Zdrada fot. Fotolia

Zdrada - jak wybaczyć zdradę

Właśnie odkryłaś, że on cię zdradza. Jesteś w szoku, cierpisz, zawalił ci się świat. Jeśli chcesz wyjść z tej opresji bez uszczerbku dla poczucia własnej wartości, musisz działać rozważnie!
/ 07.02.2013 23:03
Zdrada fot. Fotolia
Po takim smutnym finale przez pewien czas może ci towarzyszyć poczucie bolesnej straty. To naturalne, masz prawo właśnie tak żegnać się z tym, co nieodwołalnie się skończyło. Jednak ważne, by nie zasklepiać się zbyt długo w cierpieniu.

Pamiętaj, świat wciąż jest dla ciebie otwarty! Wiele rozwiedzionych kobiet zawiera interesujące znajomości, podnosi swoje kwalifikacje, rozwija ciekawe pasje... Otwórz się więc na przyszłość i bądź dla siebie dobra. Kino z przyjaciółmi, nowy ciuch, wizyta u fryzjera czy kosmetyczki będą bardzo ważnymi elementami terapii! Pomogą ci odzyskać poczucie własnej wartości i zacząć na nowo cieszyć się życiem.

Przede wszystkim powinnaś pamiętać, że wszystkie gwałtowne uczucia, jakie tobą teraz targają, są zupełnie naturalne. Wszak to, co cię spotkało, to jedno z najbardziej dramatycznych przeżyć jakie może dotknąć kobietę! Psychologowie twierdzą, że każdy, kto znalazł się w podobnej sytuacji, musi przejść aż przez sześć emocjonalnych etapów, żeby otrząsnąć się z szoku. Na jakie stany powinnaś się przygotować?
 • Negacja. To etap niedowierzania. Choć przecież masz niezbite dowody zdrady, myślisz: „To nie może być prawda. Mam pewnie koszmarny sen, z którego zaraz się obudzę”. W ten sposób twój umysł broni się przed szokiem.
 • Popłoch. Dopada cię paniczny lęk: „Jak sobie dam radę bez niego?”, „Kto zapłaci rachunki, naprawi kran, zagra z dziećmi w piłkę?”. Groźba, która zawisła nad twoim związkiem, wprawia cię w przerażenie.
 • Smutek. Przeżywasz depresję. Nic cię nie interesuje, nie możesz pracować, jeść, spać i… nie przestajesz płakać.
 • Poczucie winy. Zadręczasz się wyrzutami sumienia: „Gdybym tylko była milsza, mądrzejsza, ładniejsza, nic takiego by mnie nie spotkało”. Czujesz się nic niewarta. Wszystkie twoje wspaniałe zalety przestają się liczyć. Widzisz tylko swoje wady.
 • Gniew. Zaczynasz obwiniać partnera: To drań, niewdzięcznik, człowiek bez charakteru”. Zarzekasz się, że nigdy nie wybaczysz mu tego, co zrobił. A każda wzmianka o tamtej drugiej kobiecie doprowadza cię do białej gorączki.
 • Pogodzenie się z sytuacją. Już możesz myśleć logicznie. Owszem, jest ci przykro, ale wiesz również, że to, co się stało, już się nie odstanie i trzeba żyć dalej.

Jak możesz sobie pomóc?


Bez względu na to, czy partner związał się z kimś na dłużej, czy też przeżył tylko przelotną przygodę – twoje wychodzenie z głębokiego kryzysu psychicznego może trwać nawet długie miesiące. Co ułatwi uporanie się z taką traumą?
 • Nie działaj pochopnie. Korci cię, by wystawić partnerowi walizki za drzwi? Powstrzymaj się! Impuls, by niewiernego mężczyznę wykreślić od razu ze swego życia, jest naturalny, ale to zły doradca. Lepiej nie ryzykuj decyzji, których później mogłabyś żałować.
 • Wyżal się komuś zaufanemu. To może być przyjaciółka, siostra, bliska koleżanka z pracy. Życzliwość i zrozumienie drugiej osoby pomogą ci przetrwać trudne chwile i poczuć się pewniej. 
 • Nie poddawaj się bierności. Wstawaj rano, chodź do pracy, nawet na siłę szukaj zajęć, które wypełnią twój dzień. To prawdopodobnie nie poprawi ci nastroju, ale na pewno odsunie złe myśli, dzięki czemu żal i smutek nie zapanują nad tobą całkowicie. 
 • Nie popadaj w czarnowidztwo. Odrzuć myślenie w rodzaju: „Jestem brzydka, gruba, głupia, nic dziwnego, że mnie zdradził”. Przecież w głębi duszy wiesz, że to nieprawda! Powtarzaj sobie: „Jestem atrakcyjną, wartościową kobietą, nie zginę!”. Zachowując choć minimum obiektywizmu, znacznie łatwiej się wygrzebiesz z psychicznego dołka.
 • Nie myśl obsesyjnie o rywalce. Ona wcale nie musi w czymkolwiek nad tobą górować. Powodem zdrady nierzadko jest zwykła męska ciekawość – jak to będzie z kimś innym.

