Toksyczny związek niszczy ci życie? Nie pozwól na to, ratuj się!

Za wszelką cenę starasz się zadowolić partnera? A on z kolei sprawia, że czujesz się słaba, nic nie warta, stale cię poniża i zastrasza? Pora się przeciwstawić!
/ 7 miesięcy temu
Toksyczny związek niszczy ci życie? Nie pozwól na to, ratuj się! fot. Adobe Stock

Przede wszystkim nie licz na to, że sytuacja rozwiąże się sama. Aby wyjść z roli ofiary emocjonalnej przemocy, musisz zdecydować, czy chcesz walczyć o uzdrowienie tego związku, czy definitywnie go zakończyć. Nie widzisz szans na to, że partner się zmieni? A zatem...

Czy jesteś w toksycznym związku? Psychotest

Ocknij się z letargu

Choć jesteś poraniona emocjonalnie i sparaliżowana strachem, zacznij mówić o swoim cierpieniu.
Pamiętaj, otoczenie może nie zdawać sobie sprawy z tego, że żyjesz w toksycznym związku. Tak dzieje się bardzo często, zwłaszcza wtedy, gdy mężczyzna dla zmylenia czujności innych gra na pokaz rolę kogoś wyjątkowo troskliwego i szarmanckiego wobec żony.
Powierników szukaj wśród osób z rodziny, sąsiadów, przyjaciół, życzliwych koleżanek i kolegów z pracy. Te osoby mogą później pomóc ci stanąć na nogi po odejściu od męża tyrana. Nie wstydź się przed nimi tego całego zła, jakie cię spotyka z jego strony. Często sobie powtarzaj, że, to nie ty jesteś za to wszystko odpowiedzialna, tylko partner, który od lat szykanuje cię, gnębi i poniża.
Słuchaj ludzi, którzy przekonują cię, że masz prawo do szczęścia i dość sił, by zmienić swoje życie. A jeśli ktoś proponuje ci jakąkolwiek pomoc, nie wahaj się i skorzystaj z oferowanego ci wsparcia. Bolesna codzienność stanie się wtedy dla ciebie łatwiejsza do zniesienia, a co więcej – mężowi będzie znacznie trudniej kontynuować przemoc, gdy zobaczy, że nie jesteś zdana tylko na niego.

Znajdź w sobie siłę, by zakończyć toksyczny związek

Żeby pożegnać się skutecznie z mężczyzną, od którego doświadczasz przemocy, musisz pokonać psychiczne bariery, które oddzielają cię od tego kroku.
Nie tłumacz jego zachowania tym, że był zdenerwowany, bo np. stresuje go praca. Nie wmawiaj też sobie, że to wszystko twoja wina, bo zrobiłaś coś nie tak czy za mało się starałaś. Pamiętaj, usprawiedliwianie mężczyzny, u boku którego cierpisz, to droga donikąd!
Postaraj się odrzucić przekonanie, że bez niego sobie nie poradzisz. To nie prawda. Bo przecież żyjesz teraz z nim, ale czujesz się nieszczęśliwa i udręczona. Czy to oznacza, że masz dobrze poukładane życie? Owszem, potem może nie być łatwo, ale może pora zacząć wreszcie walczyć o siebie?
Niech nie przeraża cię myśl, że już zawsze będziesz sama. Pamiętaj, jest wiele rozwiedzionych kobiet, które ułożyły sobie życie osobiste po raz kolejny, choć też obawiały się samotności.

Przejdź do działania

Kiedy już poczujesz się silniejsza, rozmów się z partnerem bardzo poważnie. Jeżeli jest tak, że nie widzisz już dla waszego związku żadnej przyszłości, on powinien to od ciebie usłyszeć. Prosi, byś dała mu jeszcze szansę? Jeżeli na to przystaniesz, wyraźnie zaznacz, że jeśli on nie zmieni swojego postępowania, kończysz wasz toksyczny związek w sposób ostateczny. Postaw twarde warunki ("Żadnych wyzwisk, poniżania, oczekuję szacunku"). Jeżeli mąż złamie umowę, nie wahaj się i niezwłocznie podejmij kroki rozwodowe.

Czytaj też:5 sprawdzonych sposobów zakochanych par na szczęśliwy i udany związek

Uroki wirtualnego seksu w związkach na odległość

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)