Jak piją ambitne Polki?

Młode, wykształcone i niezamężne kobiety coraz częściej nadużywają alkoholu. Gdzie kończy się relaks a zaczyna alkoholizm? Zobaczcie!
/ 12.11.2014 08:58

Relaksuje, pociesza, przyjemnie pobudza. Młode, wykształcone i niezamężne kobiety coraz częściej nadużywają alkoholu. Gdzie kończy się relaks a zaczyna alkoholizm? Przeczytaj!

Jak piją ambitne Polki?

fot. Fotolia

Bez wina nie ma spotkania z przyjaciółkami. Piwo? Zawsze w większym towarzystwie. Ale masz usprawiedliwienie - pijesz tylko w weekendy, na dodatek nigdy do nieprzytomności. Kontrolujesz się. Jest się czym przejmować? Tak. Według szacunków WHO, w Polsce alkoholu nadużywa 2,4% kobiet.

Jakie są młode polskie alkoholiczki?

Są zadbane, dobrze wykształcone, ambitne, przez cały tydzień pracują. Tylko w weekend nie potrafią się bawić bez picia. To ucieczka od codziennego stresu i przeciążenia, ale też od samotności i frustracji. Alkohol odpręża, ale problemy życiowe znikają tylko na chwilę. Kiedy działania alkoholu mija, stajemy się jeszcze bardziej nerwowe. Wtedy znowu pomaga lampka wina. Kiedy można mówić o uzależnieniu?

Kiedy mówimy o uzależnieniu od alkoholu?

Osoby uzależnione mają zwykle złudne poczucie kontroli nad swoim życiem. Trzeba sobie zadać pytanie: czy potrafimy zrezygnować z alkoholu? Jeśli nie potrafimy już bez niego funkcjonować, to znaczy, że zaczyna się nałóg.

Kobiety częściej niż mężczyźni wpadają w uzależnienie z powodu problemów emocjonalnych. Gorzej znoszą problemy w związkach i rozstania. Jeśli piją głównie w weekendy, a w tygodniu alkohol nie przeszkadza im się realizować zawodowo, to uważają, że nie mają żadnego problemu. Powstaje spirala samooszukiwania się, złożona ze złudnego poczucia kontroli nad swoim zachowaniem, pustych nadziei i obietnic, wymówek i kłamstw.

Na czym polega leczenie kobiet - alkoholiczek?

Obszary problemowe są tu często inne niż w przypadku mężczyzn. Kobiety mają głębsze poczucie winy i wstydu - wyjaśnia Sylwia Dereń. Po zidentyfikowaniu źródeł uzależnienia, podstawą leczenia zawsze jest budowanie konstruktywnych emocji, a także umiejętności tworzenia zdrowych relacji z ludźmi. Im mocniejszy fundament dla naszych emocji, tym większa szansa, że nie wrócimy do uzależnienia.

Na podstawie materiałów prasowych Kliniki Nadzieja w Siedlcu