Jak rozmawiać z partnerem o zdradzie?


Kiedy już otrząśniesz się z pierwszego szoku, musisz z partnerem otwarcie porozmawiać. Jak taka konfrontacja powinna wyglądać?
 • Powiedz wprost, że wiesz o zdradzie. Spróbuj dociec, jak długo trwa ten romans i co partner zamierza robić dalej. Czy to tylko chwilowa fascynacja i jest gotów wycofać się z drugiego związku, czy też chodzi o poważniejsze uczucie.
 • Trzymaj nerwy na wodzy, jednak nie obawiaj się też być stanowcza i zdecydowana. Partner powinien mieć po tej rozmowie pełną świadomość wyrządzonej ci krzywdy, a także zrozumieć, że dla ciebie dalsze życie w trójkącie absolutnie nie wchodzi w grę.

Zostać czy odejść?


Ta decyzja zawsze wymaga bardzo poważnego namysłu, bo zdrada ma przecież niejedno oblicze.
 • Zdradził tylko raz. Przyznał się do błędu, okazał skruchę i jasno się zobowiązał, że już nigdy więcej. W takiej sytuacji wiele kobiet jest gotowych dać mężowi drugą szansę i na ogół tego nie żałują. Nie jest bowiem tak, że jednorazowa zdrada automatycznie toruje drogę następnym. Zdaniem psychologów, takie doświadczenie może nawet wzmocnić związek, ponieważ partnerzy muszą wreszcie bardzo uważnie przyjrzeć się temu, co w małżeństwie szwankuje.
 • To nie był jednorazowy wybryk. Partner stale wikła się w jakieś romanse lub od dłuższego czasu jest zafascynowany inną kobietą. I nie zamierza tego zmienić. Wtedy niestety trudno o wybaczenie. Można zakończyć związek, który mężczyzna sam spisał już na straty albo dalej żyć u boku niewiernego partnera w poczuciu krzywdy i wyobcowania. To drugie rozwiązanie często wybierają kobiety mniej zaradne lub zależne od partnera finansowo. Czynią tak z lęku przed radykalną zmianą w życiu. Te, które zdecydowały się na rozstanie, często dochodzą potem do wniosku, że odejście partnera wcale nie było dla nich aż taką stratą, ponieważ życie z nim dawało tylko gorycz.

Jak uratować związek po zdradzie?


Uznaliście oboje, że chcecie dalej być razem? Udzielenie mężowi kredytu zaufania może nie być łatwe, bo po tym, co się stało, masz prawo do podejrzliwości. Jednak pamiętaj, nieustanne wypominanie mężczyźnie jego winy czy nadmierne kontrolowanie go niszczy związek. A co pomaga odbudować relacje?
 • Szczera rozmowa. Zastanówcie się wspólnie, co w waszym małżeństwie się nie układało. Może partnera zniechęcała np. twoja zbytnia zaborczość lub chłód w sypialni? A może to ty czułaś się przez męża zaniedbywana i swoimi pretensjami, nieświadomie, utorowałaś drogę do zdrady? Analiza sytuacji umożliwi wypracowanie nowych reguł, dzięki którym wasze ważne potrzeby będą lepiej zaspokajane.
 • Terapia małżeńska. W obecności specjalisty łatwiej pokonacie dzielące was problemy. Oczywiście na scementowanie związku potrzeba czasu (zdaniem psychologów, z reguły co najmniej roku).

Pamiętaj!


Zdradom sprzyjają dłuższe rozłąki małżonków, spowodowane np. wyjazdami w kilkudniowe delegacje czy do pracy za granicą