Seks czterdziestolatków

Twoja aktywność seksualna nie maleje. Seks jest dla ciebie bardzo ważny i czerpiesz z niego mnóstwo radości.
/ 15.04.2008 11:53
 
Właśnie teraz najłatwiej osiągasz orgazm. Badania naukowe wykazują, że sporo czterdziestolatek szczytuje (czasem nawet wielokrotnie) podczas niemal każdego stosunku. Duża w tym zasługa testosteronu (organizm czterdziestolatki wciąż go produkuje), a poza tym... praktyka czyni mistrza!
To także okres, w którym umacnia się twoja więź uczuciowa z partnerem. Dzieci właśnie dorastają, więc macie teraz więcej czasu, by wzajemnie się sobą cieszyć i zaspokajać swoje potrzeby – także erotyczne. Z przyjemnością odkrywacie u siebie nowe punkty zmysłowości, sięgacie po seksowne gadżety, olejki do masażu, razem oglądacie erotyczne filmy. Aby uatrakcyjnić współżycie, chętnie też stosujecie różnorodne miłosne techniki. Niekoniecznie kochacie się stale o tej samej porze ani wyłącznie w sypialni.

Możliwe problemy i... rozwiązania
Zdarza się, że współżycie z partnerem – równolatkiem lub starszym – nie zaspokaja kobiety. Wielu mężczyzn po czterdziestce nie osiąga bowiem erekcji za każdym razem lub wzwód jest niepełny. Partnerce trudno jest się z tym pogodzić, przeżywa rozczarowania.
Bądź wyrozumiała, jeśli twój mężczyzna ma problemy ze wzwodem. Domaganie się wtedy seksu tylko pogorszy sytuację. Jeśli problem narasta, bardzo delikatnie zasugeruj partnerowi, by odwiedził lekarza seksuologa. U panów po czterdziestce niemoc może być spowodowana np. cukrzycą, chorobami prostaty, układu moczowego czy krążenia. Czasem niekorzystnie działa kuracja niektórymi lekami – np. uspokajającymi, przeciw nadciśnieniu czy na chorobę wrzodową. Lekarz ustali przyczynę zaburzeń i przepisze odpowiedni preparat stymulujący – choćby popularną Viagrę, Uprimę, Cialis czy Levitrę.
Środki te ułatwiają wzwód.

W tym wieku okolice intymne mogą zacząć sprawiać niemiłe niespodzianki. Z powodu zakłóceń hormonalnych pochwa jest niedostatecznie zwilżona, przez co stosunki bywają niekiedy bolesne.
Suchość pochwy pomogą wyeliminować nawilżające żele dla kobiet dostępne w aptekach bez recepty – np. Feminum. Możesz też rozważyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), jeśli ginekolog uzna to za wskazane w twoim przypadku. Jej działanie można zauważyć już po kilku tygodniach – zwiększa się wydzielanie śluzu i wilgotność pochwy.

Wiele czterdziestolatek popada w stres związany z objawami starzenia się. Kobieta znowu zaczyna wstydzić się swojego ciała.
Nawet jeśli uważasz, że twoje ciało nie jest doskonałe, odrzuć skrępowanie. Seks nie ma nic wspólnego z konkursem piękności! Kupuj erotyczną bieliznę, pozwól czasem partnerowi popatrzeć, jak nacierasz się balsamem. Jeśli pokażesz ukochanemu, że akceptujesz swoje uda czy piersi, on też będzie je kochał.

Pary w średnim wieku często od lat stosują te same pozycje i pieszczoty. A to powoduje, że do sypialni wkrada się rutyna i nuda.
Starajcie się z partnerem urozmaicać wasze życie seksualne. Może zasmakujecie w masażu erotycznym z użyciem pachnących olejków? Prowadź z ukochanym różne gry miłosne – np. przesłoń oczy apaszką i oddaj się do jego dyspozycji jako... niewolnica rozkoszy. Sposobów na gorące noce jest mnóstwo, szukajcie ich razem!

To rozpali jego zmysły
Twoja cierpliwość podczas prowadzenia miłosnej gry
. Mężczyzna po czterdziestce rozbudza się powoli.
Delikatny masaż z użyciem oliwki. Szczególną przyjemność sprawią mu pieszczoty karku, brzucha, ud i stóp.
Twoja sugestia: „Ale jesteś męski, bardzo mnie podniecasz!”. Dojrzali panowie są wyjątkowo łasi na takie komplementy.

Antykoncepcja
W twoim organizmie stopniowo spada poziom progesteronu, co może mieć niekorzystny wpływ m.in. na śluzówkę macicy.
1. Wybierz pigułkę z niewielką ilością hormonów, w której zawartość progesteronu rośnie w drugiej połowie cyklu (np. Triquilar, Trinovum, Triminulet, Milvane).
2. Są przeciwwskazania do stosowania pigułki? Załóż spiralę (z miedzią lub hormonem) albo stosuj metody barierowe, np. prezerwatywę z kremem plemnikobójczym.
3. Lekarz może ci też wykonywać (w odstępie 12 tygodni) domięśniowe zastrzyki hormonalne Depo-Provera.

Czterdziestolatek bywa niewierny
Skąd ta skłonność do romansów na półmetku życia? Dojrzały mężczyzna często czuje się znudzony długoletnim związkiem, więc nowych podniet szuka poza małżeństwem. To pozwala mu zapomnieć o upływającym czasie i udowodnić, że nadal jest w formie. Pamiętaj o tej męskiej słabości i pielęgnuj waszą miłość. Łatwiej wtedy unikniecie kryzysu.

Anna Leo-Wiśniewska
orangef