Jak rozpoznać, że partner nas zdradza?

Statystycznie aż 30% mężczyzn przyznaje się do zdradzenia swojej partnerki i przelotnego romansu. Nowoczesne związki sprawiają, że mały skok w bok staje się coraz powszechniejszy. Jak odczytać zbliżające się zagrożenie i zdemaskować, jeśli czujemy, że coś jest nie tak?
/ 02.09.2013 07:58

Statystycznie aż 30% mężczyzn przyznaje się do zdradzenia swojej partnerki i przelotnego romansu. Nowoczesne związki sprawiają, że mały skok w bok staje się coraz powszechniejszy. Jak odczytać zbliżające się zagrożenie i zdemaskować, jeśli czujemy, że coś jest nie tak?

Jak rozpoznać, że partner nas zdradza?

Fot. Depositphotos

Jednym z najboleśniejszych objawów kryzysu w związku jest właśnie zdrada. Nie jest jednak regułą, aby zdrada występowała tylko gdy w związku się sypie. Skok w bok, zdarzyć się może praktycznie każdemu, nie jest uzależniony ani od miejsca ani od czasu, głównie od okoliczności.

Wystarczy tylko niewielka, a nawet chwilowa luka w relacji między partnerami, aby wdarła się do niej romans. Może być ona efektem celowego i zaplanowanego działania jednego z partnerów, lub mieć charakter zupełnie przypadkowy i nieplanowany.

Aby jej uniknąć, trzeba bacznie obserwować wzajemne relacje, dużo rozmawiać i starać się rozwiązywać wątpliwości i problemy na bieżąco. Jeśli jednak podejrzewamy naszego partnera o zdradę, przed wydaniem krzywdzących osądów, które mogą mieć kluczowy wpływ na naszą wspólna przyszłość, dobrze się rozejrzeć i przeanalizować nietypowe zachowania naszej drugiej połówki i upewnić się czy nowe zachowanie partnera to nowoczesna odmiana czy może jednak przyczyna tkwi w płci pięknej.

Jak rozpoznać, że partner nas zdradza?

Czynniki świadczące o zdradzie:

  • Nowe hobby - mężczyzna uznaje, że czas najwyższy coś zmienić w swoim życiu. Zaczyna chodzić kilka razy w tygodniu na piłkę, tenisa czy nowy kurs doszkalający. Gorliwie i regularnie poświęca temu każdą wolną chwilę, tłumacząc to potrzebą zdystansowania do codzienności czy potrzebą ruchu.
  • Znika poza domem - nagle spędza znacznie więcej czasu poza domem, wyjeżdża w podróże służbowe, delegacje, przesiaduje w pracy do późnych godzin, tłumacząc się nadmiarem obowiązków i potrzebą pięcia się na szczeblach kariery i poświęceniem dla rodziny.
  • Nagła zmiana stylu i sposobu życia - jeśli mężczyzna przestaje chodzić po mieszkaniu w ulubionych, rozciągniętych dresach i nagle rozgląda się za markowymi, dobrze dobranymi zestawami, należy wyostrzyć czujność. Podobnie, jeśli dba o wygląd nawet przy wyjściu na zakupy czy z wychodząc z psem na spacer.
  • "Chowa się" z komórką - pierwsze ślady zawsze zostawia internet i komórka. Mężczyzna pilnuje swojego telefonu jak oka w głowie i zabiera go ze sobą praktycznie wszędzie. Nawet zejście po bułki na śniadanie czy zapalenie papierosa na balkonie odbywa się w towarzystwie telefonu.
  • Hasłuje pliki i kasuje historie - komputer to kopalnia wiedzy o nas samych. To obowiązkowe urządzenie może stanowić poważne zagrożenie dla naszego związku. Tym bardziej, że to właśnie w sieci łatwo o zdradę. Nasze podejrzenia powinna zwrócić systematycznie kasowana historia lub pliki, na których zostało założone hasło, bez wyraźnej przyczyny.
  • Brak chęci i potrzeby współżycia - sytuacja może być dwojakiego rodzaju. Mężczyzna może wykazywać niesamowitą potrzebę uprawiania seksu (występuje przy zdradzie mentalnej) lub wręcz przeciwnie, unikać sytuacji w których mogłoby dojść do zbliżenia tłumacząc się np. zmęczeniem czy stresem. Naszą obawę powinien wzbudzić również bak gotowości do współżycia. Niesprawna męskość może być objawem groźnej przypadłości lub niedostatecznym pożądaniem naszego ukochanego. Warto zwrócić na to uwagę.
  • Brak czułości lub oschłość i niedostępność partnera - choć dotychczas był dość oszczędny w okazywaniu uczuć, teraz nagle zaczyna nas doceniać, komplementować, przytulać i pomagać we wszystkich domowych obowiązkach czy zajmowaniu się dziećmi. Jeśli zmiana ta jest nagła może świadczyć o próbie uciszenia sumienia mężczyzny i "podprogowego" zrekompensowania start moralnych wynikających z romansu. Mężczyzna może również nas odsuwać, ze swojej sfery życiowej. Nie opowiada już tak chętnie o pracy, wspólnych planach, ciekawostkach czy obawach. Przestaje się nami interesować, liczyć się z naszym zdaniem, a dodatkowo wykazuje zupełną bierność w urozmaiceniu naszych wzajemnych relacji.
  • Staje się nerwowy w sytuacjach, w których może wydać się jego romans lub efekt zdrady - może się również zdarzyć, że mężczyzna stanie się nerwowy, a nawet agresywny w stosunku do nas. Na każde nasze działanie lub troska, która może nieświadomie z naszej strony, świadczyć o kontroli ( "gdzie idziesz", "kiedy wrócisz" ), reaguje emocjonalnie i porywczo. Krzyczy lub znika bez słowa.

