Jak pokonać różnice w związku fot. Fotolia

Różnice w związku - jak je pokonać

Wściekasz się na męża, bo od wspólnego Sylwestra woli fotel przed telewizorem? Różnice w związku wcale nie muszą dzielić partnerów.
/ 24.11.2014 11:32
Jak pokonać różnice w związku fot. Fotolia
Tam, gdzie partnerzy mają całkiem różne upodobania co do trybu życia, nie tylko przed Sylwestrem aż iskrzy od gniewnych emocji. Trudno bowiem ignorować różnice w związku, kiedy jedno z małżonków to np. ceniący sobie spokój domator, a drugie kipi energią i wprost uwielbia imprezy towarzyskie.W waszym małżeństwie też łatwo o konflikty, bo każda twoja propozycja wspólnego wyjścia z domu (choćby do kina czy znajomych) z miejsca jest przez męża torpedowana? Przeczytaj, jak możesz sobie wtedy radzić.


Jak pokonać różnice w związku?


Spokojnie porozmawiajcie

Mąż będzie miał wtedy okazję powiedzieć, dlaczego np. noc sylwestrową woli spędzić w domu, a także czego oczekuje od ciebie. Może on wymarzył sobie np. kameralną kolację, bo huczne zabawy go męczą? Ty z kolei podzielisz się z nim swoją potrzebą zabawienia się w większym gronie. To ważne, byście oboje dowiedzieli się od siebie, co dokładnie czujecie w związku z zachowaniem drugiej strony. Partner może bowiem nie zdawać sobie sprawy z tego, jak przykro ci będzie witać Nowy Rok w domowych pieleszach. Ty zaś możesz nie być świadoma powodów, dla których on nie podziela twojego entuzjazmu do wspólnego imprezowania. Gdy oboje to sobie wyjaśnicie, żadne z was nie przejdzie wprawdzie na stronę drugiego, ale przynajmniej lepiej się zrozumiecie i otworzycie na negocjacje.
  • Pamiętaj, rozmawiaj z partnerem spokojnie, bez zacietrzewiania się. A więc:"Zależy mi na tym, żebyśmy gdzieś wyszli", nie zaś: "Bo ty oczywiście nigdy nie pomyślisz, żeby gdzieś pójść!". Gdy bowiem do tego pojawi się jeszcze podniesiony głos, lekceważąca mimika czy wzruszanie ramionami, to taka rozmowa raczej dobrze się nie skończy.


Poszukajcie kompromisu

To ważne. Trudno bowiem mówić o szczęściu małżeńskim, gdy w związku nie są zaspokajane potrzeby obu stron. Jaką więc umowę możecie zawrzeć? Przykładowo: Do północy balujecie u znajomych, a potem zaszywacie się oboje w domu. Albo: W tym roku razem gdzieś wychodzicie i bawicie się na całego, za to w przyszłym będzie tak, jak chce mąż (lub odwrotnie). Można też powiedzieć: "Zgoda, ja ustąpię w sprawie Sylwestra, a ty ustąp mi w czymś innym".
  • Oczywiście nie zawsze udaje się wypracować zadowalające obie strony rozwiązanie. Kiedy więc negocjacje nie wchodzą w grę (bo np. mąż twardo okopuje się na swojej pozycji), zadaj sobie pytanie: "Czy będzie w porządku, jeżeli on znowu postawi na swoim? Czy będę w stanie to zaakceptować?". Jeżeli uznasz, że to niemożliwe, wtedy powinnaś bliżej przyjrzeć się swojemu związkowi. Może to bowiem oznaczać, że jedno z was (lub oboje) nastawione jest na realizowanie tylko swojej wizji życia. Aby to zmienić i przełamać kryzys, konieczna może się okazać terapia małżeńska z udziałem psychologa.
  • Jednak partner ma tyle innych wspaniałych cech, że w niektórych kwestiach jesteś w stanie nagiąć się trochę do jego postawy? Zrób to więc i pozwól mężowi (bez poczucia krzywdy) być takim, jakim jest.


Postawcie na tolerancję

Różnice w związku często powodują, że pragniemy męża zmienić. Pamiętaj, takie działania zwykle są nieskuteczne, a rodzą po drugiej stronie bunt. Nie miej pretensji do niego, że preferuje inny model aktywności niż ty. Jeśli lubisz spotkania towarzyskie, a  partner np. pracę w ogrodzie, nie ma sensu ciągać się wzajemnie do znajomych i na działkę. Pozwól mu okopywać grządki, jeśli sprawia mu to radość, a sama w tym czasie wybierz się gdzieś z koleżankami. Warto jednak byście oboje spędzali też trochę czasu razem. Wspólne  zajęcia, np. wypad do kina czy gotowanie obiadu,  zbliżają do siebie małżonków!