Szczęśliwy związek - 8 mitów na temat szczęśliwego związku fot. Fotolia

Szczęśliwy związek - 8 mitów na temat szczęśliwego związku

Mity na temat szczęścia we dwoje mogą zagrażać twojej relacji partnerskiej! Koniecznie przeczytaj, jakie są najpopularniejsze z nich!
/ 11.01.2017 12:57
Szczęśliwy związek - 8 mitów na temat szczęśliwego związku fot. Fotolia
Wielu z nas ma tendencję do wiary w rzeczy, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Mnóstwo fałszywych przekonań dotyczy życia prywatnego, m.in. szczęśliwego związku. Często paradoksalnie to właśnie przez nie trudno nam utrzymać trwałą relację partnerską, opartą na miłości, zaufaniu i szacunku. Jakie są najpopularniejsze (i najgroźniejsze) mity na temat szczęśliwych związków? Przedstawiamy 8 z nich. Pod żadnym pozorem w nie nie wierz, bo możesz zepsuć to, co udało ci się wspólnie wypracować z partnerem!
 
8 mitów na temat szczęśliwego związku
 
1. Szczęśliwa para nigdy się nie kłóci
Jeśli wydaje ci się, że szczęśliwa para się nie kłóci, jesteś w dużym błędzie. Konflikty są nieuniknione w każdym związku, nie ma bowiem dwóch takich samych osób. Ludzie, wchodząc w relację partnerską, wnoszą do niej różne wzorce zachowań wyniesione z domu, poglądy oraz doświadczenia, dlatego nie jest możliwe, aby zapobiec sporom. Jednak osoby, które czują się spełnione w związku, kłócą się inaczej niż ci, których relacja partnerska pozostawia wiele do życzenia. Kłótnia może być konstruktywna, wystarczy wiedzieć, jak do niej podejść.
 

Jak mądrze rozwiązywać konflikty w związku

 
2. Różnice rujnują związek
Nie ma wątpliwości co do tego, że osoby o podobnych cechach charakteru, poglądach i zainteresowaniach mają większe szanse na stworzenie szczęśliwego związku od tych, których dużo dzieli. Nieprawdą jest jednak to, że różnice burzą związek. To nie one go rujnują, lecz sposób, w jaki do nich podchodzimy. Odmienność charakterów wcale nie musi prowadzić do rozpadu związku. Wręcz przeciwnie – może go umocnić. Wystarczy przyjrzeć się bliżej przekonaniom drugiej połowy. 
 
Nie wściekaj się za każdym razem, kiedy twój partner się z tobą nie zgadza. Zamiast unosić się gniewem, poproś, aby wyjaśnił ci swój punkt widzenia. Jeśli precyzyjnie przedstawi swoje stanowisko, z pewnością będzie ci prościej go zrozumieć i dojdziecie do porozumienia.

3. Szczęśliwa para jest nierozłączna

Wydaje ci się, że szczęśliwa para spędza ze sobą każdą wolną chwilę? To popularny mit, w który lepiej nie wierzyć. Osoby usatysfakcjonowane z relacji partnerskiej poświęcają czas nie tylko swojej drugiej połowie, lecz także rodzinie, przyjaciołom i hobby. Ich życie nie ogranicza się wyłącznie do partnera, dlatego czują się spełnione. Każdy człowiek powinien mieć własną przestrzeń. Jeśli zostanie jej pozbawiony w związku, po pewnym czasie zaczyna się w nim dusić. Ukochana osoba nie jest w stanie zastąpić nam najbliższych i pasji. 

4. Szczęśliwa para rozumie się bez słów

Jeśli zakładasz, że szczęśliwa para doskonale wie, co zrobić lub powiedzieć, żeby zadowolić swoją drugą połowę, grubo się mylisz. Nie miała na ten temat bladego pojęcia, gdyby ze sobą nie rozmawiała. Kluczem do udanej relacji partnerskiej jest komunikacja. Nie możemy wymagać od osoby, z którą jesteśmy związani, aby spełniała nasze potrzeby, jeśli nie raczyliśmy jej o nich poinformować. Przecież nie ma zdolności czytania w naszych myślach. W szczęśliwym związku partnerzy potrafią jasno wyrażać swoje oczekiwania, są wobec siebie szczerzy i nie boją się prosić o pomoc, dlatego należy brać z nich przykład. 

5. W szczęśliwym związku nie trzeba się starać

Niektórym wydaje się, że w szczęśliwym związku partnerzy nie muszą wiele z siebie dawać, bo przecież pasują do siebie jak dwie połówki pomarańczy.

To oczywiście mylne i bardzo naiwne przekonanie. W rzeczywistości trzeba włożyć bardzo dużo wysiłku, żeby stworzyć udaną i stabilną relację. Aby związek trwał długie lata i był satysfakcjonujący, obie strony muszą go bezustannie pielęgnować, co wcale nie jest proste. Partnerzy powinni wspierać się i uzupełniać, umieć pójść na kompromis, wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja, i zabiegać o drugą połowę, żeby czuła się kochana i doceniana.

6. Szczęśliwa para nie ma przed sobą tajemnic

Jeśli wydaje ci się, że szczęśliwa para nie ma przed sobą nic do ukrycia, grubo się mylisz. Każdy ma prawo do zachowania dla siebie swoich sekretów. Człowiek powinien mieć przecież swoje tajemnice, własny wewnętrzny świat. Strona, która zwierza się ze wszystkiego swojej drugiej połowie, może być przez nią postrzegana jako mało intrygująca, nieciekawa. Partnerzy powinni się bezustannie odkrywać, wtedy ich wspólnemu życiu nie zagraża rutyna. Oczywiście nie chodzi o to, aby zatajać przed drugą połową sprawy, które bezpośrednio jej dotyczą lub o których po prostu powinna wiedzieć. 

7. Osoby w szczęśliwym związku kochają się bezwarunkowo

Wielu z nas wydaje się, że osoby będące w udanych związkach darzą się miłością niezależnie od wszystkiego. Oczywiście nie jest to zgodne z prawdą. Szczęśliwe pary nie mają klapek na oczach i doskonale zdają sobie sprawę z niedostatków drugiej połowy. Są świadome, że nie ma ludzi idealnych, dlatego akceptują wady swojego partnera i doceniają jego zalety, co nie oznacza, że nie stawiają swojemu ukochanemu/j wymagań. W udanym związku obie strony powinny dążyć do wyeliminowania nawyków i cech charakteru, które mogą zaburzać ich relacje.

8. Warunkiem szczęścia dwojga ludzi jest dziecko

Posiadanie potomstwa wbrew stereotypom wcale nie jest warunkiem szczęśliwej relacji partnerskiej/małżeńskiej. Wiele par decyduje się na dziecko, ponieważ stanowi dla nich przypieczętowanie miłości, ale istnieją takie, które z własnego wyboru nie mają potomstwa i są w pełni usatysfakcjonowane z relacji. Każdy preferuje inny styl życia, ma inną hierarchię wartości. Po narodzinach dziecka w życiu zachodzą diametralne zmiany, na które nie każda para jest gotowa. Niektórzy nie wyobrażają sobie siebie w roli matki/ojca, ponieważ wydaje im się, że nie umieliby dobrze wychować dziecka, zapewnić mu tego, czego potrzebuje.
 

Czy każda kobieta powinna mieć dziecko?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)