Jeśli której z powyższych elementów potwierdza, że nasz partner może mieć coś na sumieniu, przed rozpętaniem wojny domowej, warto jest odpowiedzieć sobie na  pytanie, czy jeśli był to jednorazowy incydent to czy nasza miłość jest jeszcze na tyle silna, aby zwalczyć gniew i chwilową agresję i na nowo odbudować związek lub czy sytuacja zabrnęła już tak daleko, że czas się rozstać.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/03.12.2017 22:47
To widać od razu, chyba że ktoś bardzo dobrze się kryje. Ja od razu wiedziałam, że coś jest nie tak.. Nie czekałam tylko skorzystałam z usług pani detektyw Skrzypek z Wrocławia, która szybko i skutecznie rozwiązała moje wątpliwości.
/29.12.2016 22:52
Możemy mieć podejrzenia, ale do pewności to jeszcze daleko. Cieżko zdobyć ją samemu. jak dla mnie detektyw to opcja bardzo dobra, z ktorej zresztą sama kiedyś korzystałam. I prawda jest taka, że bez pani Skrzypek, która mi wtedy pomagała chyba bym sobie sama z tym nie poradziła
/08.10.2013 16:31
WoW! Sama prawda. Każdy punkt z listy sprawdził się w 100% Chyba nie byłam całkowicie intuicyjnie ślepa, ponieważ zadałam pytanie "czy ty masz kogos?" Odpowiedzą było gwałtowne nie i "co ty znowu wymyślasz" czyli przejście do kontrataku. Dwa tygodnie później sprawa się rypła. Najbardziej znamienne objawy to kasowanie historii w kompie, znikanie z komórką, oschłość oraz negowanie mojej osoby i bierność w urozmaiceniu naszych relacji do tego stopnia, że na pytanie czy wypije ze mną herbatę odpowiadał nie, natomiast ponieważ chciało mu się pić, 5 minut później robił sobie ją sam hehe... Ponieważ trwało to tylko miesiąc, a był to czas mojej wyjątkowo wzmożonej pracy, jestem pewna, że rozpieprzyłoby to nasz związek, ponieważ zachowanie "mężusia" było okropne i na dłuższą metę nie przeszłoby niezauważone. Nie wiem jak to wygląda u innych, ale z niego można czytać jak z otwartej księgi. Szkoda, że taki kiepski tekst :(