Rozwód - konsekwencje fot. Fotolia

Rozwód - konsekwencje

Z badań wynika, że rozwód ma katastrofalny wpływ na zdrowie. Jakie choroby może wywołać? Koniecznie przeczytaj!
/ 16.12.2016 15:18
Rozwód - konsekwencje fot. Fotolia

Coraz więcej małżeństw w Polsce się rozwodzi. Według statystyk w 2013 roku na 181 tys. zawartych związków rozstało się 66 tys. par. Co najgorsze, wskaźnik rozwodów z roku na rok rośnie. Dlaczego Polacy decydują się na rozwiązanie małżeństwa? Według badań Marty Styrc, prowadzonych w ramach projektu Famwell (2010, SGH), najczęściej skłania ich do tego zdrada. W dalszej kolejności niezgodność charakterów, dzieci z poprzedniego związku, choroby (w tym alkoholizm lub bezpłodność) oraz kłopoty finansowe.

Badania dowodzą, że rozwód niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Do jakich chorób może doprowadzić?

Jak załatwić i czym skutkuje rozwód?

Nowotwory, choroby serca, depresja i wiele innych...

Wiele badań wykazało, że rozwód ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, powtórne zamążpójście w bardzo niewielkim stopniu poprawia jego stan.

W eksperymencie przeprowadzonym przez socjolog Linde Waite z Uniwersytetu w Chicago oraz naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wzięło udział 8 652 osób w wieku 51-61 lat, którzy rozwiedli się lub owdowieli. Uczeni uwzględnili w nim takie czynniki jak choroby serca, układu krążenia, śmiertelność oraz depresję.

Wyniki badania są zatrważające. Ryzyko przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, nowotwór, czy choroby serca, jest u rozwodników i wdowców o 20 proc. większe niż u osób zamężnych. Są oni również o 23 proc. bardziej narażeni na problemy ruchowe – zaobserwowano u nich trudności z wchodzeniem po schodach.

Okazuje się, że ulokowanie uczuć w innej osobie jest mało skutecznym lekiem na zdrowie. Choć nowy związek nieznacznie je poprawia, może się szybko skończyć. Według badań powtórnie zawarte małżeństwa rozpadają się dwukrotnie częściej niż pierwsze, zaś trzecie w 70% przypadków.

Doktor Matthew Dupre, profesor medycyny na Uniwersytecie Duke'a w Karolinie Północnej, przeprowadził badanie na ten sam temat, które wykazało, że ryzyko zawału serca jest o 24 proc. większe u kobiet, które wzięły rozwód, niż u pań pozostających w szczęśliwym małżeństwie. Po dwóch rozwodach zwiększa się aż do 77 proc.!

Osoby rozwiedzione częściej targają się na swoje życie niż osoby żyjące w związkach małżeńskich. Odsetek samobójstw wśród nich jest czterokrotnie wyższy niż średnia statystyczna.

Okazuje się, że słaba płeć wcale nie jest taka słaba. Według badań mężczyźni znacznie gorzej radzą sobie z rozpadem małżeństwa niż kobiety. Według psychologów odpowiada za to nieumiejętność dzielenia się uczuciami z innymi ludźmi, co zwiększa ryzyko chorób psychicznych. Ze statystyk wynika, że rozwodnik 21 razy częściej niż żonaty bywa pacjentem klinik psychiatrycznych.

Dlaczego rozwód niszczy zdrowie?

W naszym życiu zachodzi wiele sytuacji, które wywołują stres. Jedną z nich jest rozwód. Amerykańscy psychiatrzy z Washington University w Seattle – Thomas Holmes oraz Richard Rahe – opracowali ranking najbardziej traumatycznych wydarzeń życiowych, którym przypisali wartości punktowe stresu. Rozwiązanie małżeństwa zajęło w nim drugie miejsce, uzyskując aż 73 punkty. Na szczycie listy znalazła się śmierć współmałżonka, której uczeni dali 100 punktów.

Skoro rozwód jest jednym z największych stresorów (czynników wywołujących stres), nic dziwnego, że osoby, które się na niego decydują, podupadają na zdrowiu. Stres to cichy zabójca, który powoduje ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Życie w napięciu nerwowym przez dłuższy czas zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na choroby serca czy cukrzycę.

Jak przetrwać rozwód?

Zanim wniesiesz pozew o rozwód, zastanów się, czy wystąpił u ciebie trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Być może nie wszystko zostało zaprzepaszczone i istnieje szansa na odbudowanie więzi partnerskich. W wielu przypadkach ludzie decydują się na rozwiązanie związku małżeńskiego pod wpływem impulsu, po czym żałują swojego wyboru.

Jeśli jednak jesteś pewna swojej decyzji i zdajesz sobie sprawę z jej konsekwencji, jak najszybciej omów z partnerem kluczowe kwestie (podział majątku, opiekę nad dzieckiem, wysokość alimentów itp). Pamiętaj, aby trzymać negatywne emocje na wodzy. Nie mścij się na partnerze, nie obwiniaj go ani siebie za rozpad waszego związku. Od momentu wzięcia rozwodu osoba, z którą byłaś związana, i jej poczynania nie powinny cię interesować. Zarówno ty, jak i ona macie prawo do ułożenia sobie życia na nowo. Skoncentruj się na sobie i swojej przyszłości. Jeśli będziesz potrafiła zdystansować się do rozwodu, jego skutki będą dla ciebie mniej dotkliwe.

Jak przetrwać kryzys w związku?