Niskie poczucie własnej wartości - wpływ na związek fot. Fotolia

Niskie poczucie własnej wartości - wpływ na związek

Niskie poczucie własnej wartości w związku niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Jakich? Koniecznie przeczytaj!
/ 21.12.2016 20:28
Niskie poczucie własnej wartości - wpływ na związek fot. Fotolia

Niska samoocena to problem, z którym boryka się mnóstwo osób. Wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy w jak dużym stopniu może utrudnić funkcjonowanie na co dzień. Brak wiary w siebie i we własne możliwości wywiera negatywny wpływ zarówno na życie zawodowe, jak i osobiste. To przez niego mamy trudności w znalezieniu wymarzonej pracy czy nawiązaniu nowych znajomości. Niskie poczucie własnej wartości często stanowi źródło kryzysu w związku. Jakie problemy może wywołać w relacji partnerskiej?

Jak mądrze rozwiązywać konflikty w związku?

1. Zazdrość

Umiarkowana zazdrość w związku ma swoje pozytywne strony. Dzięki niej mamy pewność, że uczucie naszego partnera nie wygasło i nadal jesteśmy w centrum jego zainteresowania. Problem pojawia się wtedy, kiedy zazdrość staje się chorobliwa. Ludzie z niskim poczuciem wartości nie potrafią zapanować nad jej przejawami. Każda atrakcyjna osoba tej samej płci stanowi dla nich konkurencję, a co za tym idzie – zagrożenie dla ich związku.

2. Nieustanne dozorowanie

Partner z niską samooceną przejawia tendencję do nadmiernego kontrolowania drugiej strony. Pozbawianie prywatności w związku może doprowadzić do jego rozpadu, jednak strach osoby kontrolującej przed porzuceniem lub zdradą jest dla niej na tyle silny, że nie bierze pod uwagę takiej ewentualności. Obsesyjne sprawdzanie drugiej połowy to konsekwencja braku zaufania, które trudno zbudować, jeśli na każdym kroku podejrzewa się osobę, z którą jesteśmy, o nieuczciwość.

5 zachowań kobiet, które rujnują związek

3. Niekontrolowane wybuchy złości

Osoba z niską samooceną nie potrafi dostrzec w sobie mocnych stron i zaakceptować niedostatków, co często doprowadza ją do niekontrolowanych napadów gniewu. Podczas kłótni, które zazwyczaj sama prowokuje, często wpada w szał, nie umiejąc wytłumaczyć, co ją do tego sprowokowało. W żaden sposób nie potrafi załagodzić konfliktu, przy czym najczęściej obarcza winą za jego wybuch partnera.

4. Niska jakość życia seksualnego

Osoba z niskim poczuciem wartości nie osiąga satysfakcji ze współżycia seksualnego, ponieważ nie potrafi zaakceptować własnego ciała. Zamiast koncentrować się na rozkoszy podczas miłosnych uniesień, myśli o swoich mankamentach. W skrajnych przypadkach uprawia seks niedbale, w pośpiechu, unika zbliżeń, a nawet rezygnuje ze współżycia.

5. Wywieranie presji

Partner z niskim poczuciem wartości na każdym kroku zabiega o zainteresowanie drugiej połowy. Pragnie, aby dzieliła z nim każdą wolną chwilę, spełniała wszystkie jego zachcianki. Dlaczego osoba pełna kompleksów tak bardzo domaga się uwagi? Ponieważ panicznie boi się odtrącenia. Lęk przed utratą ukochanej osoby powoduje, że ciągle oczekuje od niej wyrazów uczucia.

6. Brak zaangażowania

Partner z niskim poczuciem wartości po pewnym czasie wkłada w relację partnerską coraz mniej wysiłku. Jednym słowem – przestaje się starać. Dlaczego? Przekonanie o własnej bylejakości nie pozwala mu wierzyć, że związek przetrwa długie lata. Wydaje mu się, że prędzej czy później dojdzie do jego rozpadu, bo druga połowa zastąpi go kimś lepszym od niego.

7. Zdrada

Niska samoocena partnera w najgorszym wypadku może doprowadzić do zdrady. W ramiona obcej osoby może wpaść zarówno jedna, jak i druga strona. Dlaczego? Niewierność to dla osoby, która ma kompleksy, sposób na podniesienie poczucia własnej wartości, zaś dla tej, która dzieli z nią życie, odskocznia.

6 nieoczywistych oznak zdrady

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/25.05.2017 15:16
Punkty 1-6 brzmią jak z życia wzięte. Wszystkie te błędy sprawiły, że czułam się po prostu zbędna w życiu mojego narzeczonego. Byłam pewna, że się rozstaniemy. Uratowała nas terapia dla par w poradni Psychologgia. Było warto bo oboje zrozumieliśmy swoje błędy i nasz związek przetrwał tą próbę. Co ważne, odzyskałam pewność siebie, która gdzieś tam we mnie się kryła.
/26.12.2016 22:43
No to mam niskie poczucie własnej wartości i jestem na etapie -punkt 6, moje motto: będzie co będzie, wyj e. B ane. Fajnie że jestem świadoma, zobaczymy na ile ta świadomość pomoże....