Niskie poczucie własnej wartości

Widzę świat w ciemnych barwach, jestem nerwowa, wciąż porównuję się do innych i uważam, że mogłam to zrobić lepiej... Czy tak musi być ?
Niskie poczucie własnej wartości

Niskie poczucie własnej wartości

Jestem 25-letnią kobietą, mam cudowną córeczkę i kochającego męża. Jednakże mam bardzo niskie poczucie wartości. Za każdym razem, gdy coś robię, myślę, że mogłam to zrobić lepiej. Cały czas porównuję się do innych. Czuję się gorsza i mniej warta. Mąż twierdzi, że przesadzam i powinnam sobie trochę odpuścić, ale ja nie potrafię. Zauważyłam, że stałam się nerwowa i coraz częściej widzę świat w ciemnych barwach. Jak sobie pomóc?

Małgorzata Chojnowska, psycholog: Przy obniżonym poczuciu własnej wartości staramy się wszystko zrobić na 100%, jednak jest to najkrótsza droga do frustracji. Jesteśmy ludźmi i nie możemy być mistrzem świata we wszystkim. Zazwyczaj po wykonaniu jakiegoś zadania okazuje się, że można je było wykonać lepiej. Jeśli Pani porównuje się do innych to bardzo prawdopodobne, że widzi w nich Pani tylko to co robią od Pani lepiej a nie to co gorzej.

Jeśli spojrzymy szerzej to widzimy wszystkie cechy i okazuje się, że osoby lepsze od nas też popełniają błędy. Warto, żeby Pani nauczyła siebie chwalić za to co Pani zrobiła dobrze, a jeśli coś wyszło nie tak, to warto zadać sobie pytanie na ile procent to jednak zrobiłam dobrze, gdyż rzeczywistość jest lepsza niż Pani myślenie o sobie.

Niskie poczucie własnej wartości

Małgorzata Chojnowska, psycholog w Pracowni Integra w Białymstoku - od 1992 roku prowadzi terapię indywidualną dorosłych. Pracuje w ujęciu integracyjnym. Miejsca pracy: Szpital Bródnowski (Warszawa), Świetlica Terapeutyczna (obecnie Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi), Liceum Ogólnokształcące (Białystok), Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (Białystok), Klinika Leczenia Niepłodności ( Białystok). Współpraca z Młodzieżowym Ośrodkiem Konsultacji i Terapii w Białymstoku w zakresie prowadzenia grup. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia treningów interpersonalnych, treningów pracy z klientem, ćwiczeń i wykładów z psychoterapii. Od 1997 roku prowadzi własny gabinet psychoterapii.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)