Jak rozmawiać o pieniądzach w związku?

Nie od dziś wiadomo, że pieniądze są jedną z głównych przyczyn większości rozwodów. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego udowadniają, że wystarczy przestrzegać kilku zasad i szczerze rozmawiać o pieniądzach, by móc z sukcesem prowadzić domowy budżet i uniknąć kłótni z partnerem na tle finansowym.
/ 01.08.2013 14:39

Finansowe początki

Jak podaje GUS, w statystykach polskich rozwodów nieporozumienia na tle finansowym odgrywają mniejszą rolę niż zdrada małżeńska, nadużywanie alkoholu czy niezgodność charakterów. Mimo to, wciąż znaleźć można młode małżeństwa, dla których wyzwania wspólnego prowadzenia domu przekreśliło plany. – Zarządzanie domowym budżetem, to jedno z większych wyzwań dla młodych par, zarówno budujących wolny związek, jak i zawierających małżeństwo – stwierdza Marcin Krasoń z Open Finance, Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). – Przeważnie nie mają kapitału na urządzenie pierwszego „gniazdka”. Pragną za to stworzyć je według najlepszych wyobrażeń modowych, nowoczesnych standardów i oczekiwań otoczenia. W takim stanie euforii nie trudno o przekroczenie zasad racjonalnego gospodarowania wspólnymi dochodami – podkreśla ekspertka.

Polecamy: Jak komunikować się z partnerem?

Lubimy się zadłużać

Jeśli nie ustaliło się wcześniej reguł i reżimów finansowych, problemy na tym tle wcześniej czy później wypłyną w każdym związku. On pragnie bowiem sprzętów i urządzeń najwyższej jakości, ona woli tańsze, by tylko nie rezygnować z nowych ubrań i wesołych spotkań ze znajomymi. W takich sytuacjach wiele młodych par decyduje się na pomoc rodziców bądź banku. Według Biura Informacji Kredytowych, w ubiegłym roku Polacy zaciągnęli 40,4 mld złotych, a wartość kredytów hipotecznych wynosiła 316 mld zł. - Osobną sprawą jest nasza ogólna skłonność do życia ponad stan - zauważa Michał Krajkowski z Domu Kredytowego Notus, ZFDF.

– Jeśli dotyczy osób, które wpadły w przejściowe kłopoty i mają wizję pokonania ich w niedługim czasie, zaciągnięcie kredytu czy dokonanie większej inwestycji może być nawet sposobem na pokonanie złej passy. Gorzej, kiedy ludzie bez takiej perspektywy wikłają się w spiralę zadłużeń, próbując np. dorównać poziomem życia i wydatków zamożniejszym znajomym.

Tymczasem, jak potwierdza GUS, ponad 30 procent Polaków przyznaje, że trudno im przetrwać od wypłaty do wypłaty i często nie wystarcza nawet na podstawowe potrzeby. Prawie 27% z nich uważa, że ma zbyt małe dochody, by zrównoważyć domowy budżet, co czwarty nie ma z kolei pieniędzy na wizytę u lekarza specjalisty.

Polecamy: Jak uniknąć kłótni z mężczyzną podczas zakupów?

Najważniejsza jest organizacja domowego budżetu

Spory o kwestie finansowe mogą być powodem długotrwałych problemów małżeńskich bądź rozwodu. Jak donosi PAP, według Sony Britt z Kansas State University (USA), głównym prognostykiem rozstania nie są spory o wychowanie dzieci, stosunki rodzinne czy seks, ale właśnie o sposób wydawania pieniędzy w rodzinie. Wieloletnie badanie, przeprowadzone na 4,6 tys. par uwzględniało ich zamożność, zarobki i długi. Okazało się, że w trakcie takiego sporu padało o wiele więcej raniących słów, niż przy innych nieporozumieniach, a zgoda po kłótni wymagała o wiele więcej czasu. 

- Sposób zarządzania domowymi finansami zależy w dużym stopniu od podziału obowiązków i wybranego modelu rodziny – przypomina Marcin Krasoń. – Najbardziej popularnymi sposobami zarządzania domowym budżetem jest założenie wspólnego konta bądź pełnomocnictwo do użytkowania konta drugiego partnera. Można również prowadzić dwa odrębne konta i jedno wspólne na wydatki domowe. Sposobów jest mnóstwo. Ważne, by wybierając jeden z nich, żaden z partnerów, na przykład ten, który w danym czasie nie ma dochodów nie czuł się poszkodowany.

Pięć złotych zasad prowadzenia wspólnego budżetu

Tab.1 Pięć złotych zasad prowadzenia wspólnego budżetu, według ZFDF

1. Rozmawiajcie o finansach – omawiajcie wydatki i razem wybierajcie produkty finansowe.

2. Kontrolujcie wydatki – w pierwszej kolejności spłaćcie rachunki i inne opłaty stałe. Uważajcie też na drobne kwoty, które regularnie wypływają z konta. Okazuje się, bowiem, że mogą one pożerać znaczną część Waszego budżetu.

3. Wspólnie planujcie większe wydatki jak kupno samochodu czy rodzinną wycieczkę – w ten sposób odzyskacie kontrolę nad odpływem pieniędzy.

4. Miejcie stały wgląd w budżet – stwórzcie jeden dokument w programie Excel, do którego regularnie wpisujcie wszystkie wydatki.

5. Systematycznie odkładajcie zaplanowaną sumę pieniędzy – w tym celu otwórzcie konto oszczędnościowe. Pozwoli Wam to uzbierać poduszkę finansową na tzw. „czarną godzinę” lub niespodziewane wydatki.

Tabela: Opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego

Źródło: Materiały prasowe Żarówka PR i Marketing/ (dr)

Zobacz także: Jak rozmawiać, by nie zamykać komunikacji?