
Fot. Depositphotos
Intercyza na piękne ciało
„ … i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę … póki będziesz piękna”
Biorąc pod uwagę wzrastającą liczbę rozwodów (min. z powodów zdrady), jeśli tak dalej pójdzie, może w przyszłości dojść do absurdalnych zmian już w urzędzie stanu cywilnego i podpisywania np. intercyzy z klauzulą o atrakcyjnym wyglądzie o każdej porze dnia i nocy. Istnieje przekonanie, że po ślubie partnerzy się „rozleniwiają” - „ po co się starać, jeśli już to mam”, przestajemy dbać o sobie tak jak wcześniej, bez urozmaicania pożycia małżeńskiego i wzmacniania wspólnych relacji. Jesli bezwarunkowo nie akceptujemy siebie wzajemnie, sami nie pozwalamy sobie na wspolne szczęście.

„Miłość. Lepiej na całe życie.”

Od niedawna ruszyła również kampania Fundacji Mamy i Taty promująca trwałe związki. Jednak jak pokazują badania wykonane przez Grupę IQS, młodzi Polacy mają dziś z „małżeństwem na całe życie” więcej skojarzeń negatywnych niż pozytywnych. Świat, w którym żyją nie promuje trwałych relacji. Tymczasowość, ulotność, zmienność to podstawowe wymiary funkcjonowania rzeczywistości społecznej, która ich otacza.- opowiada Paweł Woliński, Prezes Fundacji Mamy i Taty. Jednocześnie z badań wynika, że 75% Polaków nadal tęskni za miłością na całe życie i tyle samo uważa, że trwały związek jest źródłem prawdziwego szczęścia. Twórcy kampanii chcą pokazać trwały związek i małżeństwo jako wartość oraz przypomnieć, że warto o nie dbać, aby dawały szczęście jak najdłużej. Główny przekaz kampanii to: „Miłość na całe życie jest możliwa”. Dlatego może warto zastanowić się nad tym, co w życiu jest na prawdę ważne... i spojrzeć na miłość z innej peryspektywy. Jak to zrobić?

Przeczytaj: Idealny związek, czyli istota dobrego dobrania się

Reaguj nim będzie za póżno!

I związek stanie się powierzchowny i oparty tylko na ładnej "okładce", by przestrzec się przed oschłością i presją w związku, gdzie uroda staje się najważniejsza, zwróć uwagę na:

Brak porozumienia – nawet niewielkie problemy pozostają nierozwiązane. Zamiast rozwiązania szukacie winnego, lub też unikacie rozmawiania o sytuacjach problemowych.
Częste konflikty związane z błahostkami - jeżeli każde niemal zachowanie partnera/ki cię drażni, co prowadzi do kąśliwych uwag, ewentualnie obgadywania partnera/ki ze znajomymi – jest to bardzo wyraźny sygnał zaburzonej relacji.                                  

Znaczenie wyglądu dla partnera

Brak intymności - zbliżenia podejmujecie z poczucia obowiązku lub, jako próbę uzyskania poczucia bliskości, jednak towarzyszą Wam negatywne emocje, obojętność, poczucie, że mimo fizycznego zbliżenia jesteśmy sobie odlegli.
Emocje -  emocje, jakie wywołuje druga osoba. W zaburzonych związkach dominuje poczucie zniecierpliwienia, irytacji. Często pojawiają się złośliwości, przytyki, robienie sobie na złość. W rezultacie partner/ka czuje się lepiej, gdy drugiej osoby nie ma w domu.

Jak poprawić swoją sytuacje:

Jak mantrę traktujcie podstawowe wartości:
Rozmowa - min. 30 min. wspólnej dyskusji pozwoli rozładować napięcie i stres. Wyjaśniajcie nieporozumienia na bieżąco.
Wspólne działanie - zróbcie razem zakupy, idźcie na tenisa czy wieczorny spacer. Każde działanie i cel zbliża.
Czułość - codzienne drobne dowody miłości w postaci przytulania, pocałunków czy miłości fizycznej wzmacnia relacje.
Komplementy - niedowartościowanie zabija związek. Miłe słowa czy podziw sprzyja poprawie stosunków między partnerami.