Jak odpowiednio interpretować gesty?

Jak odpowiednio interpretować gesty?

Gesty mogą być wykonywane przy użyciu dowolnej części ciała. Źle zinterpretowane gesty mogą prowadzić do tego, że nieodpowiednio ocenimy intencje danej osoby. Jak odczytywać mowę ciała i jak dużą rolę odgrywa ona w komunikacji międzyludzkiej? Czytaj w poniższym artykule!
/ 22.11.2010 12:33
Jak odpowiednio interpretować gesty?

Kinezyka

Ten aspekt mowy ciała jest zazwyczaj określany jako kinezyka. Twórcą tego terminu jest amerykański naukowiec, Ray Birdwhistell, który jako jeden z pierwszych zajął się badaniem komunikacji niewerbalnej, gdy psychologowie zaczęli poważnie interesować się tym tematem pod koniec lat czterdziestych.

Kine jest najmniejszą jednostką ruchu ciała, którą można zaobserwować, a słowo „kinezyka” oznacza badania naukowe gestów oraz innych ruchów ciała.

Ruchy ramion

Jeżeli chodzi o ramiona, najbardziej popularnym ruchem jest ich wzruszenie, które zazwyczaj niesie ze sobą informacje: „Nie wiem”, „Nie obchodzi mnie to”, „Wątpię” albo „Nic na to nie poradzisz” (kiedy sytuacja jest naprawdę beznadziejna). Wzruszenie ramion to krótki ruch obu ramion w górę i w dół.

Może mu towarzyszyć odpowiedni wyraz twarzy, a także ruch głowy. Wzruszenie tylko jednym ramieniem zazwyczaj oznacza: „Zabierz rękę z mojego ramienia (albo z mojej ręki)” albo „Zostaw mnie w spokoju”.

Klatka piersiowa

Wydęcie klatki piersiowej może oznaczać dumę z jakiegoś osiągnięcia i często używane jest żartobliwie albo autoironicznie. Jeżeli ktoś wykonuje ten gest na poważnie, inni prawdopodobnie uznają go za osobę przemądrzałą.

Brzuch

Wciągnięty brzuch to informacja, że „Jestem w świetnej kondycji” albo „Nie jestem taki gruby, na jakiego wyglądam”. Mimo że mężczyźni często nieświadomie wciągają brzuch, kiedy znajdą się w towarzystwie atrakcyjnych kobiet, gest ten ma raczej żartobliwy charakter.

Miednica

Gesty można wykonywać również za pomocą miednicy i pośladków, jednak tego rodzaju ruchy ciała są najczęściej uważane za nieprzyzwoite i większość ludzi interpretuje je jako zaproszenie o podtekście seksualnym. Jeżeli używasz takich gestów, Twoja znajomość języka ciała jest, mówiąc łagodnie, mało wyszukana.

Ręce

Ramiona, dłonie i palce są wykorzystywane w rozmaitych gestach. Nie jesteśmy w stanie omówić wszystkich gestów wykonywanych przy użyciu rąk, ponieważ jest ich zbyt wiele. Jednym z najciekawszych gestów rąk jest wieżyczka, która polega na tym, że łączymy czubki palców (jak w modlitwie), a dłonie rozdzielamy. Nierenberg i Calero uważają ten gest za oznakę pewności siebie, albo przynajmniej chęć sprawienia, żeby rozmówca odebrał nas jako osobę pewną siebie.

Zobacz też: Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?

Nogi

Nogi można krzyżować lub nie. Wielu badaczy próbowało przypisać tym gestom różne znaczenia. Przesadą byłoby stwierdzenie, że kobieta, która kładzie nogę na nogę i naciąga spódnicę w dół, aby zakryć kolana, daje innym sygnał, że nie chce, aby ktokolwiek do niej podchodził.

Jednak, co ciekawe, kobiety zakładają nogę na nogę nawet wtedy, gdy mają na sobie dżinsy lub inne spodnie. Z kolei mężczyźni są zadowoleni, gdy mogą usiąść swobodnie, nie łącząc ani nie krzyżując nóg.

Stopy to ciekawy temat. Delikatne przytupywanie albo potrząsanie nogą może zostać odebrane jako wyciek, czyli jako nieudana próba ukrycia określonych informacji przed rozmówcą. Doświadczony gracz w pokera zawsze potrafi rozpoznać, że jego przeciwnik ma dobre karty po tym, że jego noga drży — nawet jeżeli ten przybrał kamienną twarz pokerzysty.

Wycieki są charakterystyczne dla dolnej części ciała, prawdopodobnie dlatego że koncentrujemy się przede wszystkim na najbardziej widocznych elementach ciała, takich jak wyraz twarzy.

Zobacz też: Usuwanie żylaków - czy operacja jest konieczna?

Echo gestów

Innym interesującym fenomenem jest echo gestów. Przyjrzyj się grupie rozmawiających ze sobą osób i zwróć uwagę na to, w jaki sposób członkowie grupy używają gestu, który wcześniej został wykonany przez jednego z nich.

Fragment pochodzi z książki „Mowa ciała. Praktyczne wprowadzenie” Gordon R. Wainwright (Wydawnictwo Helion, 2006). Publikacja za wiedzą wydawcy.