Balans między pracą a relaksem?

Sukces to równowaga! Poznaj filozofię work-life balance i osiągnij sukces na każdej płaszczyźnie życia!
/ 18.02.2014 16:05

Odnalezienie równowagi pomiędzy obiema sferami jest wbrew pozorom niezwykle skomplikowane. Zjawisko od lat jest obiektem zainteresowania pracodawców, psychologów oraz socjologów na całym świecie. Jak pracować, żeby żyć i żyć zarazem by normalnie pracować tłumaczy koncepcja work–life balance.

Koncepcja work-life balance - jak osiągnąć sukces w życiu osobistym i zawodowym

fot. Fotolia

Czym jest koncepcja work-life balance?

Filozofia work-life balance, której głównym założeniem jest zachowanie dystansu do pracy, zakłada odnalezienie równowagi, „złotego środka” pomiędzy dwiema kluczowymi sferami działania człowieka: osobistą i zawodową. Idea narodziła się w latach 70-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, jako odpowiedź na masowy spadek produktywności, kreatywności i zaangażowania pracowników.

Dlaczego warto skorzystać z założeń koncepcji work-life balance?

Równowaga w naszym życiu polega na utrzymaniu stałej harmonii między wszystkimi ważnymi aspektami życia jednocześnie tak, aby funkcjonowały w synergii. Sam balans nie zależy od miejsca, w którym pracujemy, a równowaga nie oznacza równego podziału czasu na pracę i czas wolny. To przede wszystkim zwiększanie świadomości indywidualnej, samokontroli, odpowiedzialności za hierarchię własnych wartości i trzymanie granic.

Spróbuj już dziś! Od czego możesz zacząć?

Spełniajmy się więc w pracy, ale w granicach rozsądku. Spójrzmy na sytuację obiektywnie: Czy sami często nie bierzemy na siebie za dużo obowiązków? Czy wszystko ma tak wysoki priorytet, że trzeba zostać po godzinach? 

Warto wyznaczyć żelazne zasady, – jeśli nadgodziny, to raz czy dwa w tygodniu, praca w weekend - tylko okazjonalnie. I oczywiście konsekwencja w ich utrzymaniu. Metoda małych kroków może być wielce pomocną, w kontekście dobrych zmian na lata.

Na podstawie materiałów prasowych Monster Polska Communications

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/03.12.2015 11:20
koncepcja sukcesu