Jak rozwód wpływa na zdrowie?

Badania dowiodły, że rozwód zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, przedwczesnego zgonu, popełnienia samobójstwa czy zachorowania na choroby psychiczne. Jakie zachowania są charakterystyczne dla rozwiedzionych małżonków?
Rozpad związku/fot. Fotolia

Rozwód nie jest końcem problemów tylko ich początkiem!

Rozwód zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej dotkliwych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to zjawisko wielowymiarowe i dotyka każdej sfery życia.

Rozwód niesie za sobą poczucie zwątpienia, osamotnienia, utratę pewności siebie, pogorszenie sytuacji finansowej, rozluźnienie więzi towarzyskich wreszcie zaburzenia psychiczne czy dolegliwości psychosomatyczne. Powrót do równowagi psychofizycznej, w najlepszym wypadku, zajmuje kilka lat, a w zdecydowanej większości przypadków – całe życie.

Zobacz też: Czy istnieje recepta na udany związek? (wywiad)

Garść statystyk

Statystycznie:

  • powtórnie zawierane małżeństwa rozpadają się dwukrotnie częściej niż te pierwsze, trzecie małżeństwa rozpadają się w 70% przypadków.
  • Odsetek samobójstw wśród osób rozwiedzionych jest czterokrotnie wyższy niż średnia statystyczna.
  • Ryzyko przedwczesnego zgonu u rozwiedzionych mężczyzn wzrasta do 76%, w przypadku kobiet do 39%.
  • Ryzyko zachorowań na nowotwory u rozwiedzionych mężczyzn jest takie samo jak u tych, którzy wypalają paczkę papierosów dziennie.
  • Rozwodnicy i wdowcy o 20% częściej niż zamężni zapadają na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, czy choroby serca (źródło: fronda.pl).
  • Rozwiedziony mężczyzna 21 razy częściej niż żonaty bywa pacjentem klinik psychiatrycznych.
  • Badania (prowadzone przez Anneke Napp-Peters) dowodzą, iż po upływie 15 lat kobiety nadal cierpią na depresję porozwodową , a przytłaczające poczucie straty, bólu i zazdrości nie słabnie, zaś mężczyźni wciąż roztrząsają przyczyny rozpadu związku/małżeństwa (źródło: Polityka).
  • 33 % rozwiedzionych kobiet i 25% rozwiedzionych mężczyzn uważają życie po rozwodzie za smutne i pozbawione satysfakcji.

Zobacz też: Jak naprawić relacje w małżeństwie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Słyszałam o świetnej metodzie na różne dolegliwości. Na ogół piję Essiac, bo to oczyszcza organizm z toksyn, ale w maju przyjeżdża do Polski Brandon Bays. Ona się ponoć wyleczyła z raka wielkości piłki do koszykówki!!!! I ponoć na inne choroby też działa! Ktoś z Was na to? Ja coś poczytałam tutaj: www.thejourney.com.pl i chyba naprawdę pójdę. Ktoś ma jakieś opinie? Dajcie znać!